Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2016 rozstrzygnięty

1408

Kancelarie Allen & Overy i White & Case obsługiwały Transakcję Roku 2016.

Wprowadzenie przez PKO Bank Hipoteczny europejskiego programu emisji listów zastawnych o wartości do 4 mld euro tę transakcję spośród 20 umieszczonych na liście do głosowania wybrali czytelnicy „Rynku Prawniczego”.

PKO Bank Hipoteczny obsługiwała kancelaria Allen & Overy. Z kolei kancelaria White & Case doradzała bankom, które były organizatorami emisji. Pierwsza emisja w ramach programu, na kwotę 500 mln euro, została przeprowadzona w październiku 2016 r. Listy trafiły do obrotu na giełdzie w Luksemburgu.

Na drugim miejscu w plebiscycie znalazła się największa transakcja na inwestycyjnym rynku biurowym w 2016 roku, czyli zakup przez fundusz Invesco Real Estate wieżowca Q 22 w Warszawie od firmy Echo Investment. Jej wartość po całkowitej zapłacie ceny w 2017 r. może przekroczyć 270 mln euro.

Obsługiwały ją dwie kancelarie: Greenberg Traurig – po stronie Invesco i Linklaters, która pracowała dla Echo Investment.

Trzecie miejsce na podium przypadło ocenionej jako najbardziej złożona transakcja w segmencie fuzji i przejęć instytucji finansowych w ostatnich latach w Polsce. Mowa o nabyciu przez Alior Bank udziałów w głównym biznesie Banku BPH od grupy GE Capital. Jej wartość wyceniono na 1,225 mld zł.

Doradzały przy niej kancelarie: Greenberg Traurig, która pracowała dla Alior Banku, Weil, Gotshal & Manges obsługująca GE Capital i Linklaters, której klientem był PZU, właściciel Alior Banku.

Tym plebiscytem „Rynek Prawniczy” podsumował rok 2016 obfitujący w duże, wartościowe i pionierskie wydarzenia na krajowym rynku usług prawnych. Dlatego pojęcie „transakcji” zdefiniowaliśmy umownie, albowiem redakcja portalu wytypowała do wyboru klasyczne fuzje/przejęcia przedsiębiorstw, transakcje private equity, inwestycyjne, także te z rynku nieruchomości, emisje akcji, obligacji, sprzedaż akcji, jak również zakończone wyrokami i ugodami spory sądowe i arbitrażowe.

Transakcje Roku 2016 – lista rankingowa (i kancelarie obsługujące)

 1. Wprowadzenie przez PKO Bank Hipoteczny europejskiego programu emisji listów zastawnych. Pierwszy program emisji listów zastawnych na rynek europejski ustanowiony przez polski bank hipoteczny.

Doradcy prawni: Allen & Overy (PKO Bank Hipoteczny); White & Case (banki – dealerzy emisji).

 1. Zakup przez fundusz Invesco biurowej wieży Q 22 w Warszawie od firmy Echo Investment. Największa transakcja na inwestycyjnym rynku biurowym w 2016 roku.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (fundusz Invesco Real Estate); Linklaters (Echo Investment).

 1. Nabycie przez Alior Bank udziałów w podstawowej działalności Banku BPH od grupy GE Capital. Najbardziej kompleksowa transakcja w segmencie fuzji i przejęć instytucji finansowych w Polsce w ostatnich latach.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Alior Bank); Weil, Gotshal & Manges (GE Capital); Linklaters (PZU właściciel    Alior Banku).

 1. Emisja przez Alior Bank akcji o wartości 2,2 mld zł. Największa oferta publiczna od 2013 r. i  największa emisja akcji z prawem poboru od 2009 r.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Alior Bank); Clifford Chance (banki – menedżerowie emisji).

 1. Zakup przez południowoafrykańską firmę inwestycyjną Rockcastle galerii handlowej Bonarka City Center w  Krakowie od węgierskiej firmy deweloperskiej TriGranit. Największa pojedyncza transakcja inwestycyjna na polskim rynku nieruchomości w tym roku.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Rockcastle); Dentons (TriGranit).

 1. Przejęcie przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju kontroli nad Bankiem Pekao od włoskiej grupy UniCredit. Pierwsza repolonizacja banku w Polsce.

Doradcy prawni: Clifford Chance (PZU); Gide Loyrette Nouel (Polski Fundusz Rozwoju); Weil, Gotshal & Manges  (UniCredit).

 1. Emisja polskich obligacji skarbowych na rynku chińskim. Polska jest pierwszym państwem europejskim, które sprzedało rządowe papiery dłużne (o równowartości ok. 1,74 mld zł) na rynku chińskim w tamtejszej walucie.

Doradcy prawni: Allen & Overy, Zhong Lun z Chin (Ministerstwo Finansów); Global Law Office z Chin (banki gwarantujące emisję).

 1. Inwestycja trzech spółek energetycznych, pięciu banków oraz Polskiego Funduszu Rozwoju w Polską Grupę Górniczą. Ambitny projekt restrukturyzacji polskiego górnictwa.

Doradcy prawni: Weil, Gotshal & Manges (spółki energetyczne, PFR); Allen & Overy (banki); White & Case (Kompania Węglowa).

 1. Zawarcie ugody sądowej kończącej procesy o rozliczenie budowy Stadionu Narodowego w Warszawie. Przełomowe polubowne załatwienie sporów między państwowym inwestorem i prywatnymi wykonawcami.

Doradcy prawni: Linklaters (Narodowe Centrum Sportu); CMS (Zurich Insurance); Jara Drapała & Partners (Alpine Bau Deutschland); Maruta Wachta (Qumak, Elektrobudowa, Przedsiębiorstwo „Agat”).

 1. Sprzedaż przez włoską grupę bankową UniCredit ok. 10 proc. akcji Banku Pekao. Najszybsza transakcja w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu – trwała sześć godzin.

Doradcy prawni: White & Case (UniCredit); Weil, Gotshal & Manges (banki – organizatorzy transakcji).

 1. Nabycie przez spółkę Synthos firmy Ineos Styrenics od brytyjskiej firmy chemicznej Ineos Enterprises.  Ambitny przykład zagranicznej ekspansji polskiej firmy.

Doradcy prawni: White & Case (Synthos); Squire Patton Boggs (Ineos).

 1. Sprzedaż przez południowoafrykański koncern Naspers Grupy Allegro funduszom private equity Cinven, Permira, Mid Europa Partners. Największa transakcja  w historii polskiego biznesu internetowego.

Doradcy prawni: Allen & Overy (Naspers); Clifford Chance (fundusze).

 1. Wygrana przez Polskę w międzynarodowym arbitrażu inwestycyjnym z pięcioma spółkami zarejestrowanymi na Cyprze. Roszczenie o odszkodowanie wobec rządu opiewało na miliard euro.

Doradca prawny: Bird & Bird (Polska).  

 1. Zakup przez południowoafrykański fundusz private equity Coast2Coast Krośnieńskich Hut Szkła „Krosno” od syndyka. Podniesienie z upadłości firmy z wielkim tradycjami.

Doradcy prawni: Deloitte Legal, Dentons (Coast2Coast); Clifford Chance (banki finansujące BZ WBK i ING Bank Śląski).

 1. Przejęcie przez meksykański fundusz private equity kontroli nad restauracyjną grupą AmRest Holdings. Największe pod względem wartości zrealizowane wezwanie na sprzedaż akcji.

Doradcy prawni: Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Uria Menéndez, Arendt & Medernach, Nauta Dutilh (Finaccess Capital); White & Case (bank finansujący BZ WBK)

 1. Emisja przez PKN Orlen euroobligacji o wartości 750 mln euro. Największa emisja euroobligacji w 2016 roku.

Doradcy prawni: Clifford Chance, Vinge (Orlen); Allen & Overy (banki – menedżerowie oferty).

 1. Inwestycja południowoafrykańskiego funduszu Redefine Properties Limited w spółkę Echo Prime Properties. Największa transakcja w polskiej branży nieruchomości komercyjnych w tym roku.

Doradcy prawni: Kochański Zięba i Partnerzy, Cliffe Dekker Hofmeyr, Pinsent Masons (Redefine Properties); Weil, Gotshal & Manges, Linklaters (Echo Investment).

 1. Emisja przez Tauron obligacji objętych przez Europejski Bank Inwestycyjny. Pierwsza emisja obligacji hybrydowych (o wartości) 190 mln euro przez polską firmę.

Doradcy prawni: Allen & Overy (Tauron Polska Energia); Clifford Chance (EBI).

Dwie transakcje nie uzyskały żadnego głosu.

W Plebiscycie „Rynku Prawniczego” czytelnicy portalu w głosowaniu e-mailowym wybierali transakcję roku, ale tak naprawdę chodziło o wskazanie konkretnych kancelarii, które obsługiwały te, które zostały wybrane. Zwykle pozostają one w cieniu, ale teraz zostały zeń wydobyte. To one są zwycięzcami.

Za udział w naszej „zabawie na serio” wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl