Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2018 rozstrzygnięty

2631

Kancelarie Linklaters i Weil, Gotshal & Manges obsługiwały Transakcję Roku 2018.

Przejęcie przez Polski Fundusz Rozwoju produkującej pojazdy szynowe firmy Pesa Bydgoszcz – tę transakcję wybrali czytelnicy „Rynku Prawniczego” spośród 21 umieszczonych na liście do głosowania.

Złoty medal

Na mocy umowy inwestycyjnej państwowy PFR zainwestował 300 mln zł w Pesę, która jest największym producentem  pociągów elektrycznych i spalinowych, lokomotyw oraz tramwajów w Polsce, odkupując prawie 100 proc. akcji od dotychczasowych głównych akcjonariuszy fabryki. Była to „nacjonalizacja ratunkowa” – Pesie brakowało pieniędzy na płacenie bieżących rachunków, a jednocześnie zdobyła tyle zamówień, że nie była w stanie ich zrealizować. Pod presją banków, które udzieliły jej pożyczek, ogłosiła poszukiwania inwestora, który ją dokapitalizuje.  

Kancelaria Weil, Gotshal & Manges doradzała w transakcji Polskiemu Funduszowi Rozwoju. Kancelaria Linklaters obsługiwała firmę Pesa Bydgoszcz i jej właścicieli.

Srebrny puchar

Drugie miejsce w plebiscycie zdobyła transakcja repolonizacyjno-nacjonalizacyjna o znaczeniu symboliczno-historycznym, w której państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu odkupiła od ukraińskiego biznesmena Serhija Taruty 81,05 proc. akcji spółki Stocznia Gdańsk. Obsługiwały ją trzy kancelarie. Clifford Chance i Elżanowski Cherka & Wąsowski wspólnie doradzały stronie polskiej. Hogan Lovells pracowała dla spółki Gdańsk Shipyard Group, która sprzedała akcje Stoczni Gdańsk za kwotę, której nie ujawniono.

Brązowe statuetki

Trzecie miejsce na podium przypadło ex-aequo dwóm transakcjom.

W pierwszej południowoafrykański fundusz real estate Redefine Properties oraz spółki funduszu Griffin Real Estate za 185,8 mln euro razem kupiły w Polsce dziewięć parków magazynowych firmy deweloperskiej Panattoni Europe. Ten deal przeprowadzono jako zwiastun zaplanowanego w konsekwencji wspólnego nabycia 24 kolejnych nieruchomości za 800 mln euro i zbudowania potężnej platformy logistycznej. Nabywcom doradzały kancelarie Linklaters i Weil, Gotshal & Manges.

Druga transakcja z trzeciej pozycji to zawarcie przez Ministerstwo Obrony Narodowej z amerykańskimi firmami Raytheon i Lockheed Martin umów offsetowych dotyczących transferu technologii zbrojeniowych o łącznej wartości ok. 950 mln zł. Ten offset związany jest z uzgodnionym zakupem przez Polskę w najbliższych latach amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Patriot” za 4,75 mld dol. Przy negocjowaniu umów offsetowych MON doradzała kancelaria KW Kruk i Wspólnicy. Dla firmy Raytheon, która dostarczy system zarządzania obroną powietrzną Patriot, pracowała kancelaria DLA Piper, natomiast dla firmy Lockheed Martin, która sprzeda do niego pociski rakietowe – kancelaria White & Case.

Rok ubiegły podsumowany

Plebiscytem na najważniejszą, największą, najciekawszą transakcję „Rynek Prawniczy” podsumował rok 2018 obfitujący w duże, interesujące i pionierskie wydarzenia na krajowym rynku usług prawnych. Pojęcie „transakcji” zdefiniowaliśmy umownie, albowiem chodziło nam o jak najszerzej pojęte operacje i sprawy prawne czy przedsięwzięcia, przy których doradzali prawnicy. Redakcja portalu wytypowała do wyboru klasyczne transakcje przejęć przedsiębiorstw, ale również umowy kredytowe, inwestycyjne, także te z rynku nieruchomości, emisje i sprzedaż akcji oraz obligacji, jak również umowę offsetu zbrojeniowego.

Transakcje Roku 2018 – lista rankingowa według liczby otrzymanych głosów (i kancelarie obsługujące)

Miejsca 3,5,6,7,12 i 13 ex aequo – jednakowa liczba głosów

 1. Przejęcie przez Polski Fundusz Rozwoju kontroli nad firmą Pesa Bydgoszcz

Na mocy umowy inwestycyjnej PFR zainwestował w Pesę 300 mln zł odkupując prawie 100 proc. akcji od dotychczasowych głównych akcjonariuszy fabryki pociągów i tramwajów.

Doradcy prawni: Linklaters; Weil, Gotshal & Manges

 1. Przejęcie przez Agencję Rozwoju Przemysłu 100 proc. kapitału spółki Stocznia Gdańsk od firmy Gdańsk Shipyard Group

Upaństwowienie historycznej stoczni poprzez odkup od ukraińskiego biznesmena Serhija Taruty 81,05 proc. akcji SG i połowy udziałów w spółce działającej na terenie stoczniowym przez państwową agencję.

Doradcy prawni: Clifford Chance; Elżanowski Cherka & Wąsowski; Hogan Lovells

 1. Zakup przez firmę Redefine Properties oraz spółki funduszu Griffin Real Estate parków logistycznych firmy deweloperskiej Panattoni Europe

Południowoafrykańska firma Redefine za 185,8 mln euro kupiła w Polsce  dziewięć parków magazynowych i wraz z Panattoni Europe zaplanowała nabycie 24 kolejnych nieruchomości logistycznych za 800 mln euro.

Doradcy prawni: Linklaters; Weil, Gotshal & Manges 

 1. Zawarcie przez Ministerstwo Obrony Narodowej umów offsetowych z amerykańskimi firmami zbrojeniowymi Raytheon i Lockheed Martin

Umowy dotyczą transferu technologii zbrojeniowych o łącznej wartości ok. 950 mln zł i związane są z zakupem przez Polskę amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Patriot”.

Doradcy prawni: DLA Piper; KW Kruk i Wspólnicy; White & Case

*****

 1. Zakup przez Bank BGŻ BNP Paribas podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska od Raiffeisen Bank International

Transakcja o wartości ok. 3,25 mld zł to wyraz dążenia do konsolidacji polskiego systemu bankowego – należący francuskiego banku BNP Paribas BGŻ BNP Paribas wzmacnia się na szóstej pozycji na rynku.

Doradcy prawni: Domański Zakrzewski Palinka;K&L GatesGreenberg Traurig;Weil, Gotshal & Manges

 1. Akwizycja przez firmę Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles firmy Solaris Bus & Coach połączona z inwestycją Polskiego Funduszu Rozwoju

Hiszpański producent pojazdów szynowych za szacunkową kwotę 300 mln euro kupił od rodziny Olszewskich polskiego producenta autobusów; pakiet 35 proc. od CAF odkupił PFR.

Doradcy prawni: Sołtysiński Kawecki & Szlęzak; Weil, Gotshal & Manges; Willkie Farr & Gallagher

 1. Odkupienie przez Polski Fundusz Rozwoju spółki Polskie Koleje Linowe od funduszu Mid Europa Partners

Repolonizacja sprywatyzowanych przez poprzedni rząd kolejek – linowej na Kasprowy Wierch, szynowej na Gubałówkę, gondolowej na Jaworzynę w Krynicy.

Doradcy prawni: CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang; Linklaters 

 1. Emisja i sprzedaż akcji w ofercie prywatnej przez firmę inwestycyjną Globalworth Poland Real Estate

Wartość oferty wyniosła 450 mln euro. Akcje kupiły fundusz Globalworth Holding – główny akcjonariusz Globalworth Poland i fundusz Growthpoint Properties International – główny akcjonariusz Globalworth Real Estate Investments.

Doradcy prawni: Weil, Gotshal & Manges; White & Case

 1. Zawarcie przez Polski Koncern Naftowy Orlen umowy sponsorskiej z zespołem wyścigowym Formuły 1 Williams Martini Racing

Kontrakt wart, według medialnych przecieków, 10 mln euro, umożliwił polskiemu kierowcy Robertowi Kubicy powrót po ośmiu latach przerwy do ścigania się w 2019 r. w zawodach samochodowych Mistrzostw Świata Formuły 1.

Doradcy prawni: Bird & Bird

 1. Przejęcie przez firmę Cargill firmy Konspol od rodziny Pazganów

Rodzinny koncern żywnościowy z Ameryki nabył spółki Grupy Konspol, największej polskiej firmy w branży drobiarskiej.

Doradcy prawni: Sołtysiński Kawecki & Szlęzak; White & Case

 1. Ustanowienie przez mBank programu emisji obligacji średnioterminowych

Bank ustanowił program megaemisji obligacji o maksymalnej wartości 3 mld euro poprzez aktualizację istniejącego programu oraz wyemitował obligacje na kwotę 180 mln franków szwajcarskich.

Doradcy prawni: Allen & Overy; Dentons

 1. Zawarcie przez spółkę Elektrownię Ostrołęka umowy z konsorcjum firm GE Power i Alstom Power Systems na budowę nowego bloku energetycznego

Budowa za 6 mld zł Elektrowni Ostrołęka C to obecnie największa inwestycja energetyczna w kraju; ma to być ostatni duży blok węglowy wybudowany w Polsce.

Doradcy prawni: Weil, Gotshal & Manges; WKB Wierciński Kwieciński Baehr

 1. Kupno przez firmę Atrium European Real Estate Domów Towarowych Wars Sawa Junior w Warszawie od funduszu zarządzanego przez firmę inwestycyjną CBRE Global Investors

Wartość jednej z największych ubiegłorocznych transakcji na rynku nieruchomości handlowych wynosi 301,5 mln euro.

Doradcy prawni: Allen & Overy; Clifford Chance; Dentons; Noerr

 1. Udzielenie przez konsorcjum banków kredytu dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Czteroletni megakredyt w wysokości 4,1 mld zł udzielony przez Santander Bank Polska, PKO BP, włoski bank Intesa Sanpaolo i japoński MUFG Bank, przeznaczony jest m.in. na finansowanie programu inwestycyjnego.

Doradcy prawni: Clifford Chance; Dentons 

 1. Druga emisja przez Polskę tzw. zielonych obligacji

Ministerstwo Finansów wyemitowało green bonds po raz drugi, tym razem o wartości 1 mld euro. Polska jako pierwsze na świecie państwo wypuściło w 2016 r. takie papiery dłużne.

Doradcy prawni: Allen & Overy

 1. Nabycie przez Santander Bank Polska części bankowości detalicznej i biznesowej Deutsche Banku w Polsce od Deutsche Banku

Transakcja o wartości ok. 1,29 mld zł to element konsolidacji w polskim systemie bankowym – Santander Bank Polska należący do hiszpańskiego Banco Santander umacnia trzecią pozycję na rynku.

Doradcy prawni: Allen & Overy; Greenberg Traurig

 1. Zakup przez Polski Koncern Naftowy Orlen ponad 30 proc. akcji spółki rafineryjno-petrochemicznej Unipetrol

Poprzez ogłoszenie skutecznego wezwania na sprzedaż akcji polska firma stała się właścicielem 94,03 proc. akcji czeskiej spółki kupując pakiet za 3,5 mld zł.

Doradcy prawni: Baker McKenzie

 1. Przejęcie przez Grupę Azoty firmy Compo Expert od funduszu kapitałowego XIO

Krajowy koncern chemiczny zainwestował ok. 1 mld zł w niemiecką firmę produkującą nawozy specjalistyczne do upraw roślin.

Doradcy prawni: CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang; Freshfields Bruckhaus Deringer

 1. Ustanowienie przez Santander Bank Polska programu emisji obligacji średnioterminowych

Bank (poprzednio Bank Zachodni WBK) ustanowił program megaemisji obligacji do kwoty 5 mld euro i wyemitował eurobligacje o wartości 500 mln euro.

Doradcy prawni: Allen & Overy; Clifford Chance

 1. Zakup przez firmę Maxima Grupe firmy handlu spożywczego Emperia Holding

Poprzez ogłoszenie skutecznego wezwania na sprzedaż akcji litewska firma stała się w 2018 r. właścicielem ponad 93 proc. akcji polskiej Emperii o wartości ok. 1,15 mld zł.

Doradcy prawni: CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang; Greenberg Traurig

Na transakcję zawarcia przez Polski Fundusz Rozwoju i firmę Tauron Polska Energia umów o inwestycji kapitałowej w budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno nie padł żaden głos.

W plebiscycie „Rynku Prawniczego” czytelnicy portalu w głosowaniu e-mailowym wybierali Transakcję Roku, ale tak naprawdę chodziło o wskazanie konkretnych kancelarii, które obsługiwały te, które zostały wybrane. Zwykle pozostają one w cieniu, ale teraz zostały zeń wydobyte. To one są zwycięzcami.

Za udział w naszej „zabawie na serio” wszystkim uczestnikom pięknie dziękujemy.

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2018:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2017 rozstrzygnięty

Tutaj wyniki plebiscytu z roku 2017:

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2016 rozstrzygnięty

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl