Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i Maruta w polsko-amerykańskim megakontrakcie informatycznym

989

Jak dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria Maruta (Maruta Wachta) doradzała polskiej firmie informatycznej Operator Chmury Krajowej przy zawarciu umowy o partnerstwie strategicznym z amerykańską firmą informatyczną Microsoft, której doradzały kancelarie Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i niderlandzka Kennedy Van der Laan.

Umowa dotyczy współpracy przez oferowaniu usług informatycznych cloud computingu, czyli przechowywania i przetwarzania  danych w tzw. chmurze obliczeniowej. W tym modelu użytkownik odpłatnie korzysta z oprogramowania i infrastruktury dostarczonych przez zewnętrznego dostawcę bez konieczności posiadania własnych serwerów.

Zawarcie siedmioletniej umowy „partnerstwa chmurowego” strony ogłosiły 5 maja 2020 r. Microsoft zainwestuje 1 mld dolarów w transformację cyfrową w Polsce, w tym w dostęp do lokalnych usług w chmurze poprzez utworzone w Polsce przez tę firmę regionalne centrum przetwarzania danych. Ma ono zapewnić użytkownikom – w ramach wspólnej oferty z  Operatorem Chmury Krajowej – pełen zakres bezpiecznych usług „klasy biznesowej” w chmurze Microsoftu (m.in. usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy). Będzie to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region przetwarzania danych tej firmy. Dołączy do globalnej infrastruktury Microsoftu, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. W ofercie znajdą się także, dostępne jako usługa w chmurze, aplikacje Microsoft 365 wspierające procesy biznesowe w firmach.

Operator Chmury Krajowej to spółka technologiczna utworzona w listopadzie 2018 r. przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju, które zainwestowały w nią 100 mln zł. Firma oferuje usługi cloud computingu, zarówno własne produkty, jak i rozwiązania globalnych dostawców chmury publicznej.

PKO Bank Polski to największy bank w Polsce. Obsługuje 10 mln klientów indywidualnych, 500 tys. firm, instytucje publiczne oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Polski Fundusz Rozwoju to utworzona w 2016 r., w ramach realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, państwowa spółka inwestycyjna oferująca instrumenty finansowe służące rozwojowi przedsiębiorstw i samorządów, angażując

Amerykańska firma Microsoft Corporation to, według Wikipedii, jedno z największych na świecie przedsiębiorstw informatycznych, produkujące głównie oprogramowanie, ale również sprzęt, i świadczące usługi w Internecie. Założyli je w 1975 r. Bill Gates i Paul Allen. Pierwszy sukces biznesowy przyniosła im sprzedaż systemu operacyjnego MSDOS do komputerów osobistych. Najbardziej znane produkty MS to system operacyjny i oprogramowanie biurowe Microsoft Office. Firma produkuje również sprzęt komputerowy: tablety, konsolę do gier wideo Xbox, klawiatury, myszy. Polski oddział Microsoftu działa od 1992 r. Poza biurem w Warszawie prowadzi centra innowacji w Łodzi i Poznaniu oraz biuro we Wrocławiu zajmujące się rozwojem wyszukiwarki Bing.

– Głęboko wierzę, że inwestycja Microsoft w Polsce będzie ważna dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i systemu edukacji. Świadczy o tym, że polski rynek cyfrowy jest atrakcyjny nawet w czasach, kiedy gospodarki na świecie przeżywają kryzys. Naszym nadrzędnym celem jest przyspieszenie transformacji Polski w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Niech z chmury danych spadnie deszcz pomysłów, pomagających rosnąć naszym gospodarkom, projektom i inicjatywom – zarówno w świecie cyfrowym, jak i realnym – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

– Dostępna w kraju globalna chmura obliczeniowa Microsoft zapewni coraz szersze wykorzystanie możliwości technologii, szybsze wdrożenie innowacji oraz przyniesie więcej korzyści instytucjom publicznym i firmom z sektorów o kluczowym znaczeniu, a także prężnie rozwijającej się polskiej społeczności start-upowej. Inwestycja ta będzie również stanowić silne wsparcie dla dalszego sukcesu polskich programistów, tworząc możliwości rozwoju kluczowych umiejętności dla około 150 tys. pracowników, partnerów i studentów – zadeklarował Jean-Phillippe Courtois, wiceprezes wykonawczy w firmie Microsoft.

– Polska ma szansę być w cyfrowym sercu Europy. Dlatego dzisiaj wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej ogłaszamy partnerstwo i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji cyfrowej i budowę pierwszego bezpiecznego i hiperskalowalnego centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft. Oznacza to dostęp dla klientów i ekosystemu partnerów do światowej klasy technologii i innowacyjnych rozwiązań w chmurze z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce – oświadczył Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft w Polsce.

– Przekonaliśmy największą obecnie firmę technologiczną na świecie do ważnej inwestycji w Polsce. Działając razem zwiększamy szanse na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej. Jesteśmy zaufanym partnerem, który zapewnia bezpieczeństwo, pełną zgodność z lokalnymi regulacjami oraz lokalizację danych w Polsce – skomentował  Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

Partnerstwo z Microsoft to kolejne strategiczne porozumienie z globalnym dostawcą technologii chmurowych zawarte przez Chmurę Krajową w ciągu półtora roku od utworzenia spółki. We wrześniu 2019 r. Operator Chmury Krajowej podpisał umowę o strategicznym partnerstwie z amerykańską firmą informatyczną Google, dzięki czemu w Polsce powstaje tzw. region Google Cloud, czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Oba projekty są największymi inwestycyjnymi projektami informatycznymi w tej części Europy, obejmują zobowiązania przekraczające kilkaset milionów dolarów.

Kancelaria Maruta Wachta poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Operatorowi Chmury Krajowej przy zawarciu umowy z Microsoftem. Obsługiwała tę firmę także przy wcześniejszej umowie o partnerstwie strategicznym z Google.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Microsoftowi w kwestiach prawa polskiego i m.in. współpracowała z niderlandzką kancelarią Kennedy van der Laan i działem prawnym Microsoftu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl