Eversheds Sutherland uruchamia specjalizację w prawie marihuanowym (w Ameryce)

773

Prawnicza firma Eversheds Sutherland ogłosiła właśnie na swojej stronie internetowej, iż utworzyła w jej północnoamerykańskiej odnodze zespół prawników do obsługi branży konopnej (Cannabis Industry Team), inaczej zwanej przemysłem marihuanowym. Specjaliści mają zapewniać przedsiębiorcom narkotykowym pewność prawną ich operacyjnej działalności (legal operational certainty).

Ten biznes od fazy in statu nascendi przechodzi obecnie do etapu szybkiego rozwoju, gdy coraz więcej stanów Ameryki, ale i innych państw, legalizuje uprawę i handel konopiami indyjskimi oraz wytwarzanie z nich nie tylko leczniczej, lecz również także tzw. rekreacyjnej (do palenia, ale i w formie ciasteczek czy cukierków), marihuany, choć regulacje stanowe, federalne i międzynarodowe ciągle się zmieniają.

– Zauważyliśmy u naszych klientów rosnące zapotrzebowanie na wskazówki, jak poruszać się w płynnym krajobrazie prawnym przemysłu konopnego. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem zaspokojenia tej potrzeby jest zbudowanie interdyscyplinarnego zespołu, który pomoże przedsiębiorcom zrozumieć kontekst prawny i rozwinąć ich modele biznesowe – stwierdził Mark D. Wasserman, współprezes (Co-CEO) Eversheds Sutherland, cytowany na stronie www firmy.

Zespołem kierują Meghana Shah i Greg Kaufman, partnerzy z praktyki Litigation kancelarii, wspierani przez Anusię Gillespie, współzarządzająca praktyką innowacji w Ameryce. Wspólnie stworzyli grupę trzydziestu prawników z różnych praktyk i biur w Ameryce, która ma oferować wszechstronne i aktualne doradztwo w sytuacji błyskawicznie zmieniających się przepisów.

Zespół oferuje usługi prawne dla osób fizycznych i przedsiębiorstw, m.in. w takich sprawach, jak spory sądowe; śledztwa kryminalne; licencje i compliance uprawy, przetwarzania i dystrybucji; ochrona własności intelektualnej; poradnictwo regulacyjne i podatkowe. Firma podaje wybrane przykłady ostatnich doświadczeń: doradztwo dla dostawcy medycznej marihuany przy tworzeniu joint venture ; ochrona własności intelektualnej związanej z licencjami na genetyczne odmiany konopi; pomoc w pozyskiwaniu kapitału prywatnego, przejęciach i finansowaniu zadłużenia; doradztwo dla firm energetycznych w umowach o dostawy prądu  farmom konopnym; doradztwo dla ubezpieczycieli; udzielanie porad w zakresie podatków lokalnych, stanowych i federalnych. Zespół Cannabis Industry opracowuje także narzędzia do analizy i redukcji ryzyka na skomplikowanym i niepewnym rynku konopi indyjskich. Opracowuje np. obejmującą 50 stanów mapę legislacyjno-regulacyjną marihuany.

– Dzięki głębokiej wiedzy branżowej, doświadczeniu merytorycznemu i znajomości przepisów, Cannabis Industry Team został stworzony z myślą o przedsiębiorcach, których ma prowadzić po bezdrożach niepewności regulacyjnej, pomagać im wykorzystywać możliwości i wspierać w podejmowaniu jak najlepszych dla ich firm decyzji w przestrzeni konopi (in the Cannabis space) – wyjaśnił Greg Kaufman, cytowany na stronie www firmy.

– Udzielanie porad prawnych w szybko zmieniającym się, czasem mrocznym, krajobrazie biznesu konopnego, wymaga bezprecedensowej współpracy interdyscyplinarnej i specjalnych umiejętności. To nie jest zwykła sprawa (It is not business as usual) – oświadczyła Meghana Shah, cytowana  na stronie www firmy.

– Naszą maksymą jest: innowacja budowana dla klientów. Cannabis Industry Team ma zapewnić dynamiczne i kompleksowe  porady prawne informujące o wszystkich stronach sprawy, a nasze możliwości w zakresie innowacji pozwalają nam opracowywać narzędzia analityczne, usługi pomocnicze i zorientowane na efekt rozwiązania, które pozwolą klientom zmniejszać ryzyka i podejmować lepsze decyzje biznesowe – zadeklarowała Anusia Gillespie.

W styczniu 2019 r. internetowy portal „Legal Cheek” podał, że kancelaria Allen & Overy uruchomiła specjalny newsletter skierowany do legalnego rynku tzw. „zielska” (weed), jak potocznie określa się ten narkotyk. Zespół do spraw prawa dotyczącego konopi indyjskich („multidyscyplinarna grupa prawników”) ma wydawać comiesięczny „biuletyn prawny i regulacyjny”, który według informacji na stronie firmy w serwisie LinkedIn będzie dawał klientom „wgląd w praktykę w zakresie zmian prawnych i regulacyjnych w sektorze Cannabis na całym świecie”.

Według „Legal Cheek”, Allen & Overy na swojej stronie internetowej poświęconej marihuanie wskazuje, że światowy rynek tej coraz bardziej legalnej substancji jest wart ok. 150 mld dolarów, a kwota ta rośnie z roku na rok. Informuje, iż zakazy kryminalne dotyczące tego narkotyku są łagodzone na całym świecie i zastępowane ścisłymi przepisami, a obecnie ponad 25 krajów zezwala na jego zastosowanie medyczne. Niedawno zalegalizowała go Kanada, także do użytku dla przyjemności.

Firma oferuje porady prawników „którzy rozumieją ten sektor i konkretne wyzwania, jakie może on przynieść (w tym kwestie reputacji)”. Uważa się, że Allen & Overy jest pierwszą kancelarią z tzw. londyńskiego Zaczarowanego Kręgu (Magic Circle), która skierowała zainteresowanie ku branży konopi indyjskich, po tym jak Wielka Brytania w listopadzie 2018 r. zdepenalizowała stosowanie marihuany do celów leczniczych.

Według Wikipedii, marihuana to suszone i czasem sfermentowane kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi (Cannabis sativa), zawierające substancje psychoaktywne;  w zależności od warunków, odmiany i przyjętej dawki, daje ona działanie uspokajające lub rozdrażniające, euforyzujące, przeciwbólowe, pobudzające apetyt, rozkurczające mięśnie, zmniejszające ciśnienie śródgałkowe i rozszerzające oskrzela.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl