DLA Piper w szwedzkiej akwizycji polskiej firmy z branży informatyki transportu

377

Kancelaria DLA Piper doradzała szwedzkiej firmie Vehco przy przejęciu polskiej firmy Framelogic od grupy sześciu przedsiębiorców założycieli. Obie firmy zajmują się dostarczaniem przedsiębiorstwom transportowym informatycznych systemów do zarządzania flotą samochodową.

We wrześniu 2019 r. firma Vehco ogłosiła o przejęciu kontroli nad spółką Framelogic. Celem akwizycji było wzmocnienie pozycji Vehco w Polsce i realizacja planu zdobycia przez nią pozycji lidera branży w Europie. Framelogic dołączyła do dużego europejskiego dostawcy i uzyskała dostęp do wiedzy i doświadczenia Vehco.

Firma Framelogic jest w dalszym ciągu zarządzana jako niezależne przedsiębiorstwo i zachowała swoją markę. Jej prezes, Michał Szprynger dołączył do rozszerzonego zespołu zarządzającego Vehco.

Firma Vehco należy od 2018 r. do grupy AddSecure. Vehco, założona w 2001 r., jest europejskim dostawcą rozwiązań do zarządzania flotą. Dostarcza systemy zarządzania flotą dla pojazdów ciężarowych i osobowych. Obsługuje ponad 1,2 tys. klientów i posiada siedzibę w Szwecji oraz oddziały w Finlandii, Norwegii, Danii, Niemczech, Holandii, Belgii, Francji i Hiszpanii. Zatrudnia 160 pracowników.

AddSecure to europejski dostawca rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa danych oraz komunikacji zdarzeń krytycznych. Firma obsługuje ponad 50 tys. klientów i partnerów w całej Europie w obszarach bezpiecznej komunikacji oraz usług, które pomagają chronić aplikacje o znaczeniu krytycznym dla życia i biznesu. Przedsiębiorstwo, założone w latach 70-tych XX wieku, dzisiaj zatrudnia ponad 330 osób. Główna siedziba znajduje się w Szwecji, jednak firma posiada również biura regionalne oraz sieć dystrybutorów w całej Europie. Właścicielem AddSecure jest Abry Partners, prywatny amerykański fundusz kapitałowy założony w 1989 r., z siedzibą w Bostonie.

Założona w 2004 r. firma Framelogic jest producentem opartych na „rozwiązaniach chmurowych” informatycznych systemów do zarządzania flotą samochodową, transportem oraz pracą w terenie. Jej siedziba mieści się we Wrocławiu. Działa na terenie całej Europy, głównie na rynkach polskim, niemieckim, hiszpańskim oraz skandynawskim. W portfolio ma ponad 650 klientów oraz ponad 25 tys. monitorowanych pojazdów. Głównymi odbiorcami jej usług są przedsiębiorstwa transportowe oraz firmy z sektora publicznego (m.in.: Tauron, PGE, KGHM, PKP PLK).

– Jesteśmy zachwyceni witając w rodzinie Vehco firmę Framelogic, która zbudowała silny zespół specjalistów oraz stworzyła fantastyczne rozwiązania bazujące na najnowocześniejszych technologiach. Obie firmy mogą teraz korzystać ze swoich doświadczeń oraz szukać dalszych synergii – oświadczył Johan Frilund, prezes firmy Vehco.

– To dla nas niezwykle ekscytujące, że mogliśmy dołączyć do Vehco i być częścią ich ekspansywnej podróży. Przejęcie stworzyło nowe sposobności dla rynkowych innowacji, a także pomoże o wiele szybciej osiągnąć zakładany wzrost i skalę biznesu – skomentował Michał Szprynger, prezes Framelogic.

Kancelaria DLA Piper poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Vehco. Obsługę wykonywali   Marta Frąckowiak, partner współkierująca praktyką fuzji i przejęc i senior associate Piotr Miller z tejże praktyki. Doradztwo w kwestiach finansowania nabycia świadczyli partner Mariusz Hyla i associate Jakub Zienkiewicz z praktyki finansowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl