Greenberg Traurig i Linklaters w sfinalizowanej miliardowej sprzedaży superdrapacza chmur

937
Q 22 ma 155 metrów wysokości (www.echo.com.pl)

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała funduszowi Invesco Real Estate European Fund przy zakupie wieżowca Q22 w Warszawie od firmy Echo Investment, której doradcą prawnym była kancelaria Linklaters – dowiedział się „Rynek Prawniczy”.

Budynek kupiła 19 grudnia 2016 r. należąca do funduszu IREEF spółka Strykow Propco od należącej do Echo Investment spółki Q22 – Projekt Echo – 128. Ponadto stronami umowy są firma Echo Investment jako gwarant sprzedającego i spółka IREEF Lux HoldCo 3 z siedzibą w Luksemburgu, jako gwarant kupującego. Cena za budynek i działkę, na której stoi, wyniosła 230,27 mln euro (1 019,02 mln zł). Strony zawarły jednocześnie umowę gwarancji jakości na roboty budowlane, umowę o zarządzanie nieruchomością, gwarancję czynszową oraz umowę na prace wykończeniowe. Uwzględniając przychody z całkowicie wynajętego budynku, uzgodnioną stopę kapitalizacji, a także wszystkie korekty i dodatkowe płatności, Echo Investment szacuje, że ostateczna wartość transakcji powinna sięgnąć 273 mln euro, z czego 230 mln euro już zapłacono, a reszta zostanie uregulowana w 2017 r., kiedy do budynku wprowadzą się wszyscy najemcy.

Przedwstępną umowę sprzedaży budynku Q22 strony podpisały 31 października 2016 r.

Wybudowana przez Echo jako inwestora i dewelopera stalowo-betonowa-szklana wieżyca Q22 stoi w centrum Warszawy pośród innych drapaczy chmur, w miejscu wyburzonego hotelu Mercure. Ma 155 metrów wysokości, 53 tys. mkw. powierzchni biurowej i pięciopoziomowy parking podziemny na 348 aut. Budowa zakończyła się w lipcu 2016 r. Ten nowoczesny ekobiurowiec ma już na koncie nagrody architektoniczne i branżowe dla najlepszej inwestycji biurowej. Jego bryłę zaprojektowali architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates. Na budowę wykorzystano m.in. 9,5 tys. ton stali, 34 tys. ton betonu i 1,7 tys. km przewodów elektrycznych.

Stopa wynajmu biurowca ma do końca roku  osiągnąć 90 proc. Swoje siedziby mają w nim m.in. firma doradcza Deloitte, kancelarie prawnicze White & Case i Linklaters (która doradzała dotychczasowemu właścicielowi budynku przy jego sprzedaży) oraz światowe centrum usług biznesowych tej ostatniej.

— Nabycie Q22 przez Invesco jest największą transakcją na inwestycyjnym rynku biurowym w Polsce w 2016 r. i jedną z największych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – stwierdził Piotr Mirowski, partner i dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego w firmie Colliers International, która doradzała  Invesco Real Estate przy transakcji.

Echo Investment to czołowa w Polsce firma inwestycyjno-deweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Zrealizowała ponad 120 przedsięwzięć w kilkudziesięciu miastach Polski. W 2015 r. wspólnie kupiły ją fundusze kapitałowe Griffin Real Estate z Polski oraz amerykańskie Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company.

Najważniejszymi realizowanymi obecnie przez Echo inwestycjami są Galeria Libero w Katowicach (44,7 tys. mkw. powierzchni), biurowo-mieszkaniowy kompleks Browary Warszawskie (ok. 100 tys. mkw.) oraz projekt handlowo-usługowy Towarowa 22 w Warszawie (ponad 100 tys. mkw.)

Nabywca Q 22, globalna firma inwestycyjna Invesco Real Estate, działa na rynku nieruchomości od 1983 r. Zaczynała w Stanach Zjednoczonych, później rozwinęła się w Europie i Azji. Zarządza dziś aktywami o wartości 71,3 mld dolarów i zatrudnia 441 osób w 21 biurach na całym świecie.

W Europie ma 140 pracowników w ośmiu biurach – w Londynie, Monachium, Mediolanie, Madrycie, Paryżu, Pradze, Luksemburgu i Warszawie. Zarządzają oni 130 nieruchomościami w 12 krajach o łącznej wartości 7,9 mld dolarów.

– Przez następne lata Q22 pozostanie najbardziej prestiżowym warszawskim budynkiem w nieruchomościowym portfelu funduszu Invesco, Transakcja jest zgodna ze strategią Echo Investment, która zakłada skupienie się na działalności deweloperskiej i sprzedaż budynków tuż po zakończeniu ich budowy i wynajmu – oświadczył Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

– Dzięki tej transakcji dywersyfikujemy portfolio naszych nieruchomości, a jakość tego budynku to wartość dodana dla naszego portfela. Inwestycja zwiększy nasze przychody, a na końcu – zwroty dla inwestorów – skomentował Paddy Bingham  z Invesco Real Estate.

Doradcami Invesco Real Estate przy transakcji były kancelaria Greenberg Traurig i firma doradcza w branży nieruchomości Colliers International.

Prawnicy Greenberg Traurig doradzali m.in. przy negocjowaniu wszystkich dokumentów transakcyjnych, w tym umowy sprzedaży, zarówno przedwstępnej jak i przyrzeczonej, jak również w związku z polskimi aspektami finansowania zakupu.

Obsługa transakcji była nadzorowana przez partnera Agnieszkę Stankiewicz, a prowadzili ją starszy prawnik Karolina Kuźniak i prawnik Michał Niećko.

Dla Echo Investment pracowały kancelaria Linklaters i firma doradcza w branży nieruchomości CBRE.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl