Deloitte Legal, BCGL i KRK w międzykanadyjskim przejęciu polskich konopi

273

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Deloitte Legal doradzała kanadyjskiej firmie The Green Organic Dutchman przy sprzedaży polskiej firmy  HemPoland kanadyjskiej firmie RAMM Pharma, której doradzały kancelarie BCGL Balicki Czekański Gryglewski Lewczuk i Cassels Brock & Blackwell z Kanady. Kancelarii BCGL doradzała  w regulacyjnych aspektach transakcji kancelaria KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

We wrześniu 2022 r. kanadyjska firma konopna RAMM Pharma, z siedzibą w Toronto, kupiła polską firmę konopną HemPoland od innej kanadyjskiej firmy konopnej The Green Organic Dutchman, z siedzibą w prowincji Ontario, płacąc 1,2 mln dolarów kanadyjskich (4,34 mln zł). Przejęcie daje jej dostęp do sieci dystrybucyjnej HemPoland, technologii ekstrakcji oleju konopnego oraz dodatkowy przyczółek na rynku europejskim, po akwizycji w 2021 r. firmy Canapar Corp. z siedzibą na Sycylii.

Założona w 2014 r. w Elblągu przez Macieja Kowalskiego, pasjonata konopi, firma HemPoland zajmuje się produkcją olejku CBD (kannabidiolu) z konopi pod marką CannabiGold. Była pierwszą prywatną firmą w Polsce, która uzyskała licencję państwową na uprawę i przetwórstwo konopi przemysłowych. Wykorzystuje technologię ekstrakcji dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym, która obywa się bez użycia szkodliwych chemikaliów i pozwala bez zanieczyszczeń wyodrębniać pożądane składniki z materiału roślinnego. Firma zatrudnia 60 osób, w tym ekspertów w dziedzinie uprawy, ekstrakcji i dystrybucji olejku konopnego. W 2018 r. kupiła ją firma The Green Organic Dutchman, za sumaryczną kwotę 20,4 mln dolarów kanadyjskich. W styczniu 2019 r. Maciej Kowalski poinformował w Internecie, iż został przez nowego właściciela bezprawnie, jak twierdził, wyrzucony z firmy, w której do 2021 r. miał umownie zagwarantowane stanowisko prezesa.

RAMM (Research Advancing Modern Medicine) Pharma Corp. to kanadyjska firma wyspecjalizowana w produkcji produktów leczniczych zwierających kannabidiol. Opracowała Epifractán, pierwszy zarejestrowany w Ameryce Łacińskiej lek na padaczkę lekooporną z kannabinoidami. Produkty na bazie konopi wytwarza w zakładzie produkcyjnym w Montevideo, w Urugwaju.

Firma The Green Organic Dutchman Holdings uprawia konopie w Kanadzie (prowincje Ontario i Quebec) oraz na Jamajce. Według własnej oceny produkuje „wysokiej jakości ekologiczną marihuanę”. Jest największym kanadyjskim producentem marihuany medycznej, notowanym na giełdzie w Toronto. W październiku 2018 r. w Kanadzie zalegalizowano tzw. marihuanę rekreacyjną, zawierającą substancję psychoaktywną tetrahydrokannabinol (THC). Produkty tego rodzaju TGOD wytwarza w postaci „oranżady w proszku”, „krzaczków cukrowych”, wkładów do e-papierosów i gotowych  „skrętów”.

„Rynek Prawniczy”  ustalił, że firmie The Green Organic Dutchman doradzała w transakcji kancelaria Deloitte Legal, która podała na swojej witrynie internetowej, że obsługą kierował partner Tomasz Ciećwierz, a wykonywali ją partner associate  Jakub Łabuz, junior associate  Jan Kunicki.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie RAMM Pharma doradzały w transakcji kancelarie BCGL i kanadyjska Cassels Brock & Blackwell. Ponadto kancelarii BCGL doradzała kancelaria KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, która potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że została zaproszona „do projektu jako eksperci w kwestii regulacyjnych aspektów wytwarzania i dystrybucji produktów z konopi, w tym CBD”.

W transakcji z 2018 r. firmie The Green Organic Dutchman doradzała kancelaria Allen & Overy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl