Dentons i Clifford Chance w megazakupie pakietu jedenastu obiektów

602
Centrum Handlowe Ogrody Elbląg (www.acteeum.pl)

Kancelaria Dentons doradzała czeskiej firmie CPI Property Group przy zakupie portfela nieruchomości w Europie Środkowej od firmy CBRE Global Investors, której doradcą była kancelaria Clifford Chance. Głównie są to centra handlowe, a wśród nich Ogrody w Elblągu.

W styczniu 2017 r. firma CPI Property Group podpisała ramową umowę kupna portfela nieruchomości w Czechach, Polsce, Rumunii i na Węgrzech o łącznej powierzchni 265 tys. mkw. Wartość tej transakcji ocenia się na ponad 600 mln euro i może to być największy deal w historii sektora nieruchomości w regionie.

Nieruchomości sprzedają dwa fundusze zarządzane przez firmę CBRE Global Investors. Transakcja zostanie zamknięta po otrzymaniu pozwolenia  urzędów antymonopolowych w Czechach i na Węgrzech, co jest spodziewane jeszcze w tym  kwartale.

– Ta transakcja, która może stać się jedną z największych na rynku nieruchomości w regionie, jest dla nas następnym krokiem milowym – oświadczył Martin Němeček, prezes CPI Property Group.

Na sprzedaż poszły: centrum handlowe oraz park handlowy Olympia (Pilzno w Czechach), centrum handlowe Nisa (Liberec, Czechy), budynek biurowo-handlowy Zlatý Anděl (Praga), centrum handlowe Ogrody (Elbląg), centrum handlowe Felicia (Jassy, Rumunia), centra handlowe Pólus i Campona (Budapeszt), budynek wielofunkcyjny Andrássy (Budapeszt), a także dwa magazyny sieci supermarketów Interspar (Zalaegerszeg i Nyíregyháza, Węgry).

Centrum Handlowe Ogrody w Elblągu zostało otwarte w marcu 2002 r. Po niedawnej rozbudowie liczy ok. 40 tys. mkw. powierzchni zajętych przez sklepy, punkty usługowe, restauracje, kino. Dysponuje tysiącem miejsc dla aut na trzypoziomowym parkingu.

CPI Property Group to firma z branży nieruchomości, której większościowym udziałowcem jest czeski miliarder Radovan Vitek. Jej główny biznes to długoterminowe inwestycje , wynajem powierzchni i zarządzanie aktywami. Działa w 10 krajach    Europy ŚrodkowoWschodniej i w Niemczech. W portfelu ma aktywa o wartości 4,1 mld euro. Po sfinalizowaniu zakupu będzie w posiadaniu 20 centrów handlowych o łącznej powierzchni 430 tys. mkw.

CBRE Global Investors to jedna z największych na świecie firm zarządzających inwestycjami w nieruchomościach. Ma biura w  64 krajach i w zarządzie aktywa warte 86,6 mld dolarów. Należy do grupy CBRE, największej na świecie firmy z branży commercial real estate.

Doradcą prawnym CPI Property Group była kancelaria Dentons. Przy transakcji pracował międzynarodowy zespół z udziałem m.in. prawników biura w Warszawie Moniki Sitowicz i Łukasza Zwiercana.

CBRE Global Investors obsługiwała kancelaria Clifford Chance – biuro w Pradze koordynowało czynności prawników z biur w Polsce i Rumunii.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl