Deloitte Legal, Dentons i Clifford Chance podniosły upadłą hutę szkła

1404

Kancelarie Deloitte Legal i Dentons doradzały funduszowi private equity Coast2Coast Capital w transakcji kupna upadłej huty szkła w Krośnie od syndyka. Kancelaria Clifford Chance była doradcą banków, które sfinansowały ten zakup kredytami.

Fundusz inwestycyjny Coast2Coast Capital z Republiki Południowej Afryki poprzez spółkę zależną Krosno Glass przejął pod koniec sierpnia 2016 r. Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno”. Podpisaniem z syndykiem umowy kupna zorganizowanej części przedsiębiorstwa zakończył się trwający ponad siedem lat proces upadłości likwidacyjnej firmy.

Transakcja była finałem przetargu prowadzonego w postępowaniu upadłościowym, w wyniku którego w lipcu 2016 r. oferta Krosno Glass została wybrana przez syndyka oraz prawomocnie zatwierdzona przez sędziego komisarza.

Krosno Glass zaoferowała za hutę ponad 121 mln zł i było to o 10 mln więcej niż cena proponowana przez konkurenta – Centrum Nowoczesnych Technologii z Sosnowca. Dodatkowo, zgodnie z warunkami przetargu, fundusz zobowiązał się do pokrycia wartości zapasów i wydatków inwestycyjnych spółki od sierpnia 2014 r., co w sumie z dodatkowym kapitałem obrotowym dało ok. 200 mln zł wartości inwestycji.

„Krosno” to jeden z największych producentów szkła użytkowego w Polsce. Wyrabia szklanki, kieliszki, wazony, karafki, miski itp. W apogeum światowego kryzysu finansowego firma popadła w ekonomiczne tarapaty. Jej upadłość została ogłoszona w marcu 2009 r. Zobowiązania i zadłużenie wynosiły wtedy 282 mln zł i przekraczały wartość aktywów. Syndyk przeprowadził jej restrukturyzację, m.in. sprzedał niektóre nieruchomości i utrzymał produkcję. W 2015 r. przedsiębiorstwo zatrudniające 2,2 tys. osób miało ponad 13 mln zł zysku.

– Przejmujemy firmę sprawną operacyjnie, z silną pozycją w Polsce i na rynkach eksportowych oraz rozpoznawalną marką. Jednocześnie mamy dalekosiężne plany rozwoju „Krosna” przez najbliższe kilkanaście lat, zamierzające do zwiększenia obrotów oraz do poprawy rentowności i unowocześnienia bazy produkcyjnej poprzez długoterminowe plany inwestycyjne. Wierzymy, że stając się częścią naszej globalnej platformy Marlin Homeware, „Krosno” powiększy zakres działalności eksportowej, m.in. poprzez sprzedaż produktów spółki naszymi kanałami dystrybucji – oświadczył Adam Pietruszkiewicz, zarządzający polskim biurem Coast2Coast Capital.

– Cieszę się, że czternasty już przetarg na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa został rozstrzygnięty z sukcesem. Przez okres upadłości likwidacyjnej udało się utrzymać produkcję w spółce i jestem przekonany, że fundusz Coast2Coast dzięki swojemu doświadczeniu i wsparciu kapitałowemu będzie kontynuować rozwój spółki na rynkach międzynarodowych. Poza tym cena sprzedaży pozwoli na zaspokojenie w wysokim stopniu wierzycieli – stwierdził Marek Leszczak, syndyk „Krosna”.

– Przejęcie „Krosna” przez Coast2Coast to ogromna szansa dla spółki po siedmiu latach działalności w warunkach upadłości. To firma z dużym potencjałem w Polsce, jak i na rynkach eksportowych. Zakład wymaga unowocześnienia parku maszynowego oraz rozszerzenia rynków zbytu, a długoterminowe plany nowego inwestora wpisują się w te potrzeby – skomentował Dariusz Gawroński, dyrektor generalny „Krosna”.

Fundusz Coast2Coast w transakcji zakupu „Krosna” reprezentowali prawnicy kancelarii Deloitte Legal pod kierunkiem partnerów Pawła Moskwy i Jana Jarmula.

Kancelaria Dentons doradzała Coast2Coast przy uzyskaniu finansowaniu nabycia „Krosna”. Obsługę zapewnił zespół prawników w składzie: Piotr Dulewicz, Michał Mężykowski, Martyna Markiewicz, Michał Wasiak, Michał Śmiechowski, Marek Trzos-Rastawiecki, Tomasz Balawajder.

Kancelaria Clifford Chance doradzała Bankowi Zachodniemu WBK i ING Bankowi Śląskiemu przy sfinansowaniu nabycia   „Krosna” m.in. kredytami terminowymi. Zespół prawników nadzorował partner Andrzej  Stosio. Kierowała zespołem counsel Irena Floras-Goode. Pracowali w nim m.in. counsel Miłosz Gołąb, senior associates Katarzyna Jakubiak i Paweł Pogorzelski, associates Anna Miernik, Mateusz Chmura, Paweł Długoborski, Piotr Węcławowicz, Justyna Błażejczyk i junior associate Monika Szczotkowska.

Transakcja jest już drugą z kolei inwestycją Coast2Coast Capital w Polsce. Pod koniec 2015 r. fundusz przejął firmę Sonko, produkującą m.in. wafle ryżowe. Jego firmie Bounty Brands doradzała wówczas kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, a dla Sonko pracowała Weil, Gotshal & Manges.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl