Dentons i Act BSWW w finale sprzedaży najwyższego wrocławskiego drapacza chmur

705
(www.develia.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy” kancelaria Dentons doradzała firmie Develia przy sprzedaży budynku Sky Tower we Wrocławiu firmie Adventum Group, której doradzała kancelaria Act Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Partnerzy 

O sfinalizowaniu transakcji, zainicjowanej we wrześniu 2021 r., poinformowano 15 marca 2022 r. Jej stronami są Sky Tower, spółka należąca do Develii, oraz Olimp Investment, spółka kontrolowana przez Adventum Group. Przedmiotem umowy sprzedaży są należące do Develii udziały w prawie własności nieruchomości (79,55 proc). Reszta pozostaje w rękach właścicieli wydzielonych lokali. Cenę sprzedaży ustalono ostatecznie na 84,27 mln euro (395,2 mln zł).

Oddany do użytku w 2013 r. Sky Tower postawiony jest  we Wrocławiu, na miejscu rozebranego wysokiego biurowca Poltegoru, na działce o powierzchni 2,7 hektarów, w dzielnicy Krzyki, na osiedlu Południe, w obrębie ulic Powstańców Śląskich, Gwiaździstej, Wielkiej i Szczęśliwej. Obejmuje trzy połączone elementy: podstawę budowli., czyli trzypiętrowy podest, w którym znajduje się galeria handlowa, oraz dwa budynki mieszkalno-biurowe. Jego 50-piętrowa wieża jest najwyższym budynkiem we Wrocławiu i jednym z najwyższych w Polsce; ma 212 m z anteną; dach na wysokości 205,82 m. 21 pięter zajmują mieszkania. Niższy obiekt to 19-piętrowy, kaskadowy „żagiel”, z mieszkaniami na ośmiu piętrach.

Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 171 tys. mkw.  Powierzchnie biurowe zajmują ponad 30,5 tys. mkw., a handlowa (sklepy, kawiarnie, restauracje, punkty usługowe) – 25 tys. mkw. W części rekreacyjnej znajdują się centrum rozrywki, spa, centrum sportowe i medyczne, a w podziemiu 1,5 tys. miejsc parkingowych. Na 49. piętrze jest najwyższy punkt widokowy w Polsce.

Budowa całego Sky Tower trwała ponad pięć lat. Inwestorem była firma deweloperska LC Corp, należąca w owym czasie do biznesmena-bankiera Leszka Czarneckiego.

Wikipedia podaje, że do budowy zużyto 200 tys. metrów szesc. mieszanki betonowej, 30 tys. ton stali zbrojeniowej, 70 tys. mkw. szkła. Pracowało na niej 1 tys. osób osób i osiem żurawi, w tym jeden o wysokości 220 metrów.

Adventum Group to grupa butikowych spółek zarządzających funduszami inwestującymi w nieruchomości w krajach regionu Europy Centralnej. Została założona w 2006 r. i zarejestrowana na Malcie. Jest własnością zarządzających, którymi są węgierscy menedżerowie rynku nieruchomości. Przeprowadziła dotychczas inwestycje o łącznej wartości 1,5 mld euro. Zarządza aktywami wartymi ponad 500 mln euro. Adventum International to zarządca tzw. alternatywnego funduszu inwestycyjnego (Alternative Investment Fund).

Develia to firma deweloperska z Wrocławia realizująca inwestycje mieszkaniowe (duże kompleksy i osiedla domów szeregowych i jednorodzinnych) oraz komercyjne w sześciu miastach Polski – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi. Do połowy 2019 r. nazywała się LC Corp. Była to pozostałość po czasach, gdy kontrolował ją Leszek Czarnecki, który sprzedał ją w 2017 r. za ok. 480 mln zł. Obecnie głównymi akcjonariuszami są otwarte fundusze emerytalne Nationale-Nederlanden, PZU Złota Jesień, Aviva Santander, MetLife i Aegon, które mają ponad 60 proc. kapitału.

Develia zrealizowała dotychczas 95 obiektów, w tym 88 mieszkalnych i siedem komercyjnych. W 2020 r. sprzedała 1 361 lokali mieszkalnych i usługowych. Oprócz Sky Tower w portfolio nieruchomości ma jeszcze biurowce Wola Center i Wola Retro w Warszawie, galerię handlową Arkady Wrocławskie.

– Konsekwentnie realizujemy poszczególne cele strategii ogłoszonej na początku 2021 r. i wzmacniamy pozycję rynkową i finansową grupy Develia. Szybsza od pierwotnych założeń finalizacja sprzedaży Sky Tower jest jednym z kluczowych elementów strategii, który zwiększa możliwości inwestycyjne w najbardziej perspektywicznych obszarach – wyjaśnił Andrzej Oślizło, prezes Develii.

– Około 170 mln zł, które pozostaną po spłacie kredytu związanego z projektem Sky Tower, będziemy chcieli przeznaczyć na dający wyższe zwroty na kapitale rozwój działalności w segmencie deweloperskim i PRS oraz wypłatę dywidendy – stwierdził Paweł Ruszczak, wiceprezes Develii.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Develii doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która podała, że obsługę nadzorował partner Bartłomiej Kordeczka, zastępca szefa zespołu nieruchomości w Polsce, a wykonywali ją counsel  Martyna Racz-Suchocka, senior associate  Arkadiusz Dębskiassociate  Karolina Ostrowska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Adventum Group doradzała kancelaria Act Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Partnerzy 

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl