Cztery kancelarie w finalizacji i sfinansowaniu zakupu historycznych warszawskich domów towarowych

1197
(www.officemap.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie Atrium European Real Estate przy zakupie Domów Towarowych Wars Sawa Junior w Warszawie od funduszu Property Fund Central and Eastern Europe, zarządzanego przez firmę inwestycyjną CBRE Global Investors, któremu doradzała kancelaria Clifford Chance. Kancelaria Allen & Overy doradzała AERE przy uzyskaniu kredytu na sfinansowanie tego zakupu od niemieckiego banku Helaba, któremu doradzała kancelaria Noerr.

Wartość transakcji, o której poinformowano pod koniec sierpnia 2018 r., wynosi 301,5 mln euro. Nabywca ogłosił 24 października jej sfinalizowanie. Sfinansował ją korzystając ze środków własnych i ze źródeł zewnętrznych. Bank Landesbank HessenThüringen Girozentrale (Helaba) udzielił firmie AERE 170 mln euro ośmioletniego kredytu refinansowego.

Po zakończeniu tej  transakcji, AERE jest właścicielem czterech centrów handlowych w stolicy Polski – oprócz najnowszego zakupu ma w portfelu Promenadę, Redutę i Targówek.

Trzy budynki „Wars”, „Sawa” i „Junior” zostały wybudowane w latach 70tych XX wieku w nowoczesnej formie architektonicznej i w PRL działały jako Domy Towarowe Centrum. „Wars” oferował m.in. ubiory dla mężczyzn, „Sawa” – dla pań, natomiast „Junior” – dla dzieci i młodzieży. To miejsce i wówczas, i obecnie cieszące się wysoką liczbą klientów (dziś ponad 60 mln rocznie). Budynki mają w sumie 26 tys. mkw. powierzchni najmu, na której sprzedaż prowadzą duże sklepy takich sieci handlowych jak H&M, C&A, CCC, TK Maxx i Zara.

Atrium European Real Estate to właściciel, zarządca i deweloper centrów handlowych w Europie ŚrodkowoWschodniej. Ma ich w portfelu 38 o łącznej wartości 2,6 mld euro i ok. 1,1 mln mkw. powierzchni. W całej Polsce firma posiada 21 nieruchomości handlowych. W Polsce i Czechach (dwa centra w Pradze) skoncentrowane jest 84 proc. portfela spółki. Jest zarejestrowana na wyspie Jersey jako fundusz inwestycyjny zamknięty i notowana na giełdach w Wiedniu i Amsterdamie.

Property Fund Central and Eastern Europe (PFCEE) to fundusz inwestujący w nieruchomości handlowe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce i na Słowacji, zarządzany przez firmę inwestycyjną CBRE Global Investors.

CBRE Global Investors jest międzynarodową firmą inwestująca w nieruchomości i zarządzającą nimi w imieniu swoich klientów-inwestorów. W portfelu ma aktywa o wartości 105 mld dolarów. Działa poprzez sieć 32 biur. Należy do grupy CBRE, największej na świecie firmy z branży commercial real estate.

Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale (Helaba) to, według Wikipedii, jeden z największych banków w Niemczech. Ma status podmiotu prawa publicznego. Jego właścicielami są zrzeszenie kas oszczędnościowych Hesji i Turyngii oraz oba te kraje związkowe, którym Helaba zapewnia obsługę bankową. Działa także jako bank komercyjny w Niemczech i za granicą.

– Domy Towarowe Wars Sawa Junior to jeden z najbardziej popularnych kompleksów handlowych w Polsce, o ugruntowanej pozycji. Stanowią fantastyczne uzupełnienie naszego portfela. Ta transakcja wpisuje się w naszą strategię podnoszenia jakości aktywów, wzmacniając nasz portfel ukierunkowany równocześnie na najsilniejsze środkowoeuropejskie gospodarki – Polskę i Czechy – oraz na duże centra handlowe o dominującej pozycji w  prężnie rozwijających się obszarach miejskich – oświadczył Liad Barzilai, prezes zarządu Atrium.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała firmie Atrium przy transakcji. Obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef zespołu prawa nieruchomości w Europie, a wykonywali ją partner Piotr Staniszewski oraz prawnik Olga Ziegler.

Kancelaria Clifford Chance potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała w transakcji funduszowi PFCEE – obsługę wykonywali prawnicy z biur w Pradze i Warszawie.

Kancelaria Allen & Overy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała AERE przy uzyskaniu kredytu.

Kancelaria Noerr potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że jej warszawskie biuro doradzało bankowi Helaba przy refinansowaniu zakupu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl