Dentons i Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w sprzedaży wyremontowanego hotelu

715
Radisson Collection jeszcze jako Radisson Blu

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie Europa Capital przy sprzedaży hotelu Radisson Collection w Warszawie norweskiemu funduszowi Wenaas Hotels Europe, któremu doradzała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

W grudniu 2019 r. Europa Capital, firma inwestycyjna z sektora nieruchomości, w imieniu swojego funduszu Europa Fund V sprzedała hotel Radisson Collection w Warszawie funduszowi Wenaas Hotels Europe, który należy do norweskiej firmy inwestycyjnej Wenaasgruppen. Sprzedaż, której ceny nie ujawniono, przeprowadzono po kompleksowym remoncie obiektu znanego wcześniej jako Radisson Blu, który po ponownym otwarciu w czerwcu 2019 r., działa pod bardziej luksusową, pięciogwiazdkową marką Radisson Collection, jako pierwszy w Polsce z tej sieci.  Nową markę Radisson Hotel Group zainstalowała na rynku w marcu 2018 r. włączając do niej 25 swoich najlepszych obiektów.

Dziesięciopiętrowy hotel, otwarty w 2003 r. jako Radisson Blu przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie, ma 311 pokoi i apartamentów, będzie nadal zarządzany przez spółkę Radisson Hospitality. Po modernizacji dysponuje nową recepcją z barem w holu, elegancką restauracją Essence czy centrum fitness.

To druga transakcja między tymi stronami. W 2010 r. Europa Capital sprzedała norweskiemu funduszowi hotel Jan III Sobieski w Warszawie.

Wenaasgruppen jest norweską rodzinną firmą inwestycyjną działającą w branży zarządzania nieruchomościami, w tym hotelowymi. Posiada 27 obiektów z ponad 11 tys. pokoi, w Skandynawii, Europie Wschodniej, Zachodniej i w Rosji. Jest też  właścicielem statków wycieczkowych, alpejskich ośrodków narciarskich oraz sprzedawcą sprzętu sportowego i wypoczynkowego.

Europa Capital to firma zarządzająca od 1995 r. funduszami inwestującymi na rynku nieruchomości w Europie. Jej jedenaście dotychczas zebranych funduszy ma na koncie 135 transakcji w 21 krajach o łącznej wartości ponad 11,4 mld euro. W funduszach partycypowało dotychczas ok. 100 inwestorów instytucjonalnych z 19 krajów. Należy do The Rockefeller Group International, która jest częścią Mitsubishi Estate Co. Ltd.

Hotel Radisson Blu Europa Capital kupiła do remontu w maju 2017 r. od funduszu Shaw Investments, według nieoficjalnych informacji portalu internetowego „Hotelarz”, za 60 mln euro.

– Inwestujemy we wszystkich sektorach rynku nieruchomości w Polsce od około dwudziestu lat i nadal wierzymy, że PKB, rynek pracy i wzrost znaczenia turystyki utrzymają tendencję wzrostową – oświadczył Robert Martin, partner, współzałożyciel i szef na Europę Środkową funduszu Europa Capital.

– Przejęliśmy to aktywo w 2017 r., odkrywając potencjał Warszawy jako destynacji dla osób podróżujących w interesach i turystów. Po otrzymaniu bardzo pozytywnych opinii od rynku po zakończeniu remontu i ponownym otwarciu hotelu w czerwcu tego roku, uzgodniliśmy warunki transakcji – skomentował James Pennington, dyrektor Europa Capital.

Kancelaria Dentons poinformowała na swojej stronie internetowej, iż jej zespół prawa nieruchomości doradzał Europa Capital w transakcji. Obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef zespołu prawa nieruchomości w Europie, a wykonywał ją counsel Jacek Jezierski. W 2017 r. ci sami prawnicy doradzali Europa Capital przy nabyciu hotelu.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, Wenaas Hotels Europe doradzała w transakcji kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl