Deloitte Legal i MJH w przejęciu słynnej podkarpackiej wytwórni wódek

646

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Deloitte Legal doradzała firmie BGW przy transakcji nabycia zakładu produkcji alkoholu od firmy Fabryka Wódek „Polmos Łańcut”, której doradzała kancelaria MJH Moskwa, Jarmul, Haładyj i Partnerzy.

W lutym 2022 r. poznańska spółka BGW nabyła część Fabryki Wódek „Polmos Łańcut” w postaci zakładu produkcji alkoholu etylowego od firmy United Beverages Group. Według informacji medialnych „Polmos Łańcut” borykał się z problemami finansowymi, a jej właściciel rozważał zamknięcie przedsiębiorstwa i przeniesienie produkcji do Starogardu Gdańskiego, gdzie ma drugi zakład.

Firma BGW powstała w 1990 r. Początkowo zajmowała się handlem paliwami płynnymi i olejami silnikowymi. Obecnie podstawowym przedmiotem jej działalności jest produkcja etanolu w zakupionej w 2002 r. gorzelni w Rąbczynie o mocy produkcyjnej 9 mln litrów miesięcznie. Dodatkowo wytwarza komponenty do produkcji pasz z suszonego wywaru kukurydzianego DDGS, który powstaje przy wytwarzaniu etanolu, oraz olej kukurydziany.

United Beverages to firma zajmująca się produkcją, importem i dystrybucją, w tym sprzedażą hurtową, detaliczną i do gastronomii, wszystkich rodzajów alkoholi i napojów alkoholowych. Posiadała dwa zakłady produkcyjne w Polsce, w Starogardzie Gdańskim oraz ten w Łańcucie. Prowadzi sklepy „monopolowe” działające pod takimi szyldami jak As, Napoleon, Alkohole Świata, Prosto z Palety. Jest własnością Williama Careya, amerykańskiego przedsiębiorcy, który od wielu lat robi w Polsce i w regionie państw postkomunistycznych interesy w branży alkoholowej.

Polmos Łańcut to, według Wikipedii, firma założona w 1764 r. jako likiernia, przez rodzinę Lubomirskich, do której Łańcut wtedy należał. W 1816 r. Łańcut otrzymali w spadku Potoccy, przejmując zarządzanie i rozwijając wytwórnię alkoholi. Podczas II wojny światowej fabryka została spalona, a duża część maszyn zniszczona. Po wojnie zakład upaństwowiono i odbudowano wznawiając produkcję. Od 1998 r. przedsiębiorstwo działa pod nazwą Fabryka Wódek „Polmos Łańcut”. W październiku 2020 r. United Beverages kupiła je od francuskiej firmy Marie Brizard Wine and Spirits. Obecnie produkuje wódki, m.in. Krupnik, Sobieski,  oraz słynne likiery Rosolis, których receptury stanowią tajemnicę firmy.

Kancelaria Deloitte Legal potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie BGW. Obsługa obejmowała przygotowanie oferty zakupu, przeprowadzenie badania prawnego i podatkowego (due diligence), pomoc w prawnym i podatkowym ustrukturyzowaniu transakcji, przygotowanie dokumentacji transakcyjnej, negocjacje i zamknięcie transakcji, a także pomoc w uzyskaniu finansowania. Kierowali nią partner Ryszard Manteuffel i partner associate  Robert Semczuk, a wykonywali ją senior managing associate Jakub Łabuz, senior associate Łukasz Duchiński, associate  Błażej Badera, intern Jan Kunicki. Za doradztwo podatkowe Deloitte odpowiadali partner associate Maciej Guzek, manager  Piotr Wysocki.

Kancelaria MJH Moskwa, Jarmul, Haładyj i Partnerzy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Fabryka Wódek “Polmos Łańcut”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl