Trzy kancelarie w zakupie biurowej części centrum handlowo-biurowego

967
Budynki Skylight (wyższy) i Lumen (www.globalworth.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała firmie Globalworth Poland Real Estate przy zakupie należących do warszawskiego kompleksu Złote Tarasy budynków Lumen i Skylight od firmy Unibail-Rodamco-Westfield, której doradzały kancelarie Dentons i Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Firma Globalworth Poland Real Estate, największy instytucjonalny inwestor i właściciel powierzchni biurowej w Polsce, poinformowała 31 października 2018 r., iż zawarła z firmą Unibail-Rodamco-Westfield przedwstępną umowę kupna dwóch warszawskich biurowców Lumen i Skylight. Cena ich nabycia została ustalona na 190 mln euro. Zawarcie umowy przyrzeczonej uzależnione jest m.in. od uzyskania zgody urzędu ochrony konkurencji. Ostateczna umowa powinna zostać podpisana najpóźniej do końca 2018 r. To największa akwizycja firmy Globalworth.

Biurowce Lumen i Skylight są częścią kompleksu Złote Tarasy położonego w centrum stolicy, tuż obok dworca kolejowego Warszawa Centralna i Pałacu Kultury i Nauki. Mają w sumie ponad 45 tys. mkw. powierzchni. Oba są w większości wynajęte (89 proc.), przez m.in. takie firmy, jak Pernod Ricard, Mars, PGE Energia Ciepła, InOffice, Regus i Cushman & Wakefield. Zakontraktowany łączny roczny dochód z czynszu najmu powierzchni biurowych wynosi ok. 11,5 mln euro, a średni  okresu najmu to prawie cztery lata.

– Naszym celem jest posiadanie aktywów w najlepszych lokalizacjach, gdzie możemy tworzyć lokalną społeczność, dobrze korespondującą ze specyfiką danego miejsca i dostosowaną do dynamiki lokalnego rynku pracy. Lumen i Skylight oferują nowoczesną powierzchnię biurową, położoną w ścisłym centrum Warszawy, z doskonałym dostępem do środków transportu publicznego i innych udogodnień. Po ich zakupie polskie portfolio Globalworth przekroczy 425 tys. mkw. powierzchni, wzmacniając naszą pozycję na polskim rynku biurowym i plany biznesowe w regionie CEE – oświadczył Dimitris Raptis, zastępca dyrektora generalnego i dyrektor ds. inwestycji w Globalworth.

Globalworth Poland Real Estate to firma znana dawniej jako Griffin Premium Real Estate, która powstała w grudniu 2016 r. z wyodrębnienia dziewięciu nieruchomości biurowych z portfela zarządzanego przez firmę Griffin Real Estate, inwestora na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest zarejestrowana w Holandii, notowana od kwietnia 2017 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i działa w formule zbliżonej do REIT (real estate investment trust), czyli podmiotu, który osiąga dochody głównie z wynajmu nieruchomości, a udziałowcom wypłaca zyski w formie dywidendy. Ma obecnie w portfelu 16 obiektów biurowych i handlowych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Katowicach o wartości ponad 1 mld euro. Od grudnia 2017 roku w 72 proc. należy do firmy inwestycyjnej Globalworth Real Estate Investments, która zarządza portfelem biurowców w Rumunii.

Unibail-Rodamco-Westfield to, według Wikipedii, największa w Europie firma działająca na rynku nieruchomości komercyjnych (centra handlowe, centra konferencyjne, hale wystawowe, powierzchnia biurowa). Posiada aktywa o wartości prawie 64 mld euro. Zatrudnia 3,7 tys. pracowników. Powstała w czerwcu 2007 r. z połączenia francuskiej spółki Unibail i holenderskiej Rodamco Europe. W czerwcu 2018 r. z połączenia UnibailRodamco z globalną siecią centrów handlowych Westfield powstała megafirma Unibail-Rodamco-Westfield. W Polsce, za pośrednictwem spółki Unibail Rodamco Polska, ma w portfelu centra handlowe: Galeria Mokotów, Arkadia, Galeria Wileńska, Złote Tarasy, CH Ursynów w Warszawie oraz Wroclavia we Wrocławiu.

Kancelaria Linklaters potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Globalworth Poland, a jej obsługa obejmowała wszystkie prawne aspekty związane z wynegocjowaniem i zawarciem rzadko spotykanej na rynku nieruchomości przedwstępnej umowy nabycia praw i obowiązków w spółce jawnej, będącej właścicielem biurowców, jak również uregulowanie zasad współpracy, korzystania i zarządzania nimi po sfinalizowaniu nabycia.

Zespołem prawników kierowali counsel Michał Mieciński i senior associate Monika Lerka, a byli w nim senior associate Tomasz Trystuła, associates Żaneta Rogoń, Mateusz  Cieślak, junior associate Antonina Kozak z praktyki nieruchomości oraz associate Karol Macias z praktyki rozwiązywania sporów i arbitrażu, senior associate Marta Bryjak i junior associate Michał Maruszak z praktyki Projects. Ponadto associate Piotr Zbyszyński doradzał w zakresie prawa korporacyjnego, a senior associate Wojciech Podlasin – w kwestiach prawa konkurencji. Agnieszka Mencel, kierownik praktyki TMT/IP i associate Szymon Sieniewicz doradzali w zagadnieniach prawa własności intelektualnej.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała UnibailRodamcoWestfield. W zespole byli Alexandre Poupard – partner z biura w Paryżu, partnerzy Paweł Dębowski – szef europejskiego zespołu prawa nieruchomości i Maciej Ryniewicz, starszy prawnik Magdalena Osóbka-Morawska i prawnik Marta Jończyk.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak również potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała UnibailRodamcoWestfield w aspektach korporacyjnych, podatkowych i nieruchomościowych transakcji.

W obsługę byli zaangażowani partner Łukasz Berak i starszy prawnik Anna Kratiuk – z zespołu fuzji i przejęć, partner Piotr Andrzejak i starszy prawnik Bartłomiej Biały – z zespołu doradztwa podatkowego oraz partner Radosław Waszkiewicz i prawnicy Krzysztof Woś, Wiktor Kowalczuk – z zespołu prawa nieruchomości. W kwestiach związanych z własnością intelektualną doradzał Jacek Myszko, senior counsel z zespołu prawa własności intelektualnej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl