Schoenherr i Clifford Chance w megaprzejęciu środkowoeuropejskiego biznesu ubezpieczeniowego

559

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Schoenherr doradza austriackiej firmie ubezpieczeniowej Uniqua Insurance Group przy transakcji przejęcia aktywów i działalności ubezpieczeniowej w Polsce, Czechach i na Słowacji od francuskiej firmy ubezpieczeniowej Axa, której doradzała kancelaria Clifford Chance.

Strony poinformowały 7 lutego 2020 r. o zawarciu z umowy o nabycie przez Uniqua Insurance Group od Axy biznesu ubezpieczeń życiowych, majątkowych wypadkowych i emerytalnych oraz inwestycyjnego w tych trzech krajach. Cenę ustalono na 1,002 mld euro. Francuski ubezpieczyciel oczekuje, że transakcja będzie miała pozytywny wpływ na współczynnik wypłacalności grupy, nie wpłynie jednak istotnie na jejdochód. Jej realizacja jest uzależniona od uzyskania odpowiednich zgód regulatorów, co powinno nastąpić do czwartego kwartału roku.

Axa (AXA) to, według Wikipedii, francuska firma ubezpieczeniowa, działająca we wszystkich działach ubezpieczeń, prowadząca także doradztwo inwestycyjne. Powstała w 1996 r. z połączenia firm Ancienne Mutuel i Union des Assurances de Paris, przyjmując obecną nazwę. Obecnie działa globalnie, poza Europą także w Stanach Zjednoczonych, Azji, Australii. W Polsce rozpoczęła działalność pod koniec 2006 r. od oferty ubezpieczeń komunikacyjnych dla osób fizycznych oferowanych w modelu direct, czyli przez telefon i Internet, poprzez firmę Avanssur posługującą się marką Axa Direct. W 2007 r. przejęła od Credit Suisse szwajcarskie towarzystwo ubezpieczeniowe Winterthur, którego spółki w Polsce zmieniły nazwy na  Axa Życie Towarzystwo Ubezpieczeń, Axa Towarzystwo Ubezpieczeń, Axa Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Dziś do grupy należą spółki Axa Ubezpieczenia TUiR, Axa Życie, Axa PTE, Axa TFI i Axa Polska.

Axa w Polsce, Czechach i na Słowacji ma ok. 5 mln klientów, zatrudnia 2,1 tys. pracowników i zbiera 800 mln euro składek. W Polsce prowadzi działalność w zakresie ubezpieczeń na życie, majątkowych i osobowych, ubezpieczeń emerytalnych i zarządzania aktywami, obsługując ok. 3,2 mln klientów. W Czechach i na Słowacji oferuje ubezpieczenia życiowe, majątkowe i emerytalne dla ok. 1,6 mln klientów.

Austriacka Uniqua Insurance Group (UNIQA)  jest jedną z największych grup ubezpieczeniowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Jej 40 spółek prowadzi działalność w 18 krajach zatrudniając 22 tys. pracowników i agentów obsługujących prawie 10 mln klientów, którym sprzedano 19 mln polis. Poza Austrią działa w 15 krajach: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kosowie, Chorwacji, Macedonii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Czechach, na Ukrainie i Węgrzech, w których zgromadziła 6,8 mln klientów. Jest także właścicielem firm ubezpieczeniowych w Szwajcarii i Liechtensteinie.

W Polsce ubezpiecza od 20 lat. Jest dziesiątą co do wielkości firmą. Po przejęciu 3,2 mln klientów Axy stanie się grupą numer pięć w Polsce Uniqa w Polsce reprezentują spółki Uniqa TU oraz Uniqa TU na Życie, oferujące ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne i życiowe.

– Transakcja stanowi kolejny krok w uproszczeniu działalności naszej firmy – skomentował Thomas Buberl, prezes Axy.

– Ta transakcja przyniesie nam nowych klientów indywidualnych i korporacyjnych na trzech rozwijających się rynkach, na których już jesteśmy bardzo rentowni. Znacząco poprawimy naszą pozycję rynkową na każdym z nich – oświadczył Andreas Brandstetter, dyrektor generalny Uniqua, dodając, iż przejęte spółki „doskonale pasują” do długoterminowej strategii jego firmy, w której kraje Europy Środkowej i Wschodniej uznano za drugi rynek po Austrii.

Kancelaria Schoenherr poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradza Uniqua przy przejęciu towarzystw ubezpieczeniowych Axy w regionie CEE. Transakcję obsługuje zespół prawników tej środkowoeuropejskiej firmy prawniczej o austriackim rodowodzie z biur w Wiedniu, Warszawie, Pradze i Bratysławie.

Kancelaria Clifford Chance potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradza w transakcji firmie Axa.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl