Allen & Overy i Clifford Chance w internetowej gigatransakcji

856
Sterowiec reklamujący Allegro nad Poznaniem (fot: Wikimedia, Hubert Śmietanka)

Kancelaria Allen & Overy była doradcą południowofrykańskiego koncernu Naspers Limited przy sprzedaży Grupy Allegro funduszom inwestycyjnym Cinven, Permira i Mid Europa, którym doradzała kancelaria Clifford Chance.

Ogłoszona 14 października 2014 r. transakcja jest największa w historii polskiego biznesu internetowego. Nabywcy – firmy zarządzająca funduszami private equity, mają zapłacić 3,253 mld dolarów (ok. 12,8 mld zł).  Zostanie sfinalizowana po zaakceptowaniu jej przez urzędy antymonopolowe.

Miliardy złotych, miliardy odsłon, miliony klientów

Działająca od 1999 r. Grupa Allegro jest właścicielem największej w Polsce internetowej platformy transakcyjnej Allegro i porównywarki cenowej Ceneo. Zatrudnia 1 275 pracowników w biurach w Poznaniu, Warszawie, Toruniu, Wrocławiu i Krakowie.

Serwis Allegro umożliwia za opłatą prowizji wystawianie na sprzedaż przedmiotów posiadanych przez użytkowników – w systemie aukcji lub za ustaloną z góry cenę (obecnie to ok. 90 proc. wszystkich ofert). Miesięcznie za jego pośrednictwem zawieranych jest 14 mln transakcji, ma ponad 20 mln użytkowników i 1,13 mld odsłon (porównywarka Ceneo – 8,59 mln użytkowników i 70,2 mln odsłon). Allegro działa także w Niemczech, Czechach i na Ukrainie.

Założona w 1915 r. w Republice Południowej Afryki firma Naspers działa obecnie w branży medialnej i internetowej w ponad 130 krajach. Kupiła Grupę Allegro w 2008 r. za 1,5 mld euro od brytyjskiej spółki Tradus. Według znawców branży, do czasu sprzedaży zarobiła na niej ponad 714 mln dolarów. W ostatnich latach wycofuje się z biznesu w Polsce. Jesienią 2015 r. sprzedała komunikator Gadu-Gadu funduszowi Xevin Investments, na początku 2015 r. – Grupę Bankier wydawnictwu Bonnier Business Polska. Grupę Allegro wystawiła na sprzedaż w połowie 2016 r. Według nieoficjalnych informacji fundusze Cinven, Permira i Mid Europa złożyły najkorzystniejszą ofertę. Najpoważniejszym konkurentem dla nich były fundusze CVC Capital Partners i General Atlantic.

Południowoafrykańska firmy zmierza wykorzystać środki z transakcji na spłatę zadłużenia, finansowanie rozwoju w branży  e-commerce oraz finansowanie nowych przejęć.

W polskim portfelu Naspersa nadal pozostaną serwisy ogłoszeniowe otoMoto (motoryzacyjny), otoDom (mieszkaniowy) i OLX (ogłoszenia drobne różne) oraz firma PayU obsługująca płatności internetowe.

Allegro nie lada gratką

– Od czasu kiedy zainwestowaliśmy w Allegro, przekształciliśmy tę firmę w szanowaną i popularną markę handlową w Polsce. Zdolność do wzrostu przy jednoczesnym dostosowaniu  do zmieniającego się otoczenia rynkowego zapewniły jej sukces. To biznes, która w dalszym ciągu ma potencjał rozwoju. Decyzja o sprzedaży Allegro jest zgodna z naszą strategią, aby znajdować okazje i osiągać zyski dla naszych akcjonariuszy – stwierdził Bob van Dijk, prezes Naspers.

– Allegro to wspaniały biznes. Jest zdecydowanym liderem, świetnie przygotowanym do skorzystania z rozwoju rynku e-commerce dzięki doskonałej platformie technologicznej oraz znakomitej reputacji wśród użytkowników – oświadczył David Barker, partner w funduszu Cinven.

– Fundusze Permira od wielu lat wspierały innowacyjne firmy w sektorze internetowym. W Allegro ujrzeliśmy prawdziwy klejnot – biznes posiadający wysoce zaangażowanych użytkowników oraz markę najbardziej rozpoznawalnej internetowej platformy transakcyjnej w Polsce – dodał Richard Sanders, partner w funduszu Permira.

– Zdajemy sobie sprawę z ogromnych możliwości organicznego rozwoju w sektorze handlu detalicznego i e-commerce w Polsce. Inwestycja w Allegro jest w pełni zgodna z naszą strategią wspierania czołowych graczy na rynku, generujących imponujące wyniki finansowe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – stwierdził Paweł Padusiński, partner w funduszu Mid Europa.

– Połączone doświadczenie firm Cinven, Permira i Mid Europa dostarczy nam niezrównanej wiedzy i „know-how” w rosnącym sektorze e-commerce oraz technologii biznesowych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Otrzymamy od nich wsparcie finansowe, a zaangażowanie inwestycyjne z pewnością przełoży się na znaczne poprawienie jakości naszych usług  – ocenił Przemysław Budkowski, prezes Allegro.

Sprzedaż Grupy Allegro to największa transakcja w historii polskiego rynku internetowego. Cztery lata temu Axel Springer Media kupiła od Grupy  ITI 75 proc. udziałów Grupy Onet za 960 mln zł. Grupa o2 2,5 roku temu za 383 mln zł nabyła Wirtualną Polskę od Orange Polska.

Przy transakcji funduszom Cinven, Permira i Mid Europa doradzały firmy: Goldman Sachs International (główny doradca finansowy), Macquarie (doradca finansowy), Clifford Chance (doradca prawny), McKinsey (doradca komercyjny) i EY (doradca finansowo-podatkowy).

Jak podaje Clifford Chance na swojej stronie internetowej, dla klienta pracował zespół prawników z londyńskiego i warszawskiego biura kancelarii, w tym Nick Fletcher i Krzysztof Hajdamowicz.

Firmie Naspers doradzali: Morgan Stanley (doradca finansowy), Allen & Overy (doradca prawny, firma jest wieloletnim klientem kancelarii) oraz Deloitte (doradca finansowo-podatkowy).

Jak podaje serwis internetowy Legal Business, w warszawskim biurze Allen & Overy dla Naspers pracowali partnerzy Jarosław Iwanicki (praktyka fuzji i przejęć) oraz  Marta Sendrowicz (praktyka antymonopolowa).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl