Raport Hays 2018: Wzrosły pensje prawników z kancelaryjnych dołów

19707

Młodszy prawnik w kancelarii powinien oczekiwać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznego wynagrodzenia. Asystent prawny natomiast – od 4 tys. do 6 tys. zł.

Wymienione kwoty pochodzą z zestawienia sporządzonego przez polski oddział firmy doradztwa personalnego Hays Poland na podstawie danych z rekrutacji przeprowadzonych przez nią w 2017 r., które uzupełniono wynikami badania rynku pracy przeprowadzonego pod koniec zeszłego roku. Zestawienie pokazuje, że wynagrodzenia prawników najniższego szczebla w kancelariach wzrosły w porównaniu z poprzednim badaniem, według którego młodszy prawnik mógł zarobić od 3,5 do 6 tys. zł, a asystent prawny od 3 tys. do 4 tys. zł miesięcznie. Różnice w „widełkach” sięgają więc na tych stanowiskach od 1 tys. zł do nawet 2 tys. zł. I to są zasadniczo jedyne podwyżki uchwycone  w raporcie firmy rekruterskiej. Wynagrodzenia prawników wyżej usadowionych w kancelaryjnej hierarchii pozostały na niezmienionym poziomie od poprzedniego badania płac przeprowadzonego rok temu.

Dane o pensjach zawiera opublikowany na początku roku „Raport płacowy 2018. Trendy na rynku pracy” firmy Hays Poland, który bazuje na kwotach oferowanych nowo zatrudnionym pracownikom.

W omówieniu branży „prawo i podatki” czytamy m.in., iż nasycenie rynku pracy w niej jest coraz większe, ponieważ wciąż przybywa absolwentów studiów prawniczych i prawników z uprawnieniami radcowskimi i adwokackimi. Zdaniem ekspertów z Hays optymistycznymi prognostykami dla branży są nowe inwestycje, które potrzebują wsparcia prawnego oraz powstawanie wyspecjalizowanych butików prawnych. Liczne na rynku procesy łączenia i podziału spółek zwiększają natomiast popyt na ekspertów od fuzji i przejęć, rynku nieruchomości i finansów. Kancelarie poszukują również specjalistów od prawa podatkowego. Ostatnie zmiany w tej dziedzinie ustawodawstwa owocują także zwiększeniem zainteresowania prawnikami procesowymi.

Eksperci Hays zauważają, że młodzi absolwenci najczęściej poszukują pracy w kancelariach, a prawnicy z większym doświadczeniem rozglądają się za pracą w działach prawnych firm. Zatrudnienie w nich kojarzy się z bowiem mniejszą liczbą godzin pracy i intensywnością, chociaż w praktyce bywa różnie, co zależy np. od branży oraz wielkości firmy. Wynagrodzenia w sektorze usług prawnych są mocno zróżnicowane. Stawki zależą zarówno od stażu, jak i miejsca pracy. Duża jest różnica w zarobkach między młodymi a doświadczonymi prawnikami.

Marta Tobiasz, team manager w  Hays Poland, zauważa w komentarzu do raportu, iż kancelarie prawnicze mierzą się zarówno z rosnącą konkurencyjnością, jak i z koniecznością walki o klientów. Dlatego coraz częściej starają się prezentować swoje sukcesy w atrakcyjnej formie. Kładą akcent na satysfakcję klientów, aby zyskać ich lojalność i możliwość kontynuowania współpracy.

* Miesięczne wynagrodzenie brutto na danym stanowisku (pełen etat). ** Najczęściej oferowane wynagrodzenie na danym stanowisku. Źródło: „Raport płacowy 2018. Trendy na rynku pracy”, Hays Poland

„Raport Płacowy 2018” Hays pokazuje wysokości płac w głównych sektorach rynkowych. Publikacja zawiera zestawienie uśrednionych dla całej Polski, minimalnych, maksymalnych i optymalnych miesięcznych wynagrodzeń dla specjalistów i kadry menedżerskiej, w podziale na 19 specjalizacji. Zostało ono opracowane na podstawie danych gromadzonych w 2017 r.

Hays Poland jest firmą doradztwa personalnego, należącą do międzynarodowej grupy Hays, posiadającej 250 biur w 33 krajach, w których pracuje ponad 10 tys. ekspertów.

Tutaj omówienie raportu Hays z 2017 r.

*****

Komentarz „Rynku Prawniczego”:

Raport pokazał ciekawe zjawisko: niebłahy wzrost płac prawników na dole kancelaryjnych hierarchii od poprzedniego roku badawczego. Ciekawe zważywszy na fakt dużej podaży fachowej prawniczej siły roboczej na rynku pracy. Jeśli eksperci Hays prawidłowo wychwycili tę tendencje, to może jej wytłumaczeniem jest to, że młodzi prawnicy dostępni w swojej masie na rynku w dużej mierze nie spełniają merytorycznych oczekiwań partnerów kancelarii co do wiedzy, kreatywności czy chęci do ciężkiej pracy. Padają niekiedy z ich strony takie głosy, że niełatwo dziś o młody, zdolny, lojalny i pracowity narybek. Może dlatego każdy taki kandydat do pracy jest na wagę wyższej pensji niż kiedyś.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl