Trio kancelarii w sprzedaży belgijskim inwestorom dwudziestoletniego stołecznego biurowca

253
(www.officepoland.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Dentons i Hogan Lovells doradzały niemieckiej firmie inwestycyjnej Patrizia przy sprzedaży budynku biurowego Metron w Warszawie belgijskim firmom Alides i Aya Properties Fund, którym doradzała kancelaria Sadkowski i Wspólnicy.

O transakcji poinformowano w maju 2024 r. Polska spółka funduszu nieruchomości Patrizia Frankfurt Kapitalverwaltungs sprzedała warszawski biurowiec Metron (znany również jako AN 69 lub BTC Office Center) firmie Alides Polska, spółce belgijskiej firmy dewelopersko-inwestycyjnej Alides REIM, oraz funduszowi inwestycyjnemu Aya Properties z Belgii, działającemu  na rynku nieruchomości w Europie pokomunistycznej.

Dziewięciopiętrowy budynek z 9,7 tys. mkw. powierzchni najmu stoi pod adresem Aleja Niepodległości 69 w warszawskiej dzielnicy Mokotów, tuż przy stacji metra. Biurowiec ma też podziemny garaż  na 28 aut. Na pierwszej i drugiej kondygnacji znajdują się pomieszczenia techniczne dla celów telekomunikacji (serwery, tablice rozdzielcze, centrale itp.), a wyżej – pomieszczenia biurowe. Został wybudowany w 2002 r. przez Towarzystwo Inwestycyjne BTA.

Patrizia to niemiecka firma inwestycyjna zarządzająca funduszami nieruchomościowymi. Założona w 1984 r., ma w portfelu aktywa warte 57 mld euro, należące do inwestorów instytucjonalnych (instytucje finansowe i fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe i prywatne fundusze majątkowe) oraz klientów prywatnych. Prowadzi na świecie 28 biur, w tym w Polsce. Ponad połowę udziałów w Patrizii ma First Capital Partner. To family office  rodziny Egger z Monachium, którym zarządza założyciel Patrizii Wolfgang Egger.

Alides to belgijska firma inwestycyjna i deweloperska założona pod koniec XIX wieku w Gandawie przez rodzinę Maes. Działa w sektorach biurowym, przemysłowym, mieszkaniowym i hotelowym w Belgii, Luksemburgu i od 2017 r. w Polsce, poprzez spółkę Alides Polska. We współpracy z belgijską firmą Revive zrewitalizowała zabytkowy budynek dyrekcji dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku (Stoczni Gdańskiej).

Aya Properties to utworzony w 2021 r. belgijski fundusz zarządzający, w imieniu dwóch family offices, inwestycjami w nieruchomości w Europie Wschodniej, w tym zwłaszcza w Rumunii.

– Wykorzystując nasze hybrydowe doświadczenie jako inwestora i dewelopera w zakresie nieruchomości, koncentrujemy się na prestiżowych lokalizacjach miejskich w Polsce, realizując projekty mieszkaniowe i biurowe, które idealnie wpisują się w naszą strategię – stwierdził Rikkert Leeman, prezes Alides.

– Ta akwizycja podkreśla naszą długoterminową wiarę w rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Zamierzamy rozszerzać nasze portfolio  o aktywa podstawowe na naszych rynkach, zarówno w stolicach, jak i miastach regionalnych – oświadczył Didier Balcaen z Aya Properties Fund.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Patrizia doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która na swojej witrynie internetowej podała, że obsługę nadzorował Bartłomiej Kordeczka, partner współzarządzający oraz zastępca szefa zespołu nieruchomości, a wykonywali ją także counsel Arkadiusz Dębski i associate  Alicja Grabowska.

Kancelaria Hogan Lovells poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doardzała firmie Patrizia w kwestiach podatkowych.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmom Alides Polska i Aya Properties Fund doradzała kancelaria Sadkowski i Wspólnicy, która poinformowała o tym  na swojej witrynie interntowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl