Greenberg Traurig i Dentons w sprzedaży centrum handlowego

394
www.trigranit.com

Kancelaria Greenberg Traurig była doradcą południowoafrykańskiej firmy inwestycyjnej Rockcastle Global Real Estate w transakcji kupna galerii handlowej Bonarka City Center w Krakowie od węgierskiej firmy deweloperskiej TriGranit, której doradzała kancelaria Dentons.

Transakcję z właścicielem centrum, spółką Trios Dutch Holdings, kontrolowaną przez TriGranit, sfinalizowano we wrześniu 2016 r.  Jej wartość  wynosi 361 mln euro. Zdaniem Michała Ćwiklińskiego z firmy Savills doradzającej nabywcy, transakcja wyznacza nowe kryteria poziomu cen na polskim rynku. Ekspert ocenia, iż będzie to najprawdopodobniej największa pojedyncza transakcja inwestycyjna na polskim rynku nieruchomości w tym roku. Po sprzedaży centrum firma TriGranit  będzie nadal zarządzała obiektem przez dwa lata.

Bonarka City Center ma 91 tys. mkw powierzchni handlowej. Wybudowano je w krakowskiej dzielnicy Podgórze, na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Bonarka”,  kosztem 250 mln euro i otwarto w listopadzie 2009 r. W centrum działa 270 sklepów, ponad 30 restauracji oraz  jeden z największych w Polsce megapleksów – 20-salowy Cinema City. Dysponuje ono 3,2 tys. miejsc na trzypoziomowym parkingu.

Jak oświadczył prezes TriGranit Árpád Török, Bonarka to wspaniała inwestycja pod wieloma względami. – Centrum handlowe zostało zbudowane w samym środku kryzysu i to na bardzo konkurencyjnym rynku. Udało nam się przekształcić teren poprzemysłowy w nową, atrakcyjną przestrzeń miejską. Po siedmiu latach wprowadzania innowacji oraz aktywnego zarządzania nieruchomością i aktywami Bonarka stała się jednym z najlepszych centrów handlowych w regionie. Może się pochwalić stałą frekwencją, luksusowymi markami oraz potencjałem wzrostu – stwierdził.

TriGranit to węgierska firma działająca w branży nieruchomości w siedmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej, wyspecjalizowana w obiektach handlowych i budynkach biurowych. Zajmuje się ich wykupem, projektowaniem, budową, a także zarządzaniem nimi. W dwudziestoletniej historii zrealizowała prawie 50 inwestycji.

W 2015 r. TriGranit kupiła TPG Real Estate, spółka nieruchomościowa TPG, jednej z największych światowych firm inwestycyjnych.

Rockcastle Global Real Estate to firma z Republiki  Południowej Afryki inwestująca w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej oraz notowane papiery wartościowe spółek z tej branży na całym świecie. Przeprowadziła już osiem  inwestycji nieruchomościowych w tym regionie  i zamierza w dalszym ciągu zwiększać swój udział na rynku regionalnym.

W transakcji Rockcastle doradzała kancelaria Greenberg Traurig, m.in. przeprowadziła analizę due diligence oraz reprezentowała klienta w negocjacjach dokumentów transakcyjnych, w tym umowy sprzedaży.

Transakcję obsługiwali partner Agnieszka Stankiewicz i partner lokalny Magdalena Życzkowska-Jóźwiak, która odpowiadała też za due diligence, wspierana przez prawników Milenę Mędrzycką, Annę Szczepankowską, Agnieszkę Gul-Czajkowską, Dobrosława Płaskę, Karola Lewandowskiego i Michała Niećko.

Dla TriGranit pracowała kancelaria Dentons – obsługą kierowała Elżbieta Lis, partner w dziale nieruchomości.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl