Dentons i Linklaters w trzecim szwedzkim zakupie przyszłych mieszkań do wynajęcia

549

Kancelaria Dentons doradzała szwedzkiej firmie Heimstaden Bostad przy zakupie w Polsce kolejnych projektów budowy domów z mieszkaniami na wynajem – tym razem od firmy deweloperskiej Budimex Nieruchomości, właśnie kupionej przez spółkę CP Developer, utworzoną przez firmy Cornerstone Partners i Crestyl, której doradzała kancelaria Linklaters.

Pod koniec maja 2021 r. spółka CP Developer, utworzona przez firmę private equity Cornerstone Partners i czeską firmę deweloperską Crestyl, przejęła za 1,5 mld zł firmę deweloperską Budimex Nieruchomości od firmy budowlanej Budimex. Jednocześnie z finalizacją akwizycji Budimeksu Nieruchomości ogłoszono podpisanie przez tę firmę długoterminowej umowy partnerskiej ze szwedzką firmą Heimstaden Bostad zajmującą się wynajmowaniem mieszkań. Na mocy tej umowy w formule  forward funding Heimstaden, w ciągu kolejnych pięciu lat, za 3,1 mld szwedzkich koron (ok. 1,4 mld zł) kupi na wynajem 2,5 tys. mieszkań na różnym etapie budowy. To trzynaście projektów (bloków i osiedli) z lokalami o łącznej powierzchni mieszkalnej 131,8 tys. mkw. oraz 5,2 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2870 miejscami parkingowymi – ok. 40 proc. całego portfolio Budimeksu Nieruchomości w Polsce. Transakcja jest największą na hurtowym rynku mieszkań do wynajmowania.

Firma Heimstaden z siedzibą w Malmö zajmuje się wynajmowaniem mieszkań. Działa od 1998 r. Ma w portfelu ponad 100 tys. lokali w Norwegii, Szwecji, Danii, Holandii, Niemczech i Czechach.

Był to trzeci zakup Heimstaden w Polsce. Wcześniej szwedzka firma kupiła ponad 700 mieszkań od Marvipolu (zostaną ukończone w tym i przyszłym roku) i 640 mieszkań od firmy Eiffage, które zostaną oddane w 2022 i 2023 r. W ciągu najbliższych pięciu lat Heimstaden wejdzie w posiadanie prawie 4 tys. mieszkań w Polsce.

– Dzięki tej transakcji zostaniemy w najbliższych latach liderem na polskim rynku mieszkań na wynajem. Pozyskujemy mieszkania nie tylko w Warszawie. Po raz pierwszy wejdziemy też do Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Poznania – stwierdził Stanislav Kubáček kierujący w Heimstaden zespołem odpowiedzialnym za przejęcia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i w Niemczech.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy tej transakcji firmie Heimstaden doradzała kancelaria Dentons. Podała ona na swojej witrynie internetowej, że obsługę nadzorował Piotr Szafarz, szef praktyki nieruchomości w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, a wykonywali ją partner Piotr Staniszewski, managing counsel  Jarosław Stąpel, counsel  Anna Garbula-Węgrzynowska, associates  Patrycja Pakla i Paulina Horodeńska-Wieczorek.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała przy transakcji spółce CP Developer. Obsługą kierowali partner Janusz Dzianachowskicounsel  Michał Mieciński, a wykonywali ją senior associate  Żaneta Bałdowska, of counsel Adriana Andrzejewskasenior associate Jędrzej Pałkamanaging associate Monika Lerkaassociates Katarzyna Grodzka, associate  Filip Witaszek – z praktyki nieruchomości, managing associate  Szymon Renkiewicz z praktyki korporacyjnej oraz prawnicy z biura w Luksemburgu i Sztokholmie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl