Baker McKenzie i White & Case w megamiliardowym bankowym programie ekoeuroobligacji

403
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała Bankowi Pekao przy ustanowieniu programu emisji średnioterminowych euroobligacji w kwocie 5 mld euro. Kancelaria White & Case doradzała bankom zaangażowanym do realizacji tego programu poprzez rozprowadzanie poszczególnych emisji wśród inwestorów, jak również przy pierwszej emisji obligacji, o charakterystyce „zielonej”, w kwocie 500 mln euro.

W listopadzie 2023 r. Bank Polska Kasa Opieki ustanowił program emisji średnioterminowych euroobligacji (Euro Medium Term Note Programme ) w maksymalnej kwocie do 5 mld euro (lub równowartości w innych walutach), oferowanych i sprzedawanych poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Euroobligacje mogą być emitowane w dowolnej liczbie transz, o różnej strukturze odsetkowej i zapadalności, jako obligacje „zielone” lub „zrównoważone” ( ogólnie: przeznaczone do finansowania przedsięwzięć na rzecz ochrony stabilności klimatu tudzież środowiska naturalnego), i notowane giełdzie  w Luksemburgu oraz w Warszawie.

Na podstawie tegoż programu bank, także w listopadzie, wyemitował pierwszą międzynarodową serię „zielonych” nieuprzywilejowanych euroobligacji senioralnych (senior non-preferred ) o łącznej wartości nominalnej 500 mln euro, które uplasował u 110 ze 131 zainteresowanych inwestorów; ci, zgłosili podwyższone zapotrzebowanie, na ponad 1,5 mld euro. Stopa redukcji wyniosła 66,77 proc. To obligacje czteroletnie z opcją wcześniejszego wykupu przez bank po trzech latach, o stałym oprocentowaniu 5,5 proc. rocznie.  Zostały wyemitowane zgodnie z opublikowanym wcześniej przez Pekao dokumentem „Ramy Zrównoważonego Finansowania” (Sustainable Finance Framework ) określającym, na jakie inwestycje będą wydawane wpływy z „zielonych”, „zrównoważonych” lub „społecznych” obligacji. Przewiduje on, że zaciągnięty w formie obligacji dług ma być przeznaczany np. na finansowanie „odnawialnych” źródeł energii (czyli takich jak m.in. słońce, wiatr, woda, których zasób z perspektywy życia ludzkiego odnawia się w krótkim czasie), „zielonych” budynków (oszczędnych i wybudowanych z poszanowaniem środowiska naturalnego), „czystego” transportu (spełniającego określone normy emisji spalin, ograniczające poziom zabrudzenia powietrza), przedsięwzięć z zakresu efektywności (oszczędności) energetycznej bądź zapobiegania zanieczyszczeniom. Bank będzie też mógł sfinansować nim jeden z dwóch celów społecznych – poprawę dostępu do urządzeń infrastruktury lub do opieki medycznej.

Dealerami  programu i emisji są banki Polska Kasa Opieki, BNP Paribas, BofA Securities Europe, Citigroup Global Markets Europe, J.P. Morgan.

Założony w 1929 r. Bank Pekao  jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 310 mld zł aktywów. Obsługuje ponad 6,6 mln klientów prywatnych i co drugą korporację w Polsce. W 2017 r. kontrolny pakiet 32,8 proc. akcji banku posiadanych przez włoską grupę finansową UniCredit za 10,6 mld zł kupiły wspólnie, w ramach tzw. repolonizacji, Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju.

– Za nami pierwsza, historyczna dla banku, zielona, międzynarodowa i benchmarkowa oraz, co najważniejsze, bardzo udana emisja Banku Pekao, uplasowana przy rekordowo niskiej marży 240 punktów bazowych i bardzo dużym zainteresowaniu inwestorów – skomentował Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Bankowi Pekao przy ustanowieniu programu emisji średnioterminowych euroobligacji doradzała kancelaria Baker McKenzie.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała bankom-dealerom  i prowadzącym księgę popytu przy ustanowieniu przez Bank Pekao programu EMTN  oraz przy emisji „zielonych” obligacji, i podała, że obsługę wykonywali partner Marcin Studniarek, partner lokalny Bartosz Smardzewski, associate  Michał Truszczyński oraz prawnicy z biura w Londynie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl