Dwie kancelarie w sprzedaży akcji banku

774

Kancelaria White & Case była doradcą włoskiej grupy bankowej UniCredit przy szybkiej sprzedaży ok. 10 proc. akcji Banku Pekao za ok. 3,3 mld zł. Kancelaria Weil, Gotshal & Manges doradzała bankom, które organizowały tę transakcję.

Sfinalizowano ją 13 lipca 2016 r., a przeprowadzono  w ciągu sześciu godzin.

We wtorek 12 lipca grupa UniCredit poinformowała w komunikacie, że chce sprzedać do 10 proc. akcji Banku Pekao w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB – Accelerated BookBuilding), która rozpoczęła się natychmiast. Prywatna oferta została skierowana do określonych inwestorów instytucjonalnych. W nocy z wtorku na środę UniCredit podała, że sprzedała ok. 26,2 mln (ok. 10 proc.) akcji Banku Pekao za ok. 3,3 mld zł (ok. 750 mln euro), nie ujawniając, kto je kupił. Cena sprzedaży wynosiła 126 zł za akcję – o ok. 6 proc. mniej niż kurs zamknięcia notowań w dniu ogłoszenia oferty.

Po zakończeniu transakcji UniCredit nadal ma pakiet kontrolny 40,1 proc. kapitału akcyjnego w Banku Pekao, który należy do tej włoskiej grupy od 1999 r. i zatrudnia prawie 16,5 tys. osób. Na koniec pierwszego półrocza 2016 r. Pekao miał 122 mld zł depozytów od klientów, a wartość udzielonych przez niego kredytów wynosiła ponad 117 mld zł.

UniCredit Group to włoska grupa bankowa obsługująca ponad 28 mln klientów w 19 krajach. Ma 7 tys. oddziałów oraz zatrudnia 140 tys. pracowników. Najważniejsze banki należące do grupy znajdują się w północnych Włoszech, Austrii, południowych Niemczech. UniCredit rozwija też działalność w nowych państwach UE oraz w innych krajach, takich jak Polska, Bułgaria, Chorwacja, Bośnia, Turcja, Słowacja, Serbia, Rumunia, Czechy.

Wcześniej we wtorek UniCredit sprzedał 10 proc. udziałów w FinecoBank za ok. 328 mln euro. Grupa stwierdziła w komunikacie, iż sprzedaż akcji Banku Pekao „to kolejny silny sygnał, że UniCredit będzie działać zdecydowanie i płynnie, aby wykorzystać tworzące wartość możliwości zgodnie z odnowioną koncentracją na zdyscyplinowane zarządzanie kapitałem i proaktywne działania w zakresie optymalizacji kapitału. W międzyczasie UniCredit potwierdza, iż jego głównym celem jest udostępnianie swojej wyjątkowej zachodnio-, wschodnio-oraz środkowoeuropejskiej sieci dla swojej rozległej bazy klientów”.

Jak komentowały media, obie transakcje były pilnie potrzebne UniCredit do zdobycia kapitału na pokrycie niedoborów – ok. 14 proc. kredytów udzielonych przez bank we Włoszech nie jest spłacanych.

UniCredit doradzała przy sprzedaży akcji Pekao kancelaria White & Case – zespół prawników z biur w Warszawie (partner Marcin Studniarek, partner lokalny Rafał Kamiński, counsel Bartosz Smardzewski)  i Mediolanie (partnerzy Michael Immordino,  Ferigo Foscari i associates Piero de Mattia, Alessandro Picchi).

Kancelaria  Weil, Gotshal & Manges była doradcą banków Morgan Stanley International, Citigroup, UBS Limited, UniCredit Corporate & Investment Banking oraz Domu Maklerskiego Banku Handlowego współprowadzących księgę popytu (Joint Bookrunners) w związku z ofertą sprzedaży akcji  Banku Pekao przez UniCredit – w zakresie prawa polskiego, angielskiego i amerykańskiego.

Głównymi prawnikami obsługującymi byli partnerzy z praktyki rynków kapitałowych biura warszawskiego Anna Frankowska i Rafał Zwierz oraz prawnik Anna Błońska. W zakresie prawa angielskiego doradzali partner z biura londyńskiego Peter King oraz prawnik Tomasz Rodzoch.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl