Linklaters w czesko-luksemburskim zakupie trzech gdyńskich biurowców

249
(www.moje.investika.cz)

Kancelaria Linklaters doradzała czeskiemu funduszowi inwestycyjnemu Investika Realitní Fond oraz luksemburskiej firmie Bud Holdings przy zakupie kompleksu budynków Tensor Office Park w Gdyni od firmy Greenstone Asset Management.

W maju 2022 r. firma Greenstone Asset Management działająca w imieniu francuskiego funduszu inwestycyjnego EuroEast poinformowała o sprzedaży gdyńskiego zespołu biurowego Tensor Office Park na rzecz joint venture czeskiego funduszu Investika Realitní Fond oraz funduszu Bud Holdings z siedzibą w Luksemburgu. Wartość transakcji to ponad 1 mld koron czeskich (190 mln zł).

Ukończony w 2017 r. w Gdyni Redłowo kompleks Tensor Office Park składa się z trzech całkowicie wynajętych czteropiętrowych budynków X, Y i Z o łącznej powierzchni ok. 20 tys. mkw. Najemcy (wśród 15 są m.in. skandynawska grupa finansowa Nordea Bank i firma logistyczna DB Schenker) mają też do dyspozycji wewnętrzne podwórko rekreacyjne obsadzone zielenią.

Greenstone Asset Management to spółka specjalizująca się w zarządzaniu inwestycjami typu private equity, plasująca kapitał międzynarodowych inwestorów prywatnych oraz instytucjonalnych na rynku nieruchomości.

Investika Realitní Fond to największy pozabankowy fundusz nieruchomości w Czechach który umożliwia drobnym inwestorom zarabianie na dochodach z najmu nieruchomości komercyjnych. Należy do firmy Investika Investiční Společnost, spółki inwestycyjnej posiadającą licencję Czeskiego Banku Narodowego na zarządzanie i administrowanie funduszami inwestycyjnymi, z kapitałem w wysokości 11,3 mld koron. Firma skupia się przede wszystkim na inwestowaniu w nieruchomości w Czechach. Założyli ją w 2015 r. czescy finansiści i doradcy inwestycyjni z doświadczeniem pracy w międzynarodowych i krajowych firmach i bankach.

Bud Holdings to spółka private equity  z siedzibą w Luksemburgu, która zajmuje się inwestycjami w aktywa nieruchomościowe w Europie Środkowo-Wschodniej, zwykle we współpracy z silnym partnerem większościowym. W ten sposób zainwestowała ponad 150 mln euro.

– Ze względu na wyjątkową jakość i doskonałą lokalizację naszego obiektu zwiększyliśmy dochody z najmu pomimo szczególnie trudnego okresu dla budynków biurowych. Lokalny zespół Greenstone, zarządzający aktywami w imieniu reprezentowanych przez nas inwestorów, wykonał znakomitą pracę, co zaowocowało utrzymaniem blisko 100 proc. poziomu wynajęcia przez cały okres inwestycyjny – stwierdził Stephane Chauvel, partner w Greenstone Asset Management.

– Polski rynek nieruchomości oferuje szereg interesujących produktów inwestycyjnych, a kompleks Tensor jest z pewnością jednym z nich. Spełnia nasze kryteria inwestycyjne, ponieważ jest to atrakcyjny i w pełni wynajęty budynek biurowy klasy A w świetnej lokalizacji, który charakteryzuje się oryginalną architekturą. Tensor – nasza piąta nieruchomość w Polsce – jest odpowiednim aktywem dla naszego funduszu. W skład naszego portfela wchodzi już ponad 30 budynków i projektów komercyjnych w czterech krajach Europy – skomentował Václav Kovář, menedżer w funduszu nieruchomości Investika.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji Investika Realitní Fond oraz Bud Holdings. Obsługą  kierowała of counsel Adriana Andrzejewska, wykonywali ją senior associate  Ewa Sinkiewiczjunior associate Aleksandra Mielniczuk – z praktyki prawa nieruchomości. Doradzali także senior associate Szymon Sieniewicz, Daria Wojciechowska – z praktyki TMT/IP, partner Marta Domino, senior associate Marcin Nowak – z praktyki bankowości i finansów.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl