Pięć Polek gwiazdami prawa własności intelektualnej w kobiecym rankingu

1077

Ewa Kacperek i Krystyna Szczepanowska-Kozłowska oraz Małgorzata Grabowska, Iwona Sierzputowska i Alicja Piotrowicz – to dwie prawniczki i trzy rzeczniczki patentowe wymienione w tegorocznym rankingu „The Top 250 Women in IP” sporządzonym przez renomowany magazyn „Managing Intellectual Property”. Dwie panie są wspólniczkami kancelarii patentowej Sulima Grabowska Sierzputowska.

Ranking wyróżnia 250 kobiet (prawniczek, rzeczniczek patentowych, ekspertek, specjalistek) z ponad 40 państw, w tym z Polski, wyróżniających się w profesjonalnej ochronie własności intelektualnej.

Według informacji autorów tego zestawienia, jest to jego pierwsza edycja globalna – przedtem wyróżniano w nim kobiety praktykujące w dziedzinie Intellectual Property w Stanach Zjednoczonych. Zapewniają oni przy tym, że wszystkie osoby z listy są „gwiazdami IP” w swoich krajach.

Przygotowanie listy rankingowej zajęło cztery miesiące – badania, analizy (m.in. na podstawie wywiadów) i kwalifikacja trwały od listopada 2015 do lutego 2016 r. Wybrane praktyczki obsługują szeroki zakres prawa własności intelektualnej, w tym poradnictwo, spory, rejestracje i zarządzanie znakami towarowymi itp.

Ewa Kacperek zajmuje stanowisko counsela w warszawskim biurze kancelarii Hogan Lovells, w którym kieruje praktyką własności intelektualnej, mediów i technologii. Zajmuje się także zagadnieniami z zakresu nieuczciwej konkurencji, ochrony prywatności oraz handlu internetowego. Doradza w sprawach przenoszenia praw, udzielania licencji, prowadzi spory sądowe o ochronę znaków towarowych.

Jest radcą prawnym, absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (1999).

Krystyna Szczepanowska-Kozłowska jest partnerem w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy, w którym kieruje praktyką własności intelektualnej. Specjalizuje się w prowadzeniu sporów sądowych i arbitrażowych dotyczących tej dziedziny. Doradza także w sprawach z zakresu prawa cywilnego i nowych technologii. Jest profesorem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – kierownikiem Katedry Prawa Własności Intelektualnej i Dóbr Niematerialnych.

Jest radcą prawnym od 1993 r., absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (1989).

Małgorzata Grabowska jest polskim i europejskim rzecznikiem patentowym, wspólnikiem w kancelarii patentowej Sulima Grabowska Sierzputowska. Z wykształcenia magister inżynier mechanik, absolwentka Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Warszawskiej w specjalizacji „technologia maszyn”.

Iwona Sierzputowska jest polskim i europejskim rzecznikiem patentowym,  wspólnikiem w kancelarii patentowej Sulima Grabowska Sierzputowska. Z wykształcenia magister inżynier chemik, absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej w specjalizacji „chemia organiczna i technologia polimerów”.

Alicja Piotrowicz jest krajowym i europejskim rzecznikiem patentowym, partnerem i kierownikiem działu patentów i wzorów w kancelarii patentowej Kulikowska & Kulikowski. Z wykształcenia magister inżynier, absolwentka Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w opracowywaniu opisów wzorów przemysłowych i użytkowych, opisów patentowych i prowadzeniu spraw i sporów dotyczących wzorów przemysłowych, wzorów użytkowych i patentów z dziedziny mechaniki, elektroniki.

„Managing Intellectual Property” jest liczącym się w branży czasopismem zajmującym się zagadnieniami prawa własności intelektualnej adresowanym do praktyków. Publikuje znaczące rankingi firm i prawników specjalizujących się w dziedzinie rejestracji i ochrony patentów oraz znaków towarowych w ponad 70 jurysdykcjach z całego świata, w tym z Polski. Jego wydawcą jest Euromoney Legal Media Group.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl