Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Greenberg Traurig i rumuńska Filip & Company doradzały polskiej firmie chemicznej Qemetica, do czerwca 2024 r. znanej pod nazwą Ciech, przy przejęciu działu produkcji krzemionki strącanej od amerykańskiej firmy lakierniczej PPG, której doradzała kancelaria Hogan Lovells. Kancelaria Gide Loyrette Nouel doradzała Qemetice przy pozyskaniu finansowania transakcji, a kancelaria White & Case – BNP Paribas Bankowi Polska, który to finansowanie zorganizował.
Transakcję, ogłoszoną pod koniec sierpnia 2024 r., sfinalizowano pod koniec listopada tegoż roku, po uzyskaniu zgód urzędów antymonopolowych. Firma Qemetica za 310 mln dolarów (równowartość 1,2 mld zł) kupiła od amerykańskiego przedsiębiorstwa PPG biznes produkcji krzemionki strącanej. Polska firma nabyła konkretne aktywa oraz operacyjną spółkę zależną PPG, czyli dwie fabryki: w Stanach Zjednoczonych, w Lake Charles w stanie Luizjana, oraz w Delfzijl, w Holandii, z roczną produkcją prawie 200 tys. ton krzemionki, a ponadto będzie dzierżawić linię produkcyjną w zakładach PPG w Barberton, w stanie Ohio, oraz działalność badawczo-rozwojową w Monroeville, w Pensylwanii. Dział krzemionki w PPG zatrudniał ok. 400 pracowników, którzy dołączą do dotychczasowej załogi Qemetiki.
Nabycie nowego biznesu ma przynieść Qemetice zwiększenie przychodów i zysku, a także dywersyfikację produktową i geograficzną działalności. To jedna z największych transakcji zrealizowanych przez polską firmę w Ameryce. Qemetica staje się jednocześnie trzecim w Europie i drugim w Ameryce Północnej graczem na rynku krzemionki strącanej.
Na sfinansowanie akwizycji krzemionkowego biznesu firma Qemetica uzyskała finansowanie zewnętrzne w postaci pięcioletniego kredytu konsorcjalnego w kwocie 3,4 mld zł udzielonego przez 10 banków: BNP Paribas Bank Polska (organizator oraz agent kredytu), PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Millennium, ING Polska Bank Śląski, Credit Agricole Bank Polska, Industrial and Commercial Bank of China (Europe) Oddział w Polsce, mBank, Société Générale Oddział w Polsce i Citi Bank Handlowy w Warszawie. Oprócz sfinansowania przejęcia pieniądze z kredytu zostaną wykorzystane do refinansowania istniejącego zadłużenia spółki i wsparcia jej bieżącej działalności, w tym na inne możliwe akwizycje.
Firma Qemetika, do czerwca 2024 r. działała jako Ciech, to znacząca grupa chemiczna na rynku europejskim. Jest jednym z największych producentów sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, jednym z największych dostawców krzemianu sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz czołowym wytwórcą pianek poliuretanowych. Ma dziewięć zakładów produkcyjnych w Polsce i Niemczech oraz spółki dystrybucyjne w biznesie środków ochrony roślin w kilku krajach europejskich. Zatrudnia blisko 3,5 tys. osób. Właścicielem Qemetiki jest KI Chemistry, spółka należąca do Kulczyk Investments, prywatnego domu inwestycyjnego typu family office, który należy do Sebastiana Kulczyka.
Według Wikipedii, firma wywodzi się z powołanej w 1945 r. Centrali Importowo-Eksportowej Chemikalii i Aparatury Chemicznej. W 1952 r. zmieniono jej nazwę na „Ciech” Centrala Importowo-Eksportowa Chemikalii, a w 1995 r., przekształcono w spółkę akcyjną Ciech. Do lat 90. XX w. Ciech jako centrala handlu zagranicznego był praktycznie monopolistą w handlu surowcami chemicznymi. Dostarczał m.in. ok. 90 proc. ropy do polskich rafinerii.
W latach 90. XX w. firma przekształciła się w grupę chemiczną, przejmując kolejne przedsiębiorstwa. W XXI w. 51 proc. akcji Ciech przejęła firma Kulczyk Investments. W 2023 r. większościowy udziałowiec, Sebastian Kulczyk, kupił pozostałe akcje od inwestorów i na początku 2024 r. wycofał je z giełd w Warszawie i Frankfurcie.
Produkcja i sprzedaż krzemionki strącanej będzie ósmym biznesem firmy, a stanie się drugim co do wielkości pod względem przychodów.
Amerykańska firma PPG z siedzibą w Pittsburghu, produkuje powłoki i lakiery samochodowe oraz farby, materiały specjalistyczne, chemikalia, szkła i włókno szklane. Zaczynała, jako Pittsburgh Plate Glass Company, od produkcji szkła walcowanego. Istnieje od 140 lat i działa w ponad 70 krajach. Posiada ponad 140 fabryk.
Transakcja jest wynikiem oceny przez PPG strategicznych alternatyw dla działalności w zakresie wyrobu krzemionki strącanej, która stanowi od 1 do 2 proc. firmowej sprzedaży.
Krzemionka strącana (precipitated silica ) jest formą krzemionki mineralnej, wytwarzaną w chemicznym procesie wytrącania, podczas którego ciało stałe powstaje z cieczy. Krzemionka strącana powstaje przez zmieszanie roztworu krzemianu sodu z kwasem siarkowym w wodzie. Wykorzystywana jest m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym jako środek przeciwzbrylający, jako materiał ścierny w pastach do zębów, jako środek zagęszczający w niektórych płynach, jako dodatek do niektórych rodzajów gumy i tworzyw sztucznych, a także do piaskowania.
– Dzięki akwizycji w Stanach Zjednoczonych Qemetica wchodzi do ekstraklasy firm przemysłowych dysponujących aktywami produkcyjnymi w różnych miejscach świata, gwarantując tym samym dywersyfikację przychodów i transfer know-how. Ta transakcja to wzorcowy przykład ilustrujący naszą filozofię budowy wartości grupy. Nasze największe aktywo, Qemetica, w spektakularny sposób dokonuje największej tego typu akwizycji w Ameryce zrealizowanej przez polską firmę – oświadczył Dawid Jakubowicz, prezes Kulczyk Investments.
– Qemetica dowiodła, że jest gotowa na międzynarodowe akwizycje. Tak jak zapowiadaliśmy, jednym z naszych priorytetów jest dywersyfikacja geograficzna. Tworząc nowy, ósmy biznes, podążamy w górę naszego łańcucha wartości, wychodzimy poza Europę i realizujemy nasze globalne aspiracje – skomentował Kamil Majczak, prezes zarządu Qemetiki.
– Dzięki nowej umowie kredytowej wydłużamy termin zapadalności finansowania i zabezpieczyliśmy sobie korzystne jego warunki na przejęcie biznesu krzemionki strącanej. Współpraca z konsorcjum polskich i międzynarodowych banków pokazuje silne zaufanie naszych partnerów finansowych do grupy Qemetica i strategii rozwoju, którą realizujemy – ocenił Marcin Puziak, dyrektor finansowy Qemetiki.
– Po przeprowadzeniu przeglądu strategicznego osiągnęliśmy porozumienie z Qemetiką i uważamy, że jest ona dobrze przygotowana do prowadzenia działalności związanej z produktami krzemionkowymi. Ta transakcja pozwoli nam skoncentrować zasoby na zróżnicowanych technologicznie przedsiębiorstwach produkcji powłok, aby przyspieszyć nasz wzrost organiczny i zwiększyć wartość dla akcjonariuszy – stwierdził w sierpniu 2024 r. Tim Knavish, prezes i dyrektor generalny PPG.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Qemetica doradzały w transakcji kancelarie Greenberg Traurig – prawnicy z biur w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Polsce, Gide Loyrette Nouel, która poinformowała w Internecie, iż doradzała przy pozyskaniu finansowania akwizycji od konsorcjum banków, a także rumuńska kancelaria Filip & Company (SCP Filip) z Bukaresztu, która doradzała przy uzyskaniu zgody Rumuńskiej Rady ds. Konkurencji na akwizycję (PPG jest w Rumunii czołowym producentem farb).
„Rynek Prawniczy” ustalił, że BNP Paribas Bankowi Polska, który zorganizował finansowanie transakcji, doradzała kancelaria White & Case; poinformowała ona na swojej witrynie w Internecie, iż obsługę wykonywali partner Grzegorz Abram, associates Magdalena Bachleda-Księdzularz, Marlena Skowrońska, Maria Hałasa oraz prawnicy z biur w Londynie, Frankfurcie i Nowym Jorku.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie PPG doradzała kancelaria Hogan Lovells.
Ireneusz Walencik