Dentons, Linklaters i Baker McKenzie w zakupie „biznesowego kampusu” na Śląsku

245
(www.echo.com.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała spółce joint venture czeskiego funduszu inwestycyjnego Investika Realitní Fond i luksemburskiej firmy Bud Holdings przy zakupie katowickiego zespołu dwóch biurowców Face2Face Business Campus od firmy deweloperskiej Echo Investment, której doradzały kancelarie Linklaters i Baker McKenzie.

Pod koniec grudnia 2022 r. spółka joint venture  czeskiego funduszu nieruchomościowego Investika i luksemburskiego inwestora private equity  Bud Holdings nabyła biurowy kompleks Face2Face Business Campus w Katowicach od firmy deweloperskiej Echo Investment. Wartość transakcji to 112,99 mln euro netto (bez VAT).

Face2Face Business Campus tworzą dwa, oddane do użytkowania w 2020 r., po 2,5 roku budowy, budynki biurowe przy ulicy Chorzowskiej, głównej arterii komunikacyjnej w Katowicach, o 14 kondygnacjach i 46,2 tys. mkw. powierzchni. Kompleks znany jest również pod nazwą Baildon Business Park – powstał na terenie, na którym niegdyś znajdowała się hala sportowa Huty Baildon. Biura mają w nim m.in. firmy Capgemini, Honeywell, Orange. Zespół posiada zazieleniony dziedziniec o powierzchni 4 tys. mkw., z boiskiem do siatkówki i koszykówki, leżakami i ławkami oraz łąkami kwiatowymi. Wyposażony jest w ekologiczne rozwiązania technologiczne, systemy racjonalnego gospodarowania wodą i energią, monitoring gospodarki odpadami oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych i miejsca postojowe dla rowerów (a dla rowerzystów są prysznice i szafki).

Investika Realitní Fond to największy pozabankowy fundusz nieruchomości w Czechach który umożliwia drobnym inwestorom zarabianie na dochodach z najmu nieruchomości komercyjnych. Należy do firmy Investika Investiční Společnost, spółki inwestycyjnej posiadającej licencję Czeskiego Banku Narodowego na zarządzanie i administrowanie funduszami inwestycyjnymi, z kapitałem w wysokości 11,3 mld koron. Firma skupia się przede wszystkim na inwestowaniu w nieruchomości w Czechach. Obecnie zarządza aktywami wartymi prawie 600 mln euro, pozyskanymi od ponad 56 tys. inwestorów. Założyli ją w 2015 r. czescy finansiści i doradcy inwestycyjni z doświadczeniem pracy w międzynarodowych i krajowych firmach i bankach.

Bud Holdings to spółka private equity z siedzibą w Luksemburgu, która zajmuje się inwestycjami w aktywa nieruchomościowe w Europie Środkowo-Wschodniej, zwykle we współpracy z silnym partnerem większościowym. W ten sposób zainwestowała ponad 200 mln euro.

W Polsce Investika i Bud Holdings dokonały już wspólnie trzech inwestycji. Wcześniej, w listopadzie 2022 r., nabyły cztery z pięciu budynków gdyńskiego zespołu biurowego Łużycka Office Park oraz biurowiec Łużycka Plus od firmy SGPM, zajmującej się działalnością deweloperską i zarządzaniem nieruchomościami. W maju 2022 r. od francuskiego funduszu inwestycyjnego EuroEast kupiły, za równowartość 190 mln zł, gdyński zespół biurowy Tensor Office Park. Sama Investika natomiast w marcu 2021 r. zakupiła udziały w spółce będącej właścicielem budynku Szyperska Office Center w Poznaniu od wielkopolskiej firmy deweloperskiej Wechta Nieruchomości.

Echo Investment to, kontrolowana przez biznes węgierski, czołowa w Polsce firma inwestycyjno-deweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Firma skupia się obecnie na siedmiu największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu. Dotychczas zrealizowała 200 projektów. Oprócz mieszkań są to m.in. flagowe przedsięwzięcia Browary Warszawskie i Fuzja w Łodzi, a także centrum handlowe Pasaż Grunwaldzki, biurowce: Aquarius, Sagittarius Business House, Nobilis Business House, West Gate, West Link.

– Face2Face Business Campus to projekt destination zaprojektowany w sposób zrównoważony, który czerpie z doświadczeń wielu lat naszej działalności w procesie współtworzenia miast. To doskonały produkt inwestycyjny z gwarancją stabilnych dochodów dla inwestora długoterminowego. Kompleks stał się nową wizytówką Katowic ze względu na swoją lokalizację, unikalną architekturę i dobrze zaprojektowaną, komfortową przestrzeń do pracy – stwierdziła Małgorzata Turek z zarządu Echo Investment.

– Face2Face Business Campus to jak dotąd największa inwestycja spółki Investika w Polsce. Doceniamy jego wyjątkową jakość i zrównoważone rozwiązania zastosowane w projekcie w drugiej co do wielkości pod względem populacji aglomeracji w kraju – oświadczył Václav Kovář, zarządzający portfelem funduszu nieruchomości Investika.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmom Investika i Bud Holdings doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która podała na swojej witrynie internetowej, iż obsługą kierował partner Jacek Jezierski, a wykonywali ją także senior associate  Paulina Dąbek, associate  Karolina Kordulska. W kwestiach prawa finansowego doradzali senior associate  Marcin Gruszka, associate  Paulina Surma.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Echo Investment doradzały kancelaria Linklaters, która poinformowała, że jej obsługą kierował managing associate Tomasz Trystuła, a wykonywali ją także associate  Marta Strykowska, junior associate  Joanna Roman z praktyki nieruchomości, oraz kancelaria Baker McKenzie – w kwestiach podatkowych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl