Linklaters i DLA Piper w kredycie na budowę mieszkań do wynajęcia

536
Osiedle dwóch domów Kępa Mieszczańska Resi4Rent zbuduje w 2020 r. we Wrocławiu (www.urbanity.pl)

Kancelaria Linklaters doradzała firmie Resi4Rent budującej mieszkania do wynajęcia przy uzyskaniu kredytu na cztery nowe inwestycje mieszkalne od konsorcjum dwóch banków, któremu doradzała kancelaria DLA Piper.

W lipcu 2019 r. konsorcjum banków Santander Bank Polska oraz Helaba (Landesbank Hessen-Thüringen) udzieliły firmie Resi4Rent finansowania na cztery inwestycje w formie 198 mln zł kredytu budowlanego, który po wynajęciu mieszkań zostanie przekonwertowany na kredyt inwestycyjny o wysokości do 230 mln zł.

Kredyt zostanie wykorzystany na budowę ok. 1 tys. mieszkań w budynkach w Poznaniu przy ulicy Szczepanowskiego, w Warszawie przy ulicach Taśmowej i Woronicza oraz w Gdańsku przy ulicy Kołobrzeskiej. Będą one gotowe pod koniec 2020 i w 2021 r.

Resi4Rent jest firmą zajmującą się długoterminowym wynajmowaniem mieszkań. Pierwszych 16 gotowych mieszkań od połowy września czeka na najemców w bloku przy ulicy Rychtalskiej we Wrocławiu. Na koniec 2019 r. będzie miała ok. 500 wykończonych i wyposażonych w podstawowe meble i urządzenia lokali.

Resi4Rent to przedsięwzięcie joint venture spółki R4R należącej do funduszu inwestycyjnego Pacific Investment Management Company, która ma w nim 70 proc. udziałów i firmy Echo Investment, która ma 30 proc. udziałów. Echo odpowiada za  planowanie, projektowanie i usługi deweloperskie, natomiast Resi4Rent będzie zarządzać wynajmem i mieszkaniami.

Echo Investment to firma inwestycyjno-deweloperska realizująca inwestycje mieszkaniowe, handlowe i biurowe. W 2015 r. wspólnie kupiły ją fundusze kapitałowe Griffin Real Estate z Polski oraz amerykańskie Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company.

Pacific Investment Management Company to założony w 1971 r. w Kalifornii gigant inwestycyjny zarządzający aktywami o wartości 1,8 bln dolarów. Na początku firma funkcjonowała jako jednostka Pacific Life Insurance Co. zarządzająca oddzielnymi kontami klientów tego ubezpieczyciela. W 2000 r. została przejęta przez niemieckie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe Allianz.

– Projekt Resi4Rent, którego realizację współfinansujemy, wpisuje się w najnowsze trendy na rynku nieruchomości i jest odpowiedzią na oczekiwania zarówno najemców, jak i inwestorów – skomentował Maciej Tarnawski, dyrektor zarządzający Departamentem Rynków Kredytowych w Santander Bank Polska.

– Strategicznym celem Resi4Rent jest zbudowanie platformy 5-7 tys. mieszkań na wynajem w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby go osiągnąć – oświadczył Sławomir Imianowski, prezes Resi4Rent.

Kancelaria Linklaters potwierdziła “Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Resi4Rent przy uzyskaniu kredytów. Obsługę wykonywali Joanna Gawlicka i Marcin Nowak (bankowość i finanse) oraz Tomasz Trystuła (nieruchomości).

Kancelaria DLA Piper poinformowała “Rynek Prawniczy”, że doradzała konsorcjum banków. Obsługą kierował partner Mariusz Hyla, kierujący praktyką bankowości i finansów, a wykonywali ją senior associate Katarzyna Wacławek, associate Jakub Zienkiewicz, junior associate Marta Piotrkowicz i counsel Bartłomiej Palusiak.

Kancelaria DLA Piper podała, że wcześniej doradzała Bankowi Pekao przy kredycie na pierwsze inwestycje Resi4Rent.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl