Dwadzieścia kancelarii w paneuropejskim przejęciu portfela parków handlowych

676

Niemiecka kancelaria Gleiss Lutz była głównym doradcą prawnym funduszu Pradera przy przejęciu portfela 25 parków handlowych w ośmiu krajach Europy, w tym czterech w Polsce, od firmy IKEA Centres, której głównym doradcą była kancelaria Mannheimer Swartling ze Szwecji.

Gleiss Lutz koordynowała pracę dziesięciu innych kancelarii zaangażowanych w obsługę tej megatransakcji po stronie Pradery, wśród nich CMS w Czechach i w Polsce. W tym gronie były też firmy prawnicze: Accura (Dania), Cederquist (Szwecja), Hannes Snellman (Finlandia), Michelez & Associés (Francja), Stephenson Harwood (Francja), Walder Wyss (Szwajcaria ), SJL Jimenez Lunz (Luksemburg), Loyens & Loeff (Holandia), Addleshaw Goddard (Wielka Brytania).

Z kolei dla  IKEA Centres, oprócz Mannheimer Swartling, lokalnie pracowało osiem kancelarii, w tym w Polsce Wardyński i Wspólnicy, a oprócz niej NautaDutilh (Holandia), Castrén & Snellman (Finlandia),  Havel, Holásek & Partners (Czechy), De Pardieu Brocas Maffei (Francja), Plesner (Dania), Kallan (Niemcy),  Homburger (Szwajcaria).

Firma Pradera poinformowała, iż jej luksemburski fundusz europejskich parków handlowych (European Retail Parks SCSp)  podpisał w marcu 2017 r. umowę nabycia 25 parków handlowych położonych obok sklepów IKEI w ośmiu krajach europejskich. Transakcja zawarta z IKEA Centres jest warta 900 mln euro. Jak poinformowała portal Retailnet.pl Agata Czachórska z firmy IKEA Retail, w Polsce obejmuje ona cztery parki: Warszawa Targówek, Warszawa Janki, Poznań Franowo i Katowice Rawa.

Sprzedawany portfel parków składa się łącznie z ok. 500 lokali o ok. 538 tys. mkw. sumarycznej powierzchni najmu. Przewiduje się, że odnośnie do 17 parków w Polsce, Niemczech i we Francji transakcja zostanie zamknięta 4 kwietnia 2017 r., a co do ośmiu w Szwecji, Finlandii, Danii, Czechach i Szwajcarii – 31 sierpnia 2017 r.

– IKEA, jako czołowa sieć z artykułami wyposażenia wnętrz, jest silnie rozpoznawalna w tych lokalizacjach. Wśród głównych najemców są Media Markt, OBI, Leroy Merlin i Decathlon, którzy w dużym stopniu korzystają z siły przyciągania klientów, jaką mają sklepy IKEI – oświadczył David Fletcher, dyrektor wykonawczy Pradery.

Zakupy Pradery były możliwe dzięki kapitałowemu zaangażowaniu w tę firmę ze strony firmy inwestycyjnopowierniczej   LJ Partnership. W kwietniu 2016 r. przejęła ona znaczący mniejszościowy pakiet akcji w spółce Pradera.

Jesteśmy zachwyceni, że mogliśmy udzielić wsparcia w tej transakcji w ramach współpracy ze spółką Pradera. Realizowana przez LJ Partnership strategia zakładająca współpracę z najlepszymi w swojej klasie funduszami nieustannie dostarcza doskonałych okazji do inwestowania, zapewnia możliwość realizacji transakcji i zarządzania aktywami oraz zwrot z inwestycji skomentował Andrew Williams, dyrektor naczelny LJ Partnership.

Pradera to specjalistyczny fundusz inwestycyjny, zarządca centrów i parków handlowych w Europie i Azji. Został założony w 1999 r., a jego portfel o wartości 2,7 mld euro obejmuje obecnie, przed realizacją tej transakcji, 44 centra i parki z ponad 2,5 tys. sklepów we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Czechach, Grecji, Turcji oraz Chinach.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała funduszowi Pradera w transakcji odnośnie do parków w Polsce i w Czechach. W zespole kierowanym przez partnerów Wojciecha Koczarę i Lukasa Hejduka byli Marcin Pasik, Joanna Pierzchała, Michał Maślak (z polskiego zespołu nieruchomościowego), Grzegorz Pączek (z praktyki transakcyjnej),  Konrad Werner (z zespołu specjalizującego się w finansowaniu transakcji) oraz prawnicy z Czech.  Zespół przeprowadził badanie due diligence aktywów oraz przygotował dokumentację transakcji i jej finansowania.

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy doradzała IKEA Centres w Polsce – ustalił „Rynek Prawniczy”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl