Magnusson, Allen & Overy i Markiewicz & Sroczyński w piwnym dealu

612

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Allen & Overy doradzała Grupie Żywiec przy nabyciu Browaru Namysłów, którego doradcami były kancelarie Magnusson i amerykańska Katten Muchin Rosenman. Kancelaria Markiewicz & Sroczyński doradza Grupie Żywiec w postępowaniu antymonopolowym przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Grupa Żywiec poinformowała 13 listopada 2018 r. o zawarciu z firmą Chicago Poland Investment Group umowy dotyczącej nabycia 100 proc. udziałów w należącej do niej spółce Browar Namysłów. Podstawową cenę transakcji strony ustaliły na 500 mln zł. Do jej finalizacji i nabycia udziałów niezbędna jest zgoda prezesa UOKiK na przejęcie.

Jak napisano w komunikacie prasowym Grupy Żywiec, Browar Namysłów w ostatnich latach osiągnął pozycję najszybciej rozwijającego się browaru regionalnego w Polsce. Grupa Żywiec zaś, „dzięki długim tradycjom piwowarskim, przywiązaniu do jakości oraz doświadczeniu w budowaniu silnych marek, udowodniła że posiada unikalne kompetencje w odczytywaniu trendów konsumenckich i rozwoju nowych segmentów rynku”. Najszybciej rosnącym segmentem rynku są właśnie „piwne specjalności i piwa regionalne”, z czego wynika, że obie firmy  piwowarskie „wzajemnie się uzupełniają”. Ich połączenie „stworzy szansę rozwoju Browaru Namysłów i jego marek na większą skalę, a Grupa Żywiec zyska nowe możliwości rozwoju swojego portfolio”.

Browar Namysłów to regionalna firma piwowarska. Produkuje rocznie ok. 1,7 mln hektolitrów piwa w browarach w Namysłowie i Braniewie. Browar namysłowski mieści się w zabytkowym zamku z tradycjami piwowarskimi sięgającymi 1321 r. Główne firmowe marki piwa to Namysłów, Braniewo, Zamkowe i Kuflowe. Firma należy do amerykańskiego funduszu Chicago Poland Investment Group, którego właścicielem jest Michael (Mike) Gostomski.

Grupa Żywiec jest jedną z największych firm piwowarskich w Polsce. Warzy rocznie ponad 11 mln hektolitrów piwa w pięciu browarach w Żywcu, Warce, Elblągu, Leżajsku i Cieszynie. Jej najważniejsze marki piwa to Żywiec, Heineken, Desperados, Warka, Tatra, EB, Królewskie, Specjal, Leżajsk. Firma należy do holenderskiego koncernu piwnego Heineken.

– Cieszymy się, że Browar Namysłów wkrótce dołączy do Grupy Żywiec. Podziwiamy dotychczasowe osiągnięcia zarządu oraz pracowników w budowaniu marki i mocnej pozycji wśród browarów regionalnych. Jesteśmy przekonani, że dogłębna znajomość rynku piwnych specjalności oraz elastyczność działania Browaru Namysłów i nasza ekspertyza oraz doświadczenie w budowaniu silnych marek na większą skalę, to doskonałe połączenie, które tworzy przepis na sukces na zmieniającym się rynku – oświadczył Guillaume Duverdier, prezes zarządu Grupy Żywiec.

– Browar Namysłów należy do rodziny Gostomski od ponad 20 lat. W tym czasie z małego, lokalnego browaru rozwinęliśmy tę firmę w liczącego się na rynku regionalnego gracza. Ta transformacja była możliwa dzięki współpracy mieszkańców Namysłowa, oddaniu i ciężkiej pracy naszych pracowników i utalentowanemu zespołowi zarządzającemu pod kierunkiem Wojciecha Szczepaniaka. Cieszymy się, że połączymy siły z Grupą Żywiec i wierzymy, że to partnerstwo pozwoli firmie i pracownikom w pełni rozwinąć potencjał – stwierdził Michael Gostomski, prezes rady nadzorczej oraz większościowy udziałowiec Browaru Namysłów.

Grupa Żywiec podała w komunikacie prasowym, że w transakcji doradzały jej kancelarie Allen & Overy jako główny doradca prawny i Markiewicz & Sroczyński – w postępowaniu przed prezesem UOKiK. Firma PwC była jej doradcą finansowym i podatkowym.

Z komunikatu prasowego Grupy Żywiec wynika, że doradcami prawnymi Browaru Namysłów były kancelarie Katten Muchin Rosenman ze Stanów Zjednoczonych oraz Magnusson, która poinformowała „Rynek Prawniczy” o zaangażowaniu w obsługę transakcji jej biura w Warszawie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl