Trzy kancelarie w giełdowym turbodebiucie wszechczasów

1234
(www.gpw.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Clifford Chance doradzała firmie handlu internetowego Allegro oraz jej akcjonariuszom, w tym funduszom inwestycyjnym Cinven, Permira, Mid Europa Partners, przy ofercie publicznej i sprzedaży jej akcji. Kancelarie Allen & Overy i Greenberg Traurig doradzały bankom i domom maklerskim, które organizowały tę ofertę i sprzedaż.

Zakończona w październiku 2020 r. oferta sprzedaży akcji przez zarejestrowaną w Luksemburgu spółkę Allegro.eu, która jest właścicielem największej internetowej platformy handlowej w Polsce, była największą pierwszą ofertą publiczną w Polsce (Initial Public Offering – IPO ). Jej wartość wyniosła 9 mld 182,5 mln zł. Firma zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych 12 października 2020 r. Był to największy debiut w historii GPW kurs akcji Allegro po pierwszym dniu notowań wzrósł o 62,8 proc., do 70 zł przy obrotach sięgających niemal 4 mld zł. Pod względem kapitalizacji Allegro jest także największą spółką notowaną  na GPW w oparciu o wycenę IPO wynosi ona 44 mld zł (9,8 mld euro), a po pierwszym dniu obrotów sięgnęła 72 mld zł.

Spółka Allegro.eu w pierwszej ofercie publicznej akcji skierowanej do inwestorów instytucjonalnych oraz detalicznych sprzedała 213,5 mln akcji po 43 zł, z tego 9,3 mln inwestorom indywidualnym, a 203,2 mln inwestorom instytucjonalnym. Oferta akcji sprzedawanych przez obecnych akcjonariuszy została zwiększona o dodatkowe 32 mln (15 proc.), które będzie mógł objąć bank Morgan Stanley w celu stabilizacji kursu spółki po jej debiucie na giełdzie. W razie pełnego wykonania opcji dodatkowego przydziału całkowita wartość IPO może wzrosnąć do 10,6 mld zł.

Ze sprzedaży 23,2 mln nowo wyemitowanych akcji spółka pozyskała ok. 1 mld zł. Środki z emisji zostały przeznaczone na spłatę i refinansowanie zadłużenia firmy. Natomiast dotychczasowi akcjonariusze, spółki Cidinan (należy do Cinven), Permira VI Investment Platform Limited (należy do Permiry) i Mepinan (należy do Mid Europa Partners), a także członkowie kadry kierowniczej, dyrektorzy i wyżsi menedżerowie (Darren Huston, François Nuyts, Jonathan Eastick, Marcin Łachajczyk, Damian Zapłata i Piotr Szybiak, wszyscy poza pierwszym, zrzeszeni w spółce Adinan) sprzedali w IPO 190,3 mln swoich akcji.

– Historia Allegro zaczęła się 20 lat temu w garażu w Poznaniu. Wśród członków kierownictwa spółki są jeszcze tacy, co pamiętają te początki. Historie o firmach zaczynających w garażu znamy z innych kontynentów, a tu mamy przykład wielkiego sukcesu z Polski. To, gdzie dzisiaj jesteśmy, to nie jest koniec – to wielki krok, kamień milowy. Nie ma rzeczy niemożliwych, przed nami są rzeczy wielkie – zakomunikował François Nuyts, prezes firmy Allegro.

Globalnymi koordynatorami emisji i współprowadzącymi księgę popytu były banki inwestycyjne Goldman Sachs International i Morgan Stanley. Współprowadzącymi księgę popytu były też Barclays Bank, BofA Securities Europe i Citigroup Global Markets. Współprowadzącymi księgę popytu i agentami współoferującymi były także biuro maklerskie banku PKO BP oraz Santander Bank Polska. Menedżerami współprowadzącymi ofertę były Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Erste Group, Pekao Investment Banking, Raiffeisen Centrobank.

Platforma Allegro.pl umożliwia  sprzedaż produktów w Internecie. Korzysta z niej średnio 20 mln osób miesięcznie, które mają dostęp do oferty ok. 117 tys. firm. Na platformie zawierane są średnio 32 mln transakcji miesięcznie. Na początku była serwisem aukcyjnym umożliwiającym w zamian za prowizję sprzedaż różnorakich dóbr pomiędzy osobami indywidualnymi. Obecnie na platformie dominują transakcje sklepów internetowych oraz firm z klientami (96,5 proc.). Jak podaje Wikipedia, Allegro założyli w 1999 r. informatycy z Poznania. W 2000 r. przejęło je QXL.com, brytyjskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w budowie serwisów aukcyjnych. W 2008 r. Allegro kupił koncern mediowy Naspers z Republiki Południowej Afryki za niespełna 1 mld funtów. W 2017 r. właścicielami firmy zostały fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa Partners, które kupiły ją za ok. 3,25 mld dolarów. Zainwestowały w stworzenie dla odbiorców aplikacji mobilnej, poprawę logistyki i uruchomienie programu lojalnościowego opartego na abonamencie, którego baza wynosi 2,1 mln osób.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że doradcą prawnym emitenta i akcjonariuszy sprzedających akcje była kancelaria Clifford Chance – biura w Londynie (kwestie prawa angielskiego i amerykańskiego), w Warszawie (kwestie prawne w Polsce, w tym debiutu giełdowego), w Luksemburgu (kwestie prawa Luksemburgu, w tym ważności akcji oferowanych).

„Rynek Prawniczy” ustalił, że doradcami prawnymi instytucji finansowych współprowadzących księgę popytu i współprowadzących ofertę były kancelarie Allen & Overy – biura w Londynie (kwestie prawa angielskiego i amerykańskiego), w Warszawie (kwestie prawne w Polsce), w Luksemburgu (kwestie prawa Luksemburgu) oraz Greenberg Traurig – biuro w Warszawie (kwestie prawne w Polsce, w tym debiutu giełdowego).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl