Duo kancelarii w czwartym szwedzkim zakupie mieszkań do wynajęcia

582
Wizualizacja osiedla Aurora (www.dantex.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie Heimstaden Bostad przy zakupie w Warszawie 400 mieszkań, które mają być wybudowane na wynajem, od firmy deweloperskiej Dantex, której doradzała kancelaria Graś i Wspólnicy.

W kwietniu 2022 r. szwedzka firma Heimstaden Bostad kupiła 400 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 19,5 tys. mkw. w czterech blokach, które zostaną zbudowane przez firmę Dantex na, obliczonym na dziewięć budynków (dwa są już gotowe) i 900 mieszkań, osiedlu Aurora przy ulicy Jutrzenki, w warszawskiej dzielnicy Włochy. Transakcja została zawarta w formule forward funding. Umowa przewiduje przekazanie mieszkań „pod klucz” do połowy 2024 r. Będą to kawalerki, lokale typ pokój z kuchnią, dwa i trzy pokoje z kuchnią, wykończone i wyposażone, o średniej  powierzchni 49 mkw.

Był to czwarty zakup mieszkań przez Heimstaden w Polsce. Wcześniej, w grudniu 2020 r., szwedzka firma kupiła 640 od firmy Eiffage, w styczniu 2021 r. –700 od Marvipolu i, w maju 2021 r., 2,5 tys. – od firmy Budimex Nieruchomości. Wszystkie nie są jeszcze zbudowane. Pierwsze mają być gotowe pod koniec 2022 r.

Firma Heimstaden z siedzibą w Malmö zajmuje się długoterminowym wynajmowaniem mieszkań. Jest trzecią pod względem wielkości tego typu firmą w Europie. Działa od 1998 r. Ma w portfelu 150 tys. lokali w Norwegii, Szwecji, Danii, Holandii, Niemczech i Czechach.

Firma deweloperska Dantex działa w Warszawie, gdzie buduje kompleksy mieszkaniowe i biurowce. W portfolio ma m.in. kameralne osiedla Na Mokotowie, Muszlove, zespoły Przy Arkadii, Miasto Wola, Wola Nowa oraz jeden z pierwszych aparthoteli Wolska Kwadrat. Flagową inwestycją firmy jest Rondo Wiatraczna – 18-kondygnacyjny budynek z dwupoziomową galerią handlową, powierzchniami biurowymi i 500 mieszkaniami.

– Ogłaszamy zakup mieszkań wysokiej jakości, w bardzo atrakcyjnej części Warszawy, co pozwoli nam umocnić naszą obecność w stolicy. Polska gospodarka i sytuacja na rynku mieszkaniowym stanowią mocne podstawy inwestycyjne dla naszych projektów – stwierdził Stanislav Kubáček, dyrektor zarządzający zespołu inwestycyjnego Heimstaden w Europie Wschodniej.

– Transakcja została zawarta w formule, która w odniesieniu do obecnej sytuacji umożliwia ograniczenie kosztów związanych z realizacją inwestycji – oświadczył Przemysław Pieniążek, członek zarządu Dantex.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Heimstaden doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę nadzorował Piotr Szafarz, szef zespołu nieruchomości w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, a wykonywali ją partner Piotr Staniszewski, managing counsel  Jarosław Stąpel.

Dentons doradzała Heimstaden także przy trzech wcześniejszych zakupach mieszkań.

Kancelaria Graś i Wspólnicy z Warszawy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Dantex.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl