Dentons i Jakubaszek & Wspólnicy we francuskim zakupie krakowskich biurowców browarnych

191

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała francuskiej firmie Paref Gestion przy zakupie budynków biurowych kompleksu Browar Lubicz w Krakowie od firmy deweloperskiej Balmoral Properties, której doradzała kancelaria Jakubaszek & Wspólnicy.

W maju 2022 r. firma Balmoral Properties sprzedała trzy biurowce Browaru Lubicz firmie Paref Gestion, która nabyła je za nieujawnioną kwotę na rzecz swojej specjalnej spółki do inwestowania w nieruchomości SCPI (société civile de placement immobilier ) Interpierre Europe Centrale.

Browar Lubicz to zespół trzech budynków biurowych i sześciu mieszkalnych stojący przy ulicy Lubicz, 800 metrów od Rynku Głównego w Krakowie, na terenie dawnego browaru. To rewitalizacyjna inwestycja łącząca obiekty tradycyjnej architektury z nowym budownictwem. Jego część biurowa ma 7,5 tys. mkw. łącznej powierzchni.

Browar został założony w 1840 r. na terenie należącym do rodziny Jenny. Pierwsze budynki wzniesiono na zamówienie Rudolfa Jennego. „Browar Johna”, tak się pierwotnie nazywał, był w tym czasie największy w mieście. Po śmierci Rudolfa odziedziczył go zięć, a następnie – synowie. Pozostawał własnością rodziny do 1903 r. Następnie przejął go baron Jan Göetz-Okocimski. Zmienił nazwę na Browar Krakowski i Fabryka Przetworów Słodowych J. Göetza. W 1946 r. został znacjonalizowany, a po upadku komunizmu – sprywatyzowany. Browar działał do 2001 r. kiedy ówczesny właściciel, firma Carlsberg, zaprzestała tam produkcji piwa Okocim. W 2010 r. dawny browar zakupił brytyjski inwestor, firma Balmoral Properties. W 2015 r. przywrócono funkcjonowanie browaru jako małej lokalnej warzelni.

Balmoral Properties to brytyjska firma real estate inwestująca w apartamenty w Londynie i w nieruchomości przemysłowe i magazynowe w Wielkiej Brytanii. W Polsce od 2007 r. prowadzi działalność deweloperską. Jedną z jej inwestycji jest Browar Lubicz w Krakowie.

Firma Paref Gestion należy do francuskiej grupy Paref utworzonej w 1991 r. To inwestor i zarządca nieruchomości, który pod tą nazwą (PaReF– Paris Realty Fund ) działa od 1997 r. Jego spółka SCPI Interpierre Europe Centrale została utworzona w 2020 r. w celu inwestowania w krajach tej części kontynentu.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Paref Gestion doradzała w transakcji kancelaria Dentons, a firmie Balmoral Properties – kancelaria Jakubaszek & Wspólnicy z Warszawy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl