Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2020 rozstrzygnięty

2368

Transakcję Roku 2020 obsługiwały cztery kancelarie: Baker McKenzie, CMS, DLA Piper, White & Case. 

Sfinansowanie, organizacja i rozpoczęcie budowy kompleksu chemicznego „Polimery Police”– tę transakcję wybrali czytelnicy „Rynku Prawniczego” spośród 20 umieszczonych na liście do głosowania. W tym roku pierwsze miejsce w plebiscycie zdobyła transakcja finansowa, drugie – giełdowa, a trzecie – akwizycyjna.

Złoty medal

Już od roku trwa budowa kompleksu petrochemicznego „Polimery Police”, a dopiero miesiąc temu zamknięto transakcję jej skredytowania. Projekt przewiduje wybudowanie dwóch instalacji produkcyjnych do wytwarzania: propylenu w procesie odwodornienia propanu oraz polipropylenu z propylenu. Ponadto obejmuje on budowę terminalu przeładunkowo-magazynowego propanu (gazoportu), infrastruktury logistycznej i instalacji pomocniczych. Moce produkcyjne kombinatu wyniosą 437 tys. ton polipropylenu i 17 tys. ton wodoru, który będzie sprzedawany do produkcji amoniaku w zakładach chemicznych w Policach. To największa od dziesięcioleci inwestycja w polskiej branży chemicznej i jedno z największych w polskiej historii przedsięwzięć realizowanych w złożonym modelu montażu finansowego. Inwestor, Grupa Azoty, realizuje ją we współpracy z Grupą Lotos, która wyłożyła 500 mln zł, oraz z koreańską firmą Hyundai Engineering, która jest generalnym wykonawcą, i założoną przez koreański rząd organizacją Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (wkład 500 mln zł). Te cztery firmy utworzyły wspólne przedsiębiorstwo prowadzące działalność jako Grupa Azoty Polyolefins. Oprócz inwestorów budowę finansuje także konsorcjum kilkunastu banków i Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń kredytami na łączną kwotę ponad 5 mld zł.

Kancelaria CMS doradzała Grupie Azoty przy pozyskaniu finansowania oraz realizacji inwestycji. White & Case doradzała konsorcjum instytucji finansowych, które dostarczyło kredytów na to przedsięwzięcie. Baker McKenzie doradzała Grupie Lotos przy kapitałowym i pożyczkowym finansowaniu tego projektu. DLA Piper była doradcą Hyundai Engineering oraz KIND przy inwestycji w projekt.

Po ogłoszeniu wyników plebiscytu do redakcji „Rynku Prawniczego” zgłosiła się kancelaria Sochański & Osiński ze Szczecina infromując, iż także doradzała Grupie Azoty przy  niektórych aspektach tego przedsięwzięcia.

Srebrny puchar

Drugie miejsce w plebiscycie zdobyła pierwsza oferta publiczna akcji firmy handlu internetowego Allegro i ich debiut na warszawskiej giełdzie. Był to turbodebiut wszechczasów. Kancelaria Clifford Chance doradzała Allegro oraz jej akcjonariuszom, w tym funduszom inwestycyjnym Cinven, Permira, Mid Europa Partners. Allen & Overy i Greenberg Traurig doradzały bankom i domom maklerskim, które organizowały tę ofertę i sprzedaż.

Brązowa statuetka

Trzecie miejsce na podium przypadło transakcji przejęcia przeprowadzonej na rynku telewizji kablowych. Kancelaria Rymarz Zdort doradzała telewizji Vectra przy akwizycji telewizji Multimedia Polska, której akcjonariuszom doradzały NGL Legal i DLA Piper. Norton Rose Fulbright doradzała konsorcjum instytucji finansowych przy jej sfinansowaniu. Allen & Overy doradzała firmie Multimedia Polska w sprawie spłaty zaciągniętego przez nią w 2018 r. kredytu, która była związana z jej nabyciem przez Vectrę. Natomiast Greenberg Traurig doradzała bankom, które udzieliły tegoż kredytu, a następnie zostały refinansowane przez nowych kredytodawców.

Rok ubiegły podsumowany

Plebiscytem na najważniejszą, największą, najciekawszą transakcję „Rynek Prawniczy” podsumował rok 2020, który, pomimo pandemii korona wirusa, obfitował w duże, interesujące i pionierskie wydarzenia na krajowym rynku usług prawnych. Pojęcie „transakcji” zdefiniowaliśmy umownie, albowiem chodziło nam o jak najszerzej pojęte operacje i sprawy prawne czy przedsięwzięcia, przy których doradzali prawnicy. Redakcja portalu wytypowała do wyboru typowe transakcje przejęć przedsiębiorstw, ale również rekordowy kredyt, inwestycje infrastrukturalne i przemysłowe, kontrakt informatyczny, publiczną ofertę akcji, proces sądowy, spory arbitrażowe, spór przetargowy, postępowania administracyjne przed Komisją Europejską czy przedsięwzięcia tak nietypowe, a tak charakterystyczne dla roku zarazy, jak programy antykryzysowej pomocy publicznej.

Transakcje Roku 2020 – lista rankingowa według liczby otrzymanych głosów (i kancelarie obsługujące)

Miejsca 6 i 10 ex aequo – jednakowa liczba głosów. Kancelarie w każdej transakcji wymieniane są alfabetycznie; pogrubioną czcionką nazwy kancelarii z Polski. W nawiasach kancelarie, w których pracowali wcześniej prawnicy reprezentujący strony procesu sądowego.

 1. Sfinansowanie, organizacja i rozpoczęcie budowy kompleksu chemicznego „Polimery Police”

Inwestycja o wartości 7 mld zł jest największą od dziesięcioleci w polskiej branży chemicznej i jednym z największych w polskiej historii przedsięwzięć realizowanych w formule project finance.

Doradcy prawni: Baker McKenzie; CMS; DLA Piper; White & CaseSochański & Osiński

 1. Pierwsza oferta publiczna akcji firmy handlu internetowego Allegro i ich debiut na warszawskiej giełdzie

Krajowy giełdowy turbodebiut wszechczasów – wartość tej pierwszej oferty publicznej firmy handlu internetowego, największej w Polsce, wyniosła 9 mld 182,5 mln zł.

Doradcy prawni: Allen & Overy; Clifford Chance; Greenberg Traurig; 

 1. Przejęcie przez telewizję kablową Vectra telewizji kablowej Multimedia Polska

Fuzji kablowych telewizji została sfinalizowana ponad półtora roku od ogłoszenia dealu – Vectra stała się największym operatorem kablowym w Polsce pod względem liczby klientów.

Doradcy prawni: Allen & Overy; DLA Piper; Greenberg Traurig; NGL Legal; Norton Rose Fulbright; Rymarz Zdort

*****

 1. Przejęcie sieci telefonii komórkowej Play przez francuską firmę Iliad

Największa transakcja M&A w Polsce roku 2020 – firma Play Communications kosztowała 9,6 mld zł.

Doradcy prawni: Bredin Prat; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak; White & Case

 1. Zatwierdzenie przez Komisję Europejską przejęcia Grupy Lotos przez Polski Koncern Naftowy Orlen

Postępowanie antymonopolowe w sprawie największej fuzji w historii polskiej gospodarki trwało rok.

Doradcy prawni: Euclid Law; Gide Loyrette Nouel; SMM Legal Maciak Mataczyński

 1. Przejęcie przez Polski Koncern Naftowy Orlen energetycznej firmy Energa

Znaczącą  pod względem wartości – 3,3 mld zł – fuzję kontrolowanych przez państwo firm sfinalizowano po ponad czterech miesiącach prac nad transakcją.

Doradcy prawni: Bird & Bird; SMM Legal Maciak Mataczyński

 1. Zawarcie przez firmę Operator Chmury Krajowej umowy o informatycznym partnerstwie strategicznym z firmą Microsoft

Siedmioletni kontrakt polsko-amerykański dotyczy współpracy przez oferowaniu usług informatycznych cloud computingu – Microsoft zainwestuje 1 mld dolarów w transformację cyfrową w Polsce.

Doradcy prawni: Kennedy Van der Laan; Maruta; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

 1. Finał przejęcia przez węgierską firmę deweloperską Wing kontrolnego pakietu akcji w firmie deweloperskiej Echo Investment

Pod koniec 2019 r. węgierska firma kupiła 55,96 proc. akcji największego dewelopera w Polsce, a w marcu 2020 r. zwiększyła stan posiadania do 66 proc. płacąc za wszystko ponad 1,2 mld zł.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig; White & Case; Weil, Gotshal & Manges

 1. Wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego z rosyjską firmą Gazprom

Po trwającym cztery lata postępowaniu w sporze o cenę gazu ziemnego trybunał zawyrokował na korzyść polskiej firmy nakazując Gazpromowi obniżyć ją i zwrócić PGNiG 6,2 mld zł nadpłaty.

Doradcy prawni: Jones Day; Weil, Gotshal & Manges

 1. Przejęcie przez duńską firmę Nets firmy Polskie ePłatności od funduszu Innova Capital i spółki OPTeam

Za krajowego operatora sklepowych terminali do płacenia kartami płatniczymi firma Nets zapłaciła 1,8 mld zł – to jeden z największych dealów w historii polskiego rynku płatniczego.

Doradcy prawni: Rymarz Zdort; White & Case; WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

 1. Wyrok w sprawie arbitrażu inwestycyjnego pomiędzy polską firmą Muszynianka i rządem Słowacji

Słowacja obroniła swoje zasoby wody zdrojowej – trybunał orzekł, że Muszynianka została źle potraktowana przez jej władze, ale odszkodowania nie dostała.

Doradcy prawni: Kochański & Partners; Squire Patton Boggs

 1. Zakończenie precedensowego procesu z pozwu grupowego kredytobiorców frankowych przeciwko mBankowi

Po dziesięciu latach sporu bank wycofał się z niego w apelacji, co oznacza utrzymanie korzystnego dla 1247 konsumentów wyroku, który stwierdza, że kredytodawca powinien zwrócić im pobrane bezprawnie kwoty oprocentowania kredytu.

Doradcy prawni: Gabrysiak i Wspólnicy (Gabrysiak Niedużak Adwokaci; Wierzbowski Eversheds); Greenberg Traurig (White & Case)

 1. Nabycie przez firmę AccorInvest hotelarskiej firmy Orbis od francuskiej firmy hotelarskiej Accor

Firma AccorInvest jest inwestorem, właścicielem hoteli prowadzonych przez firmę Accor, i kupiła od niej Orbis za 5,2 mld zł.

Doradcy prawni: Clifford Chance; Cobalt; Darrois Villey Maillot Brochier; Dentons; De Pardieu Brocas Maffei; Domański Zakrzewski Palinka; Ellex Valiunas; Gide Loyrette Nouel; Kochański & Partners; Reed Smith; Rymarz Zdort; Weil, Gotshal & Manges

 1. Zakup przez brytyjską firmę Lux Med szpitala Św. Elżbiety w Warszawie od spółek DIM i IDS-Bud

Transakcja symboliczna w czasach koronawirusa – kupno dawnego Szpitala Sióstr Elżbietanek zlikwidowanego jako publiczny, następnie otwartego jako prywatny.

Doradcy prawni: Gessel; Krzeszewski i Partnerzy

 1. Sfinansowanie i wdrożenie przez Polski Fundusz Rozwoju rządowego programu wsparcia przedsiębiorstw „Tarcza Finansowa

Program pomocowych subwencji o łącznej wartości 100 mld zł przeciwdziałał ekonomicznym skutkom epidemii koronawirusa służąc ochronie miejsc pracy i płynności finansowej w firmach.

Doradcy prawni: Allen & Overy; Linklaters 

 1. Uzyskanie przez Polskie Linie Lotnicze LOT zgody Komisji Europejskiej na otrzymanie pomocy publicznej

Eurokomisja zatwierdziła rządowy program wsparcia krajowego przewoźnika lotniczego kwotą 2,9 mld zł, który ma powetować mu straty poniesione przez pandemię koronawirusa.

Doradca prawny: Domański Zakrzewski Palinka

 1. Kredyt dla Polskiego Koncernu Naftowego Orlen od międzynarodowego konsorcjum banków

Umowa z konsorcjum 16 banków gwarantuje wielowalutowy megakredyt odnawialny do równowartości 7,7 mld zł na refinansowanie zadłużenia, finansowanie bieżącej działalności i projektów rozwojowych.

Doradcy prawni: Baker McKenzie; Clifford Chance

 1. Zawarcie przez firmę Gaz-System umowy o budowę gazociągu Baltic Pipe z włoską firmą Saipem

Polsko-duńska budowa bałtyckiego gazociągu to strategiczny projekt infrastrukturalny o wartości 280 mln euro, który umożliwi transport gazu wydobywanego na norweskim szelfie Morza Północnego do polskiego systemu przesyłowego.

Doradca prawny: Domański Zakrzewski Palinka

 1. Zakończenie sporu firm uczestniczących w przetargu na kontrakt na prace na kolejowym szlaku Rail Baltica

Przed Krajową Izbą Odwoławczą między trzema konsorcjami firm budowlanych przez pół roku toczył się spór o wynik ogłoszonego przez Polskie Koleje Państwowe Polskie Linie Kolejowe przetargu na zamówienie o wartości ponad 4 mld zł.

Doradcy prawni: Domański Zakrzewski Palinka; DWF; JDP; Jerzykowski i Wspólnicy; Siedlecki 

 1. Sprzedaż przez firmę Boryszew Huty Aluminium Konin szwedzkiej firmie Gränges

Za ponad 0,9 mld zł firma Boryszew sprzedała spółkę Impexmetal, która jest właścicielem huty – transakcja została zamknięta po roku od zainicjowania.

Doradcy prawni: SSW Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy; Wardyński i Wspólnicy

W plebiscycie „Rynku Prawniczego” czytelnicy portalu w głosowaniu e-mailowym wybierali Transakcję Roku, ale tak naprawdę chodziło o wskazanie konkretnych kancelarii, które obsługiwały te z nich, które zostały wybrane. Zwykle pozostają one w cieniu, ale teraz zostały zeń wydobyte. To one są zwycięzcami.

Za udział w naszej „zabawie na serio” wszystkim uczestnikom pięknie dziękujemy.

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2020:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2019 rozstrzygnięty

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2019:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2018 rozstrzygnięty

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2018:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2017 rozstrzygnięty

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2017:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2016 rozstrzygnięty

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl