Linklaters i Weil w zakupie portfela istniejących i przyszłych parków magazynowych

685
(www.panattonieurope.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Linklaters i Weil, Gotshal & Manges doradzały firmie Redefine Properties oraz spółkom kontrolowanym przez fundusz Griffin Real Estate w transakcji nabycia portfela parków logistycznych firmy deweloperskiej Panattoni Europe w Polsce.

W lipcu 2018 r. spółka European Logistic Investment utworzona w Holandii przez południowoafrykańską firmę Redefine Properties (95 proc. udziałów) wraz podmiotami kontrolowanymi przez partnerów funduszu Griffin Real Estate (5 proc. udziałów) za 185,8 mln euro kupiła w Polsce dziewięć parków magazynowych firmy deweloperskiej Panattoni Europe, która była ich inwestorem. Ich łączna powierzchnia wynosi ok. 313 tys. m kw., a znajdują się one w centrach logistycznych w Warszawie, Łodzi, Krakowie, na Śląsku, na Pomorzu oraz w okolicach Poznania. Wynajmują je m.in. takie firmy jak Kaufland, Carrefour, Saint Gobain, Hellmann, Terg (Media Expert), Eurocash, Ceva, BrandBQ i DSV. Ich zakup został częściowo sfinansowany długoterminowym kredytem w wysokości ok. 100 mln euro zaciągniętym w ING Banku Śląskim.

Jednocześnie firma Panattoni Europe wraz ze spółką ELI zaplanowały inwestycję w kwocie 800 mln euro, która ma znacząco powiększyć nabyte portfolio o kolejne 24 nowe nieruchomości magazynowe, doprowadzając do stworzenia znaczącej platformy logistycznej w Polsce, która będą wspólnie zarządzać Griffin i Panattoni. Partnerzy przedsięwzięcia zakładają, iż w okresie najbliższych pięciu lat będzie ona w posiadaniu ponad 2 mln mkw. powierzchni magazynowej.

Griffin Real Estate to firma zarządzająca największym portfolio nieruchomości w Europie Centralnej i Wschodniej. Aktywa pod jej zarządem wyceniane są na ok. 5 mld euro. Jej strategicznymi partnerami są fundusze zarządzane przez wielkie amerykańskie firmy inwestycyjne Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company oraz fundusz Redefine Properties z RPA.

Redefine Properties Limited to południowoafrykańska spółka inwestująca w nieruchomości z portfelem obiektów przemysłowych, handlowych i biurowych o wartości ok. 4 mld euro. Oprócz RPA działa w Australii, inwestuje także na rynku niemieckim i brytyjskim.

Panattoni Europe to firma deweloperska budująca magazyny i fabryki. Od 2005 r. działa w Polsce. Jest częścią Panattoni Development Company (PDC), jednego z największych deweloperów powierzchni logistycznych i przemysłowych na świecie, prowadzącego działalność w 26 oddziałach w Ameryce Północnej i Europie.

– Polska to kraj o dużej, stabilnej i rosnącej gospodarce, z liczącym się sektorem nieruchomości komercyjnych, który wciąż oferuje atrakcyjne rentowności. Po niezwykle udanej inwestycji, jaką okazała się spółka Echo Polska Properties, największy w Polsce właściciel centrów handlowych, z aktywami o wartości ponad 2 mld euro, teraz będziemy chcieli stworzyć narodowego czempiona w polskim sektorze logistycznym – zadeklarował w lipcu 2018 r. Andrew Koenig, prezes Redefine Properties.

– Rynek logistyczny w Polsce osiąga w ostatnich latach bardzo dobre wyniki, a prognozy na przyszłość pozostają obiecujące. Dzieje się tak głównie ze względu na położenie geograficzne kraju oraz jego rozmiary, wciąż poprawiającą się infrastrukturę transportową oraz dobre wyniki gospodarcze. W Panattoni widzimy partnera, który pomoże nam właściwie wykorzystać szanse na rozwój i inwestycje, jakie daje ten sektor – skomentował Nebil Senman, partner zarządzający w Griffin Real Estate.

– Jesteśmy dumni, że mamy szansę współpracować z tak uznanym inwestorem i zarządcą nieruchomości jak Griffin Real Estate oraz z Redefine, największą południowoafrykańską spółką inwestującą w nieruchomości – oświadczył Robert Dobrzycki, dyrektor zarządzający Panattoni Europe.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała Redefine Properties oraz spółkom kontrolowanym przez fundusz Griffin Real Estate przy nabyciu istniejącego portfolio Panattoni Europe, jak również w zakresie finansowania transakcji kredytem ING Banku Śląskiego.

Zespołem prawników kierowali Weronika Guerquin-Koryzmacounsel z praktyki prawa nieruchomości i Jarosław Miller, partner kierujący praktyką prawa finansowego i bankowości. W obsługę transakcji zaangażowany był również Artur Kulawski, parter zarządzający Linklaters w Polsce, a doradzali przy niej Piotr BorzyńskiMateusz CieślakMałgorzata JastrzębskaAntonina KozakEwa Sinkiewicz z praktyki nieruchomości, Marcin Nowak z praktyki prawa finansowego i bankowości, Łukasz Burakowski z praktyki prawa korporacyjnego i Marta Bryjak z praktyki projects.

Kancelaria Weil, Gotshal & Manges potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała Redefine Properties oraz spółkom kontrolowanym przez fundusz Griffin Real Estate w drugim etapie transakcji – przy nabyciu portfolio planowanych i budowanych projektów Panattoni Europe.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl