Baker McKenzie i Clifford Chance w wielobankowym megakredycie dla benzynowo-elektrycznego kolosa

965
(www.orlen.pl)

Kancelaria Baker McKenzie doradzała Polskiemu Koncernowi Naftowemu Orlen przy uzyskaniu kredytu od międzynarodowego konsorcjum banków, którym doradzała kancelaria Clifford Chance.

Pod koniec lipca 2020 r. PKN Orlen ogłosił, iż zabezpieczył finansowanie podpisując umowę kredytu odnawialnego z konsorcjum 16 banków gwarantującą do 1,75 mld euro (7,7 mld zł). Wielowalutowy kredyt został udzielony według przepisów prawa brytyjskiego na trzy lata z możliwością corocznego przedłużania w sumie o kolejne dwa.  Pieniądze mają być przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności i projektów rozwojowych firmy. Kredyt pozwoli również na refinansowanie istniejącego zadłużenia.

Orlen niedawno przejął firmę Energa, realizuje obecnie projekt przejęcia kapitałowego Grupy Lotos, a w planach ma integrację z firmą Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Pełnego skład konsorcjum bankowego nie ujawniono. O swoim udziale poinformowały tylko BNP Paribas i Bank Pekao, które były głównymi organizatorami finansowania. Ten drugi jest także jednym z największych kredytodawców. Wiadomo, że do grupy banków relacyjnych Orlenu, które udzielały mu finansowania w ostatnich dziesięciu latach, należą także m.in. The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Ltd., ING Bank Śląski, Credit Agricole Corporate and Investment Bank, mBank, PKO BP Bank, Société Générale Corporate & Investment Banking, Bank Handlowy w Warszawie, HSBC Bank, The Royal Bank of Scotland, Erste Group Bank, DNB Bank Polska, Caixa Bank Oddział w Polsce.

PKN Orlen to grupa kapitałowa z branży paliwowo-energetycznej, zajmująca się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych, m.in. paliw. Ma sześć rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie.

– W ramach naszej struktury finansowania posiadamy różne produkty dłużne, co umożliwia nam korzystanie z dostępnych środków w najbardziej optymalny dla nas sposób. Silna pozycja PKN Orlen w połączeniu z dużym doświadczeniem, zarówno w pozyskiwaniu finansowania bankowego, jak i w przeprowadzonych emisjach obligacji na rynku krajowym i zagranicznym, daje nam możliwość zabezpieczenia finansowania naszych planów rozwojowych nawet w trudnych dla rynku bankowego momentach – oświadczył Jan Szewczak z zarządu Orlenu.

Kancelaria Baker McKenzie poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała  Orlenowi przy uzyskaniu kredytu. Głównym doradcą był partner Rafał Zakrzewski, solicitor w sądach Anglii i Walii, a oprócz niego obsługę wykonywali prawnicy z grupy finansowej warszawskiego biura: Paweł Ostrowski, Marcin Krzemień, Jan Szczurek. W podatkowych kwestiach doradzali partner Piotr Wysocki i Piotr Maksymiuk z grupy podatkowej.

Kancelaria Clifford Chance potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała bankom.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl