Allen & Overy w przejęciu polskich konopi przez Kanadyjczyków

1267

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Allen & Overy doradzała kanadyjskiej firmie z branży konopnej The Green Organic Dutchman przy przejęciu polskiej firmy HemPoland produkującej olejek konopny.

O transakcji jej strony poinformowały w sierpniu 2018 r. Kanadyjski potentat na rynku upraw i przetwarzania konopi The Green Organic Dutchman zapłacił za HemPoland, pierwszą w Polsce prywatną firmę, która uzyskała państwową licencję na uprawę i przetwórstwo konopi siewnych (Cannabis Sativa) oraz produkcję z nich olejku, 7,75 mln dolarów gotówką i tyle samo w akcjach firmy TGOD. Przeznaczył również 10,3 mln dolarów na europejską ekspansję HemPoland (wsparcie w działalności handlowej i inwestycyjno-rozwojowej). Firma może ponadto liczyć na 12 mln dolarów premii w akcjach spółki TGOD zależnej od wyników finansowych firmy do 2021 r.

Założona w 2014 r. HemPoland zajmuje się produkcją olejku CBD (kannabidiolu) z konopi pod marką CannabiGold. Wykorzystuje technologię ekstrakcji dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym, która obywa się bez użycia szkodliwych chemikaliów i pozwala bez zanieczyszczeń wyodrębniać pożądane składniki z materiału roślinnego. Firma dostarcza towar do 13 krajów europejskich. Rocznie uprawia kilkaset hektarów pól dzierżawionych od rolników, którzy obsiewają na nich konopie. Produkuje rocznie 32 tys. kg kwiatów konopi oraz 310 kg olejku CBD. Zatrudnia kilkadziesiąt osób, w tym ekspertów w dziedzinie uprawy, ekstrakcji i dystrybucji olejku konopnego.

CannabiGold to, produkowany w jedynym w Polsce zakładzie w Elblągu, suplement diety zawierający naturalnie występujące w konopiach fitokannabinoidy, w tym kannabidiol, którego zastosowanie w medycynie jest obecnie badane ze względu na terapeutyczne, niepsychoaktywne właściwości sprawiające, że może to być środek na takie dolegliwości jak ból, lęk, epilepsja, bezsenność.

Firma The Green Organic Dutchman Holdings jako spółka badawczo-rozwojowa na podstawie licencji wydanej zgodnie z kanadyjskimi przepisami o dostępie do konopi dla celów medycznych uprawia tę roślinę w Kanadzie (prowincje Ontario i Quebec) oraz na Jamajce. Według własnej oceny produkuje „wysokiej jakości ekologiczną marihuanę”. Jest największym kanadyjskim producentem marihuany medycznej, notowanym na giełdzie w Toronto. W październiku 2018 r. w Kanadzie zalegalizowano tzw. marihuanę rekreacyjną.

– Jesteśmy zadowoleni z tego, że dla przyspieszenia rozwoju naszej działalności możemy połączyć siły z liderem branżowym pokroju TGOD. To dopiero początek rozwoju światowego rynku wysokiej jakości olejków z konopi. Uzyskanie dostępu do kapitału i własności intelektualnej spółki TGOD będzie stanowić koło zamachowe dla dalszego rozwoju naszej marki i modelu biznesowego. Wspólnie ze spółką TGOD dzielimy wizję przewodnictwa na światowym rynku organicznych konopi – deklarował z okazji transakcji  Maciej Kowalski, założyciel i ówczesny prezes spółki HemPoland.

– Zespół HemPoland ma świetne podejście do biznesu i dzieli z TGOD podstawowe wartości. Ich produkcja rolna jest znakomicie zaplanowana, a technologia ekstrakcji olejku jest na najwyższym poziomie. Sama marka CannabiGold jest natomiast preferowana przez konsumentów na wielu rynkach europejskich – komunikował przy okazji transakcji Brian Athaide, prezes TGOD.

W styczniu 2019 r. Maciej Kowalski poinformował w Internecie, iż został przez nowego właściciela bezprawnie wyrzucony z firmy, w której miał umownie zagwarantowane stanowisko prezesa do 2021 r.

Kancelaria Allen & Overy podała na swojej stronie internetowej, iż doradzała TGOD w akwizycji HemPoland. M.in. przeprowadziła badanie due diligence polskiej spółki, negocjacje dokumentów transakcji, ocenę kwestii regulacyjnych dotyczących wytwarzania olejku konopnego w kilkunastu państwach europejskich.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl