White & Case i Squire Patton Boggs w styropianowej transakcji

532
Fabryka styropianu Ineos w Wingles na północy Francji

Kancelaria White & Case doradzała polskiej firmie chemicznej Synthos przy transakcji zakupu biznesu styropianowego od koncernu Ineos Enterprises, którego doradcą była kancelaria Squire Patton Boggs.

Strony transakcji o zawarciu umowy sprzedaży poinformowały 6 maja 2016 r. Międzynarodowy koncern chemiczny Ineos Enterprises, za pośrednictwem spółki Ineos Industries Holdings Limited z siedzibą w Lyndhurst w Wielkiej Brytanii, sprzedaje Synthosowi za 80 mln euro (ponad 350 mln zł) swoje przedsiębiorstwo Ineos Styrenics, które jest największym w Europie producentem polistyrenu spienialnego (EPS – Expandable Polystyrene), popularnie nazywanego styropianem. Transakcja zostanie sfinalizowana najprawdopodobniej w drugiej połowie roku, po uzyskaniu odpowiednich oficjalnych zatwierdzeń.

Ineos Styrenics wytwarza polistyren spienialny  dla przemysłu budowlanego i opakowaniowego w zakładach produkcyjnych w Wingles i Ribécourt w północnej Francji oraz w Bredzie w Holandii. Zakłady te mogą wytwarzać różnorodne typy EPS, zarówno białe jak i szare. Są one wspierane przez centrum technologiczne w Bredzie, które jest specjalistycznym ośrodkiem badawczo-rozwojowym oraz testowania produktów, składającym się z laboratorium badawczego oraz zakładów pilotażowych. Działy obsługi klienta, logistyki i finansów również znajdują się w Bredzie. Firma zatrudnia ok. 250 osób, których przeniesienie jest częścią transakcji.

– Połączenie Ineos Styrenics z Synthosem przyspieszy wzrost i zapewni dodatkowe korzyści klientom obydwu firm, dając im dostęp do dodatkowych technologii i rozszerzonego portfela produktów. Powstaną również nowe możliwości dla pracowników, którzy staną się częścią firmy strategicznie skupionej na długoterminowej przyszłości rynku polistyrenu spienialnego – oświadczył Ashley Reed, prezes Ineos Enterprises.

– Celem przejęcia jest dostarczanie najwyższej jakości polistyrenu spienialnego oraz zapewnienie, aby EPS pozostał produktem pierwszego wyboru klientów spośród wszystkich materiałów izolacyjnych – stwierdził Tomasz Kalwat, prezes Synthosu.

Ineos Enterprises to globalny koncern chemiczno-petrochemiczny z roczną sprzedażą o wartości 2 mld euro. Składa się z 15 spółek wytwarzających surowce kluczowe dla produkcji różnorodnych wyrobów: farb, tworzyw sztucznych, tkanin, technologii, leków, telefonów komórkowych.  Sieć produkcyjna obejmuje 51 zakładów w 11 krajach (m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Szwajcarii, Belgii, Holandii, USA i w Niemczech), zatrudniających 2 tys. ludzi.

Synthos z siedzibą  w Oświęcimiu jest jedną z największych firm przemysłu chemicznego w Polsce, największym europejskim producentem kauczuków emulsyjnych i znaczącym wytwórcą polistyrenu spienialnego, a także  dyspersji i materiałów do powlekania, dodatków do materiałów budowlanych i spoiw dla branży stolarskiej i papierniczej. W wyniku przejęcia Ineos Styrenics moce przerobowe Synthosu, jeśli chodzi o produkcję  styropianu, przekroczą 600 tys. ton rocznie.

Przy transakcji Synthosowi doradzała kompleksowo kancelaria White & Case. Jej prawnicy z biur w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Turcji przeprowadzili badanie due diligence w jurysdykcjach, w których działa Ineos Styrenics oraz przygotowali i wynegocjowali dokumentację transakcyjną. Zespołem kierowało dwóch partnerów – Andrzej Sutkowski z biura w Warszawie oraz David Crook z biura w Londynie.

Dla Ineos Enterprises pracowali prawnicy kancelarii  Squire Patton Boggs z Wielkiej Brytanii.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl