Baker McKenzie i Allen & Overy w inwestycji w sportowe napoje

758

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała firmie Oshee, produkującej tzw. napoje izotoniczne, przy sprzedaży 33 proc. udziałów funduszowi Innova Capital, któremu doradzała kancelaria Allen & Overy.

O transakcji Innova Capital poinformował 23 listopada 2018 r.

Oshee to firma z Krakowa produkująca różnego rodzaje specjalne napoje, w tym izotoniki w bidonach, wody z witaminami w małych butelkach i witaminowe drinki w minipuszkach, oraz dietetyczne batoniki proteinowe. W ofercie ma 56 produktów, które w ilości 90 mln rocznie sprzedaje na kilkudziesięciu rynkach światowych. Założycielami firmy są Dariusz Gałęzewski i Dominik Doliński, poprzednio menedżerowie w firmie Gellwe (obecnie FoodCare). W 2017 r. Oshee przejęła firmę Kinga Pienińska produkującą wody mineralne w zakładzie w Krościenku nad Dunajcem.

Oshee planuje rozwój biznesu, dlatego jej właściciele zdecydowali się na pozyskanie partnera kapitałowobiznesowego, który pomoże w rozwoju organizacji, wprowadzeniu nowoczesnych metod zarządzania, w budowaniu silnej pozycji na rynkach międzynarodowych oraz ułatwi sfinansowanie planów inwestycyjnych i akwizycyjnych. Porozumieli się z funduszem Innova Capital, który wchodzi do spółki na ustrukturyzowany udział mniejszościowy, zastępując częściowo dotychczasowych prywatnych udziałowców. Do Innova Capital, jako mniejszościowy partner w konsorcjum inwestycyjnym, dołączył fundusz Solter Capital. Założyciele Oshee pozostają udziałowcami większościowymi i będą dalej zarządzać firmą.

Innova Capital jest funduszem private equity działającym w Europie Środkowej. Specjalizuje się w wykupie spółek średniej wielkości. Od rozpoczęcia działalności w 1994 r. zainwestował ok. 0,86 mld euro w 50 przedsiębiorstw w 10 krajach regionu w takich sektorach, jak usługi finansowe, technologie, media, telekomunikacja, energetyka, przemysł spożywczy, transport.

Solter Capital to fundusz private equity założony przez polskich przedsiębiorców w 2010 r. i działający w kraju. Inwestuje w małe i średnie firmy, głównie z branży konsumpcyjnej  nieruchomości komercyjnych oraz nowoczesnych technologii.

– Zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z funduszem Innova, ponieważ przygotowujemy się do jeszcze bardziej intensywnego rozwoju. W planach jest duże przejęcie w Polsce i za granicą oraz inwestycje w kampanie poza granicami Polski. W tym celu potrzebujemy silnego partnera, który wspomoże nas organizacyjnie i ułatwi sfinansowanie tych planów – oświadczył Dariusz Gałęzewski.

– Możemy zostać udziałowcem jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. W ramach naszej strategii współpracujemy z firmami, które są prawdziwymi liderami w swoich sektorach. Chcemy wspierać Oshee w ambitnych planach – stwierdził Leszek Muzyczyszyn, senior partner w Innova Capital.

Napoje izotoniczne mają wyrównywać poziom wody i elektrolitów wydalanych z organizmu w procesie wydzielania potu, a także uzupełniać witaminy, sole mineralne i węglowodany spalane podczas wysiłku fizycznego. Wskazane są dla osób uprawiających intensywnie sport, np. rowerzystów, biegaczy, ponieważ gaszą pragnienie i utrzymują wodę w organizmie, a także uzupełniają elementy potrzebne do wydolności fizycznej i odnowy mięśni. Dostępne są w sprzedaży powszechnej i w wyspecjalizowanych sklepach sportowych w postaci płynów lub proszku do rozpuszczania w wodzie.

Kancelaria Baker McKenzie potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Oshee i jej właścicielom. Obsługą kierował counsel Jacek Balicki.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, funduszowi Innova Capital doradzała kancelaria Allen & Overy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl