Dentons we wtórnej ofercie publicznej akcji litewskiego kombinatu rolnego

249
(www.auga.lt)

Kancelarie Dentons i TGS Baltic doradzały litewskiej firmie rolniczej Auga i jej głównemu akcjonariuszowi przy przeprowadzeniu wtórnej oferty publicznej akcji i wprowadzeniu ich do obrotu na giełdach w Warszawie i Wilnie.

Auga Group zaoferowała we wtórnej ofercie publicznej 80 mln akcji – 40 mln nowej emisji i 40 mln głównego akcjonariusza, którym jest firma rolnicza Baltic Champs Group. Wartość oferty wyniosła 36 mln euro i była to największa secondary public offering (SPO) w historii litewskich spółek. Jej celem było sfinansowanie akwizycji i rozwoju firmy. Jednym z większych inwestorów był Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który nabył akcje za 9 mln euro.

Spółka była od 2011 r. notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jeszcze pod nazwą Agrowill Group. W sierpniu 2018 r. do obrotu na GPW dopuszczono 40 mln akcji nowej emisji spółki.

Grupa Auga (dawna AB Agrowill Group) jest największym na Litwie przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją rolną, hodowlą zwierząt i uprawą pieczarek. Specjalizuje się w tzw. rolnictwie ekologicznym. Uprawia ponad 38 tys. hektarów gruntów i hoduje ponad 7 tys. sztuk bydła mlecznego, a także kurczęta. Firma działa od 2003 r., zatrudnia ponad 1,2 tys. osób.

– Udana sprzedaż wszystkich zaoferowanych akcji świadczy o tym, że inwestorzy ufają modelowi biznesowemu Augi w zakresie zdrowej żywności produkowanej w najbardziej zrównoważony sposób – oświadczył Kestutis Juščius, prezes firmy.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Grupie Auga, m.in. przy przygotowaniu polskich części prospektu emisyjnego oraz pozostałych dokumentów.

Zespołem prawników warszawskiego biura Dentons kierował counsel Ryszard Manteuffel, a przy obsłudze pracowali senior associate Piotr Kowalik i associate Michał Chodkiewicz – pod nadzorem partnera Jakuba Celińskiego.

„Bałtycka” kancelaria TGS Baltic utworzona w Estonii i posiadająca biura w Tallinie i Tartu oraz w Wilnie i Rydze, poinformowała na swojej stronie internetowej, że doradzała Auga Group i Baltic Champs Group.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl