Dentons i Clifford Chance w gigafuzji funduszy nieruchomościowych

494
Bonarka City Center z portfela Rockcastle (www.bonarkacitycenter.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons jest doradcą funduszu Rockcastle Global Real Estate przy połączeniu z funduszem New Europe Property Investments, któremu doradzają rumuńskie biuro kancelarii Clifford Chance (Badea) oraz kancelaria Cliffe Dekker Hofmeyr z Republiki Południowej Afryki.

Obie firmy inwestycyjne pochodzą z Republiki Południowej Afryki, zarządzają kapitałami tamtejszych grup finansowych, i lokują je w nieruchomości, głównie w centra handlowe w krajach Europy ŚrodkowoWschodniej. Rockcastle zaangażowana jest najmocniej w Polsce, podczas gdy dla NEPI podstawowym rynkiem inwestycyjnym jest Rumunia.

Obecnie planowana fuzja badana jest przez urzędy antymonopolowe zainteresowanych państw. Transakcja ma zostać zakończona do 30 czerwca 2017 r.

W grudniu 2016 r. po negocjacjach rozpoczętych pod końca października Rockcastle i NEPI zawarły ramowe porozumienie o połączeniu. Dojdzie do niego poprzez wymianę akcji, w której jedna akcja NEPI będzie odpowiadała 4,5 akcji Rockcastle. Obie firmy notowane są na giełdzie w Johannesburgu (RPA). Giełdowa kapitalizacja NEPI wynosi ok. 3,4 mld euro, natomiast Rockcastle 2,2 mld euro.

Wynikiem fuzji będzie powstanie nowej firmy NEPI Rockcastle, do której obie przeniosą wszystkie swoje aktywa i która zostanie zarejestrowana na wyspie Man leżącej między Wielką Brytanią a Irlandią.

NEPI posiada nieruchomości komercyjne w Rumunii, Czechach, Serbii i na Słowacji o łącznej wartości 2,5 mld euro. Rockcastle ma najwięcej obiektów w Polsce, po jednym w Czechach i Zambii, wartych w sumie 1,7 mld euro. Oprócz nieruchomości inwestuje w spółki działające w Europie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Singapurze.

Firma wydała już prawie 1 mld euro na zakup centrów handlowych w Polsce i Czechach. W jej polskich zasobach są Focus Mall Zielona Góra, Focus Mall Piotrków Trybunalski, Bonarka City Center w Krakowie, Karolinka i Solaris Center w Opolu, Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Galeria Warmińska w Olsztynie oraz Galeria Wołomin i Galeria Tomaszów.

Zdaniem ekspertów rynku, z połączenia NEPI i Rockcastle powstanie największy gigant nieruchomościowy w regionie CEE i jeden z największych właścicieli centrów handlowych (shopping malls) w Europie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl