B2R Law i Dentons w południowoafrykańskiej inwestycji magazynowej opodal Łodzi

295
Wizualizacja MDC² Park Łódź South (www.mdc2.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria B2R Law Jankowski Stroiński Zięba & Partners doradzała firmie Fortress REIT Limited z Republiki Południowej Afryki przy zawarciu umowy o wspólnej realizacji projektu logistycznego z firmą deweloperską MDC², której doradzała kancelaria Dentons.

W styczniu 2022 r. firma MDC², działający na polskim rynku deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych, podpisała umowę z firmą Fortress REIT Limited, największym w RPA właścicielem i deweloperem nieruchomości logistycznych klasy premium, o wspólnej budowie parku logistycznego MDC² Park Łódź South, w centralnej Polsce. Będzie to druga inwestycja logistyczna MDC², trzeci park logistyczny Fortress REIT w Polsce (w 2021 r. kupiła dwa, w Bydgoszczy i Stargardzie, od firmy Griffin Property Finance), ale pierwszy realizowany wspólnie przez strony.

MDC² Park Łódź South to projekt realizowany przez MDC², ogłoszony we wrześniu 2021 r. – centrum dystrybucyjne o planowanej powierzchni magazynowej 80 tys. mkw. w Głuchowie, na południe od Łodzi, u zbiegu autostrady A1 oraz dróg krajowych nr 91 i 12. Właścicielem projektu została Fortress REIT Ltd. Jego oddanie do użytku jest planowane na trzeci kwartał 2023 r. Jest zaprojektowany i budowany zgodnie z zasadami ekologicznymi, m.in. 95 proc. materiałów wykorzystywanych przy budowie będzie nadawać się do recyklingu, a dachy budynków zostaną przystosowane do instalacji paneli fotowoltaicznych.

Fortress REIT Limited to notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu spółka działająca, głównie w RPA, w modelu REIT  (Real Estate Investment Trust to taki fundusz inwestycyjny, który osiąga dochody głównie z wynajmu nieruchomości, a udziałowcom wypłaca zyski w formie dywidendy). Uzupełnieniem jej głównego portfela nieruchomości logistycznych jest portfel obejmujący ponad 50 centrów handlowych.

Firma MDC² (czytać: emdece kwadrat) jest deweloperem powierzchni magazynowych i przemysłowych. Została założona w 2021 r. przez specjalistów z branży nieruchomości komercyjnych. Oprócz Parku Łódź South w trakcie realizacji ma MDC² Park Gliwice, którego oddanie do użytku zaplanowano na czwarty kwartał 2022 r.

– Projekt doskonale wpisuje się  w strategiczny profil inwestycyjny Fortress REIT Limited. MDC²  Park Łódź South zapewni nie tylko najwyższy standard dla nowoczesnego obiektu logistycznego typu big-box, ale także spełni wymagania dotyczące odpowiedzialności środowiskowej oraz zrównoważonego budownictwa – stwierdził Maciej Tuszyński, dyrektor zarządzający na Europę w Fortress REIT Limited.

– Zrównoważone parki logistyczne i centra dystrybucyjne cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem, ponieważ coraz więcej klientów poszukuje solidnych i dobrze zlokalizowanych punktów w łańcuchu dostaw. MDC² Park Łódź South, ze względu na swoją centralną lokalizację, idealnie pasuje do strategii inwestycyjnej Fortress REIT, gdyż znajduje się w sercu głównego węzła dystrybucyjnego w Polsce – skomentował Hadley Dean, założyciel MDC².

Kancelaria B2R Law poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Fortress REIT Limited przy zawarciu umowy i przy nabyciu gruntu dla projektu. Obsługą kierował senior partner Rafał Zięba, a wykonywali ją counsel  Agnieszka Wojciechowska, junior associates Michał Blados, Weronika Nowosielska.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała MDC².

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl