Pięć kancelarii w miliardowej inwestycji w nieruchomości

731

Kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy doradzała w Polsce południowoafrykańskiemu funduszowi  Redefine Properties Limited przy kupnie 75 proc. udziałów w spółce Echo Prime Properties od spółki Echo Investment, której doradzały kancelarie Weil, Gotshal & Manges i Linklaters. Na rzecz nabywcy pracowały także kancelarie Cliffe Dekker Hofmeyr z RPA oraz brytyjska Pinsent Masons.

Spółka Echo Investment podpisała w marcu 2016 r. umowę sprzedaży 75 proc. udziałów w spółce Echo Prime Properties zarządzającej portfelem nieruchomości komercyjnych i biurowych. Nabywcą jest fundusz inwestycyjny Redefine Properties z Republiki Południowej Afryki. Łączna wartość transakcji to 1,88 mld euro.

Na sprzedaż idą obiekty: A4 Business Park w Katowicach, Astra Park w Kielcach, Malta Office Park w Poznaniu, Oxygen w Szczecinie, Park Rozwoju w Warszawie, West Gate we Wrocławiu, Amber w Kaliszu, Galaxy w Szczecinie, Galeria Echo w Kielcach, Galeria Olimpia w Bełchatowie, Outlet Park w Szczecinie, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, Centrum Handlowe Echo w Przemyślu, Galeria Sudecka w Jeleniej Górze, Galeria Veneda w Łomży, Centrum Handlowe Echo w Bełchatowie.

Redefine Properties wraz z firmami Echo Investment i Griffin Real Estate, wspólnie stworzą pierwszy nieruchomościowy fundusz inwestycyjny w formule REIT (Real Estate Investment Trust) oparty na aktywach znajdujących się w Polsce. Griffin ma nim zarządzać.

Griffin Real Estate to firma inwestycyjna działająca w Europie Środkowej i Wschodniej. Ma w portfelu m.in. DH Renoma we Wrocławiu, Centrum Biurowe Lubicz w Krakowie, katowicki Supersam, Green Horizon w Łodzi i Halę Koszyki w Warszawie. W Polsce zarządza również aktywami globalnych funduszy inwestycyjnych Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Corporation.

Echo Investment to jedna z największych w Polsce firm inwestycyjno-deweloperskich. Spółka działa w budownictwie mieszkaniowym, handlowym, biurowym i hotelowym. Zrealizowała ponad 120 projektów w kilkudziesięciu miastach. Od 2015 r. należy do grupy kapitałowej funduszy Oaktree i PIMCO oraz firmy Griffin Real Estate.

Redefine Properties Limited zarządza aktywami biurowymi, handlowymi i przemysłowymi o wartości ok. 4 mld euro. Oprócz RPA działa w Australii, inwestuje także na rynku niemieckim i brytyjskim.

– Dostaliśmy satysfakcjonującą wycenę za 75 proc. naszego portfela komercyjnego. Spółka z udziałem Redefine ma duży potencjał wzrostu wartości. Poza tym pozyskanie takiego partnera, a jednocześnie potencjalnego nabywcy naszych kolejnych obiektów w drodze tzw. prawa do złożenia pierwszej oferty, pozwala nam skupić się na projektowaniu i budowie kolejnych obiektów komercyjnych – oświadczył Piotr Gromniak, prezes zarządu Echo Investment.

– Mamy zamiar być długoterminowym inwestorem w polskim funduszu. Widzimy duży potencjał do dalszego wzrostu i jesteśmy pewni dobrej współpracy z naszymi partnerami Echo i Griffinem – skomentował Marc Wainer z Redefine.

– Nad tą transakcją pracowaliśmy z Redefine od wielu miesięcy. W trakcie  rozmów stworzyliśmy z naszymi nowymi partnerami plan dalszego rozwoju spółki w oparciu o nowo pozyskany kapitał. Naszym celem będzie stworzenie dominującego funduszu inwestycyjnego na polskim rynku nieruchomości biurowych i handlowych  – dodał Maciej Dyjas z Griffin Real Estate.

Zamknięcie transakcji nastąpi najpóźniej 31 października, po spełnieniu kilku warunków, m.in. uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

W transakcji firmie Echo Investment doradzały kancelarie Weil, Gotshal & Manges (doradztwo prawne) i  Linklaters (vendor due  diligence), natomiast funduszowi Redefine Properties Limited – w RPA kancelaria Cliffe Dekker Hofmeyr, w Wielkiej Brytanii – Pinsent Masons, a w Polsce – Kochański Zięba i Partnerzy.

Ireneusz Walencik
i.walencik@rynekprawniczy.pl

Na zdjęciu: Galeria Amber w Kaliszu. Fot.: www.echo.com.pl