Prawnicy, nie bójcie się sztucznej inteligencji

532

W przyszłości będzie więcej prawników, a nie mniej – prognozuje Mark Edwards (na zdjęciu), szef brytyjskiego oddziału amerykańskiej innowacyjnej firmy prawniczej Rocket Lawyer.

Mark-Edwards-photo

Jego zdaniem, rynek usług prawnych będzie się zwiększał , a pole rywalizacji między tradycyjnymi kancelariami wykonującymi działalność regulowaną i innowacyjnymi nieregulowanymi firmami prawniczymi zostanie podzielone po równo.

Mark Edwards wystąpił podczas seminarium o przyszłości rynku usług prawnych zorganizowanego przez działające w Wielkiej Brytanii Stowarzyszenie Prawników Azjatyckich (Society of Asian Lawyers) w marcu, a jego wypowiedzi przytacza brytyjski portal Legal Futures.

Rocket Lawyer to działający w sektorze legal tech dostawca usług prawnych on line oraz platforma internetowa kojarząca klientów z prawnikami, w którą zainwestował informatyczny gigant Google.

Edwards powiedział: „Używamy technologii cyfrowych, niektóre z nich są bliskie sztucznej inteligencji, po to aby obniżać koszty usług prawnych, żeby ludzie, którzy są od nich odcięci, mogli uzyskać taką pomoc, jakiej potrzebują. Chcemy odblokować ten ukryty rynek osób prywatnych i małych firm. Przyprowadzamy nowych klientów.”

Mówił dalej: „Tylko adwokat może rozwiązać skomplikowany problem prawny i zapewnić właściwą poradę. Za naszego życia nie zastąpi go w tym żadna technologiczna sztuczna inteligencja, ale może go wspierać. Ta profesja się unowocześnia, więc podaż usług prawnych wzrośnie. To się skończy tym, że będzie więcej prawników, którzy będą świadczyć usługi za pośrednictwem bardziej zróżnicowanych form organizacyjnych, takich jak alternatywne struktury biznesowe, firmy cyfrowe czy supermarkety. Prawnicy zostaną uwolnieni od kancelarii, zobaczymy dalszą deregulację rynku i zawodu i dzisiejsze rozróżnienie na regulowaną i nieregulowaną działalność prawniczą, ten podział na „my i oni” zaniknie. Będziemy współpracować”.

Opracowanie: Ireneusz Walencik
i.walencik@rynekprawniczy.pl

Ilustracja: www.extremetech.com