Tercet kancelarii w czeskim przejęciu biuropałacu na królewskim trakcie

490
(www.royaltraktoffices.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała czeskiemu funduszowi Investika Realitní Fond przy zakupie dawnego pałacu, przebudowanego na biurowiec Royal Trakt Offices w Warszawie, od niemieckiej firmy Patrizia, której doradzały kancelarie Dentons i Hogan Lovells.

W lipcu 2023 r. czeski fundusz nieruchomościowy Investika zakupił od niemieckiej firmy inwestycyjnej Patrizia, stojący na rogu Alej Ujazdowskich i ulicy Wilczej w Warszawie, zabytkowy budynek Royal Trakt Offices, jeden z nielicznych, które w całości przetrwały II wojnę światową. Kwoty transakcji nie ujawniono.

Biurowiec Royal Trakt Offices to dawny Pałac Jurkiewicza wzniesiony w latach 1875-76. Dziś oferuje 3,2 tys. mkw. powierzchni biurowej. Budynek został odrestaurowany w 2005 r. przez spółkę holenderskiego funduszu inwestycyjnego Avidus Omega, która w 2013 r. sprzedała go niemieckiej firmie inwestującej w nieruchomości IVG Immobilien. Firma Patrizia została właścicielem obiektu w 2017 r., po przejęciu od IVG firmy inwestycyjnej Triuva.

Royal Trakt Offices jest obecnie wynajęty w 90 proc. Dodatkowo sprzedawca udzielił nabywcy   trzyletniej gwarancji wynajmowania tych lokali, które były puste w momencie zamknięcia transakcji. Oznacza to, że nawet jeśli nie zostaną wynajęte przez ten czas, fundusz będzie otrzymywał czynsz za nie.

Investika Realitní Fond to największy pozabankowy fundusz nieruchomości w Czechach, który umożliwia 73 tys. drobnych inwestorów zarabianie na dochodach z najmu nieruchomości komercyjnych. Jego aktywa wynoszą 15,6 mld koron ulokowanych w 49 nieruchomościach. Pierwszy raz zainwestował w Polsce w 2021 r. w Poznaniu. Następne były inwestycje w Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Katowicach. W portfelu funduszu znajdują się również nieruchomości w Czechach, na Słowacji, w Chorwacji, Hiszpanii.

Investika Realitní Fond należy do firmy Investika Investiční Společnost, spółki inwestycyjnej posiadającej licencję Czeskiego Banku Narodowego na zarządzanie i administrowanie funduszami inwestycyjnymi, z aktywami w wysokości 21,4 mld koron. Założyli ją w 2015 r. czescy finansiści i doradcy inwestycyjni z doświadczeniem pracy w międzynarodowych i krajowych firmach i bankach.

Patrizia to niemiecka firma inwestycyjna zarządzająca funduszami nieruchomościowymi. Założona w 1984 r., ma w portfelu aktywa warte 58 mld euro, należące do ponad 500 inwestorów instytucjonalnych (instytucje finansowe i fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe i prywatne fundusze majątkowe) oraz 10 tys. klientów prywatnych. Prowadzi na świecie 28 biur, w tym w Polsce.

– Po słabszej pierwszej połowie roku obserwujemy stopniowe ożywienie na polskim rynku nieruchomości – skomentował Václav Kovář zarządzający portfelem funduszu nieruchomości Investika.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji funduszowi Investika Realitní Fond. Obsługę wykonywały counsel  Adriana Andrzejewska i managing associate  Ewa Sinkiewicz z praktyki nieruchomości.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Patrizia doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która potwierdziła, iż obsługę nadzorował partner współzarządzający Bartłomiej Kordeczka, a wykonywali ją counsel  Arkadiusz Dębski i associate  Alicja Grabowska.

Kancelaria Hogan Lovells poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Patrizia w kwestiach podatkowych związanych ze sprzedażą Royal Trakt Offices.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl