Dentons, Hogan Lovells i Linklaters w sprzedaży biuropałacu kupcom z Libanu

707
(fot. Adrian Grycuk – www.pl.wikipedia.org)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Dentons i Hogan Lovells doradzały niemieckiej firmie inwestycyjnej Patrizia przy sprzedaży budynku biurowego Pałac Młodziejowskiego w Warszawie bliskowschodniej firmie inwestycyjnej FFA Real Estate, której doradzała kancelaria Linklaters.

Sfinalizowana w maju 2020 r. transakcja to pierwsza inwestycja firmy FFA Real Estate w Polsce, która kupiła obiekt od firmy Patrizia Frankfurt Kapitalverwaltungsgesellschaft za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Luksemburgu. Według ustaleń internetowego portalu „Eurobuild CEE”, nabywcy zapłacili mniej niż 30 mln euro.

Budynek jest powojenną rekonstrukcją zabytkowego pałacu wzniesionego na planie litery „E” w barokowym stylu pod koniec XVII w. w ówczesnym centrum Warszawy (obecnie Stare Miasto). Według Wikipedii, pierwszym właścicielem był wojewoda mazowiecki Stanisław Morsztyn, później wojewoda sandomierski Stefan Bidziński. Od 1766 r. mieszkał w nim biskup Andrzej Młodziejowski, który zlecił rozbudowę budynku Jakubowi Fontanie, architektowi króla Stanisława Augusta. Podczas insurekcji kościuszkowskiej pałac, jako siedziba ambasadora rosyjskiego, gen. Józefa A. Igelströma, został poważnie zburzony. Odbudowano go w stylu klasycystycznym. Pod koniec XIX wieku stał się kamienicą czynszową. Ponownie uległ zniszczeniu na początku II wojny światowej. Po wojnie gmachowi przywrócono XVIII-wieczną formę. Odbudowa zakończyła się w 1957 r. Pałac stał się wtedy siedzibą Państwowego Wydawnictwa Naukowego, które w 2008 r. sprzedało go. Inwestor, firma deweloperska Mermaid Properties, w latach 2010-2011 budynek zrewitalizował i przerobił na biura, a następnie sprzedał niemieckiej firmie real estate IVG za 22,5 mln euro. Od 2011 r. mieści się w nim Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.  

Patrizia Frankfurt Kapitalverwaltungsgesellschaft to spółka niemieckiej grupy inwestycyjnej Patrizia zarządzającej funduszami nieruchomościowymi. Założona w 1984 r., ma w portfelu aktywa warte ok. 45 mld euro, należące do 400 inwestorów instytucjonalnych. Prowadzi na świecie 23 biura, z tego 18 w Europie, w tym w Polsce.

Firma FFA Real Estate jest działającą od 2008 r. w sektorze nieruchomości częścią grupy inwestycyjnej FFA Private Bank z Bliskiego Wschodu, z siedzibą w Bejrucie. Wartość jej portfolio inwestycyjnego w Libanie, Niemczech i Portugalii wynosi ok. 700 mln dolarów.

Kancelaria Dentons podała na swojej witrynie internetowej, że jej zespół prawa nieruchomości doradzał frimie Patrizia w transakcji. Obsługę wykonywali partner Bartłomiej Kordeczka, senior associate Hanna Żarska, associate Anna Misztela.

Portal „Eurobuild CEE” podał, iż kancelaria Hogan Lovells doradzała firmie Patrizia w podatkowych aspektach sprzedaży pałacu. Sama kancelaria poinformowała „Rynek Prawniczy”, że obsługę wykonali partner Andrzej Dębiec i counsel Zbigniew Marczyk.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała FFA Real Estate. Obsługą warszawskiej praktyki prawa nieruchomości pod nadzorem partnera Janusza Dzianachowskiego kierowała managing associate Adriana Andrzejewska, wykonywali ją senior associate Jędrzej Pałka, associate Mateusz Cieślak. W zespole obsługującym byli też managing associate Marta Domino, associate Maciej Chęciński z praktyki bankowości i finansów oraz managing associate Przemysław Lipin z praktyki bankowości i finansów biura Linklaters we Frankfurcie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl