CMS i Greenberg Traurig w litewskiej akwizycji krajowej sieci małych supermarketów

544

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang doradza litewskiej firmie Maxima Grupe przy inwestycji w polską firmę handlu spożywczego Emperia Holding, której doradza kancelaria Greenberg Traurig.

Emperia Holding podpisała 23 listopada 2017 r. umowę inwestycyjną z Maxima Grupe, w której zobowiązała się do ogłoszenia następnego dnia wezwania do sprzedaży 100 proc. akcji tej spółki po cenie 100 zł. Litewski inwestor strategiczny został wybrany w drodze otwartego i konkurencyjnego procesu trwającego od maja 2017 r. Zarząd Emperii Holding uznał, że wejście do spółki nowego inwestora umożliwi jej bardziej dynamiczny rozwój.

Akcjonariusze – fundusze Altus 29 FIZ oraz Ipopema 72 FIZAN, zobowiązali się już do odpowiedzi na wezwanie poprzez sprzedaż akcji reprezentujących łącznie ok. 21 proc. kapitału zakładowego Emperii.

Transakcja zostanie przeprowadzona pod warunkiem uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację oraz spełnienia innych warunków, w tym m.in. osiągnięcia progu 66 proc. akcji objętych zapisami w wezwaniu oraz przegłosowania na walnym zgromadzeniu niezbędnych zmian w statucie spółki.

Założona w 1990 r. Emperia Holding jest notowaną na giełdzie grupą kapitałową i operatorem niezależnej sieci supermarketów pod szyldem Stokrotka, zrzeszającą również spółki z obszaru nieruchomości i informatyki. Zatrudnia ok.8,2 tys. osób. Sieć Stokrotka powstała w 1994 r. w Lublinie, a obecnie obejmuje zasięgiem cały kraj. Z 410 sklepami posiada ok. 20 proc. udziału w segmencie supermarketów typu proximity zlokalizowanych na osiedlach, w minicentrach i galeriach handlowych. Typowe placówki handlowe oferują od 4 do 10 tys. pozycji asortymentowych, w tym artykuły spożywcze, kosmetyki, chemię i alkohol oraz produkty świeże: pieczywo, wędliny, owoce i warzywa.

Maxima Grupe jest spółką holdingową, do której należą sieci handlowe: Maxima działająca na Litwie, Łotwie i w Estonii, T-Market – w Bułgarii, Aldik w Polsce oraz internetowy sklep spożywczy Barbora. Zatrudnia ok. 31 tys. osób.

– Maxima to silny finansowo podmiot, o bardzo mocnej pozycji na rynku krajów bałtyckich. Emperia będzie dla Maximy platformą wzrostową na polskim rynku. Dzięki nowemu inwestorowi Stokrotka będzie mogła rozwijać się nie tylko przez wzrost organiczny, ale również przez fuzje i przejęcia oraz odgrywać istotną rolę w konsolidacji ciągle rozdrobnionego polskiego rynku handlu detalicznego – oświadczył Dariusz Kalinowski, prezes zarządu Emperia Holding S.A.

– Stokrotka jest wiodącą marką supermarketów w Polsce opartą na silnych fundamentach, która, jak wierzymy, ma duży potencjał do dalszego rozwoju. Spółka posiada również atrakcyjny portfel nieruchomości. Będziemy wspierać ją w realizacji strategicznych inicjatyw, w tym w uruchomieniu nowych sklepów, dalszej ekspansji w całym kraju i selektywnych przejęciach nowych placówek – skomentował Petras Jašinskas, przewodniczący Maxima Grupe.

Doradcą prawnym Emperia Holding jest kancelaria Greenberg Traurig, która świadczy obsługę prawną transakcji, obejmującą m.in. przygotowanie procesu due diligence oraz negocjacje dokumentacji transakcji. Obsługiwali ją partner Ireneusz   Matusielański, partner lokalny Tomasz  Kacymirow, associates Magdalena Zmysłowska i Marek Kłeczek oraz senior associate Adam Puchalski.

Maxima Grupe przy wezwaniu na sprzedaż akcji Emperia Holding doradza kancelaria CMS. Dotychczasowy zakres prac kancelarii obejmował m.in. przeprowadzenie badania prawnego due diligence, negocjacje umowy inwestycyjnej oraz przygotowanie dokumentacji związanej z przeprowadzeniem wezwania.

Przy transakcji pracował zespół kierowany przez partnera Jakuba Marcinkowskiego, w którym pracowali starsi prawnicy Olga Czyżycka i Rafał Kluziak.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl