Gazownia oferuje swoim klientom porady prawne za kilkanaście złotych

1069

Osiem porad prawnych rocznie za niespełna sto złotych – to przykładowa propozycja Przedsiębiorstwa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dla odbiorców jego gazu.

Firma PGNiG Obrót Detaliczny, rozwijając dosprzedaż (cross-selling ) swojego podstawowego produktu, w lipcu 2020 r. wkroczyła na rynek usług prawnych. Zaoferowała wespół z, również należącym do gazowniczej grupy kapitałowej, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Gaz, produkt ubezpieczeniowy. To dwunastomiesięczna polisa na ochronę prawną. Ubezpieczenie OP (ochrony prawnej) obejmuje dwie formy świadczenia usług prawnych. Pierwsza to pokrycie kosztów porad w postaci telefonicznych konsultacji prawnych, e-mailowych opinii, udostępniania aktów prawnych pocztą elektroniczną oraz udzielania informacji prawnych. Druga to zwrot kosztów pomocy prawnej udzielonej przez profesjonalnego pełnomocnika, konkretnie wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego za obsługę np. sprawy sądowej, do kwoty objętej sumą ubezpieczenia.

Oferta sformatowano w dwóch wersjach: dla klientów indywidualnych i dla firm.

Pakiet „Doradca prawny dla Ciebie” skierowany jest do osób prywatnych mających z PGNiG OD zawartą umowę dostarczania paliwa gazowego lub energii elektrycznej oraz ich małżonków, osób pozostających z nimi w nieformalnych związkach i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, a także dzieci pod ich władzą rodzicielską.

Oferowany jest w trzech wariantach zakresowo-cenowych. Podstawowy kosztuje 7 zł 99 gr miesięcznie, czyli 95 zł 88 gr rocznie (przy płatności całości z góry jest zniżka o jedną ratę, wówczas uiszcza się 87 zł 89 gr). Obejmuje w okresie ubezpieczenia do ośmiu telekonsultacji z zakresu prawa cywilnego, konsumenckiego, rodzinnego, pracy i przepisów związanych z posiadaniem pojazdu. Daje to jedną poradę za niecałe 12 zł. W sumie ubezpieczenia jest także zwrot wynagrodzenia prawnika za sprawę sądową do wysokości 2 tys. zł.

Wariant rozszerzony to rata miesięczna w kwocie 14 zł 99 gr (rocznie niecałe 180 zł) i suma ubezpieczenia 4 tys. zł; wchodzi do niego 16 telekonsultacji prawnych i dwie opinie z podstawowego zakresu prawa i dodatkowo z prawa budowlanego. Przy czym za opinię uznaje się także sporządzenie dostosowanego do potrzeb ubezpieczonego projektu określonego konkretnie w polisie dokumentu (typu wniosek pozew, wezwanie, oświadczenie).

Wariant premium obejmuje 24 telekonsultacje i cztery opinie za 24,99 zł miesięcznie (rocznie niespełna 300 zł), dodatkowo z prawa podatkowego. Tu suma ubezpieczenia wynosi 7 tys. zł.

Pakiet „Doradca prawny dla Firmy” adresowany jest do osób prowadzących działalność gospodarczą indywidualnie lub jako wspólnicy spółek cywilnych, których firmy są klientami firmy PGNiG OD. Także oferowany jest w trzech wariantach zakresowo-cenowych. Podstawowy kosztuje 14 zł 99 gr miesięcznie (rocznie niecałe 180 zł) i obejmuje 18 telekonsultacji w zakresie prawa identycznym, jak w ofercie dla osób prywatnych; suma ubezpieczenia to 5 tys. zł zwrotu kosztów prawnika jako pełnomocnika.

Wariant rozszerzony to rata miesięczna w kwocie 39 zł 99 gr (rocznie niecałe 480 zł) i suma ubezpieczenia 10 tys. zł; obejmuje 30 telekonsultacji i cztery opinie, dodatkowo z prawa budowlanego i podatkowego.

Wariant premium obejmuje 48 teleporad i osiem opinii za 88 zł 99 gr miesięcznie (ponad 1 tys. zł rocznie). Tu suma ubezpieczenia wynosi 15 tys. zł.

Porad udzielają adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi. Dostawcą usług prawnych dla gazowników i ich klientów jest firma Availo z podrzeszowskiej Jasionki, od 2012 r. specjalizująca się w świadczeniu osobom prywatnym oraz przedsiębiorcom tanich abonamentowych usług prawnych w formie direct, czyli telefonicznie i za pośrednictwem poczty internetowej. Firma podaje, że współpracuje z ok 70 prawnikami oraz 67 kancelariami prawnymi z całej Polski.

– Poszerzamy zakres usług dodatkowych dla naszych klientów. Usługi prawnicze w Polsce nadal kojarzą się z wysokimi kosztami, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie produktu, który za niewielką kwotę zapewni naszym klientom doradztwo prawne przez cały rok. Od lat gwarantujemy bezpieczeństwo energetyczne Polakom, teraz dajemy im możliwość skorzystania z fachowego wsparcia prawnego – stwierdził w komunikacie prasowym Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.

Z naszych usług korzysta ponad 7 mln klientów. Aby dobrze odpowiedzieć na ich potrzeby konsekwentnie rozbudowujemy portfolio produktowe, starając się spełniać konkretne zapotrzebowanie. Oferujemy już, między innymi, pomoc fachowców w zakresie napraw domowych czy pakiety medyczne. Teraz uruchomiliśmy produkt, który zapewni profesjonalne doradztwo prawne w atrakcyjnej cenie oświadczył w komunikacie prasowym Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

– Jak pokazują badania, profesjonalne reagowanie na problemy prawne oraz budowanie świadomości i łatwego dostępu do porad prawnych, to w dalszym ciągu ważne i potrzebne działanie w ocenie polskiego społeczeństwa. Produkt, który wspólnie z PGNiG Obrót Detaliczny stworzyliśmy z myślą o klientach, łączy różne zakresy ochrony w zależności od preferencji ubezpieczonych. Jest nowoczesny i kompleksowy, a jednocześnie atrakcyjny cenowo – podsumował w komunikacie prasowym Jacek Gdański, p.o. prezesa zarządu Polski Gaz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl