Bankowy prawomat zaoszczędzi na prostszej, a żmudnej pracy prawników

484

Słynny bank JPMorgan Chase stworzył program komputerowy, który w ciągu sekund analizuje i sprawdza umowy kredytowe. Dotychczas to zadanie zajmowało prawnikom i urzędnikom banku ok. 360 tys. godzin rocznie.

Jak poinformowała agencja Bloomberg, oprogramowanie o nazwie COIN (Contract Intelligence) od czerwca 2016 r. interpretuje i ocenia umowy o kredyty gospodarcze, których bank w hurcie rocznie zawiera 12 tys. COIN potrzebuje tylko kilku sekund na analizę i sprawdzenie dokumentacji prawnej jednej umowy. Popełnia przy tym mniej błędów w obsłudze niż ludzie. Program oparty jest na algorytmie uczenia się poprzez przyswajanie danych, ich analizę w celu identyfikacji zgodności z wzorcami. Bank pracuje nad wykorzystaniem go także do automatycznej obsługi innych typów instrumentów finansowych, bardziej złożonych takich jak swapy kredytowe, czy bardziej skomplikowanych umów, jak umowy powiernicze.

Wiadomość jest kolejnym dowodem na błyskawiczne tempo innowacyjnych zmian wdrażanych w dziedzinie finansów i prawa, które wynikają z rozwoju technologii informatycznych, w tym tzw. sztucznej inteligencji, procesów automatyzacji i robotyzacji tej pracy ludzkiej, która nie wymaga takich zdolności jak kreatywność czy intuicja. Przemiany prowadzą do redukcji kosztów działania firm i instytucji, ograniczania ryzyka  wiązanego z tym działaniem, a także zmniejszania liczby miejsc pracy dla ludzi.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl