Kancelaria Maruta (Maruta Wachta) doradzała polskiej firmie informatycznej Operator Chmury Krajowej przy zawarciu umowy o partnerstwie strategicznym z amerykańską firmą informatyczną Google, którą obsługiwał Michał Kaczorowski, prawnik wewnętrzny tej firmy, przy wsparciu kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.
Umowa dotyczy współpracy przez oferowaniu usług informatycznych cloud computingu, czyli przechowywania i przetwarzania danych w tzw. chmurze obliczeniowej. W tym modelu użytkownik odpłatnie korzysta z oprogramowania i infrastruktury dostarczonych przez zewnętrznego dostawcę bez konieczności posiadania własnych serwerów.
Operator Chmury Krajowej to spółka technologiczna utworzona w listopadzie 2018 r. przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju, które zainwestowały w nią 100 mln zł. Firma oferuje usługi cloud computingu.
We wrześniu 2019 r. strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej została platforma chmury obliczeniowej firmy Google. Na podstawie umowy o partnerstwie strategicznym usługi przetwarzania danych w chmurze świadczone przez platformę Google Cloud zostaną włączone do portfela Operatora Chmury Krajowej. Google utworzy w Warszawie tzw. region Google Cloud, czyli centrum infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów biznesowych z Polski oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oferujące moc obliczeniową i usługi przechowywania danych. Warszawski region Google Cloud będzie miał trzy ośrodki przetwarzania i gromadzenia danych. Operator Chmury Krajowej będzie pośredniczył w sprzedaży ich usług obok oferty własnej z wykorzystaniem zbudowanej samodzielnie infrastruktury.
W pierwszym kwartale 2019 r. Operator Chmury Krajowej uruchomił pilotażowe usługi dla pierwszego klienta, którym jest bank PKO BP. W firmie działają obecnie trzy serwerownie.
Google to amerykański gigant informatyczny. Firmę założyli w 1998 r. Amerykanin Larry Page i Rosjanin Siergiej Brin, doktoranci Uniwersytetu Stanforda, którzy opracowali algorytm zastosowany w wyszukiwarce internetowej, będącej jej najsłynniejszym produktem. W 2004 r. firma weszła na giełdę, co przyspieszyło jej ekspansję na rynku. Najbardziej znane jej produkty i platformy to poczta elektroniczna Gmail, przeglądarka Chrome i serwis YouTube. Google należy dziś do holdingu Alphabet Inc., który na całym świecie zatrudnia ok. 100 tys. pracowników. W Polsce działa od 2005 r. jej warszawskie biuro regionalne, centra badawczo–rozwojowe w Warszawie i w Krakowie oraz centrum innowacji we Wrocławiu. Firma zatrudnia w Polsce ok. 1 tys. osób.
PKO Bank Polski to największy bank w Polsce. Obsługuje 10 mln klientów indywidualnych, 500 tys. firm, instytucje publiczne oraz jednostki samorządu terytorialnego.
Polski Fundusz Rozwoju to utworzona w 2016 r., w ramach realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, państwowa spółka inwestycyjna oferująca instrumenty finansowe służące rozwojowi przedsiębiorstw i samorządów, angażująca kapitał w przedsięwzięcia wpływające na zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy kraju.
– Partnerstwo z Google to kolejny ważny krok na drodze, którą wytyczyliśmy niespełna rok temu, ogłaszając powołanie Operatora Chmury Krajowej. Cel pozostaje bez zmian – cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu – oświadczył Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.
– Operator Chmury Krajowej, którego jesteśmy akcjonariuszem, pozyskał do współpracy partnera – globalnego lidera tej technologii. Nawiązana współpraca jest dowodem na to, że Operator Chmury Krajowej będzie w stanie zapewnić najwyższą jakość usług, a jego klienci będą mieć dostęp do najnowszych światowych technologii – skomentował Paweł Borys, prezes PFR.
– Włączenie usług Google Cloud do oferty Chmury Krajowej umożliwi polskim przedsiębiorcom korzystanie dokładnie z tych samych zaawansowanych technologii, z których korzystają ich globalni konkurenci. Dzięki nam pozostaną jednak w polskiej jurysdykcji i pod kontrolą lokalnych regulatorów. Nasze partnerstwo istotnie przyspieszy także procesy cyfrowej transformacji – stwierdził Michał Potoczek, prezes zarządu Operatora Chmury Krajowej.
Kancelaria Maruta Wachta poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała Operatorowi Chmury Krajowej przy zawarciu umowy z firmą Google. Doradztwo obejmowało przygotowanie dokumentacji transakcyjnej, negocjacje umowy i zamknięcie transakcji oraz badanie zgodności compliance dla świadczenia usług przez OChK na rzecz podmiotów końcowych.
Po stronie firmy Google prace przy zawarciu umowy koordynował i prowadził Michał Kaczorowski, prawnik Google Polska, przy wsparciu kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, która potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu” swoje zaangażowanie.
Ireneusz Walencik