Dwie kancelarie w kolejnym szwedzkim zakupie przyszłych mieszkań do wynajęcia

405
Projekt Moko Botanika (www.investmap.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała szwedzkiej firmie Heimstaden Bostad przy zakupie trzech kolejnych projektów budowy domów z mieszkaniami na wynajem od polskiej firmy deweloperskiej Marvipol Development, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

W styczniu 2021 r. szwedzka firma Heimstaden Bostad  zawarła z polską firma deweloperską Marvipol Development przedwstępne umowy dotyczących wybudowania i sprzedaży za 380,9 mln zł lokali na długoterminowy wynajem w trzech inwestycjach mieszkaniowych budowanych w warszawskich dzielnicach Wola (Unique Tower), Służewiec (Moko Botanika) i Włochy (Studio Okęcie). Ma to być 647 lokali, od kawalerek po trzypokojowe, z opcją zakupu kolejnych 60 (na Służewcu), oraz 11 lokali usługowych na parterze, o łącznej powierzchni ponad 30 tys. mkw., a także 591 miejsc parkingowych w piwnicach. Pierwsze mieszkania „pod klucz” powinny być gotowe na jesieni 2021 r., reszta w 2022 r.

Heimstaden planuje powołać polski zespół, który będzie zarządzał portfelem nieruchomości mieszkaniowych w kraju, obsługując jednocześnie najemców. Spółka pracuje również nad kolejnymi zakupami w innych większych miastach w Polsce i w Czechach, skąd w 2020 r. rozpoczęła ekspansję na rynku Europy Środkowej.

Szwedzka firma Heimstaden Bostad z siedzibą w Malmö zajmuje się wynajmowaniem mieszkań. Działa od 1998 r. Ma w portfelu ponad 100 tys. lokali w Norwegii, Szwecji, Danii, Holandii, Niemczech i Czechach.

Firma Marvipol powstała w 1996 r. Na początku koncentrowała się na usługach związanych ze wstępnymi etapami procesu deweloperskiego – pozyskiwaniu gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i komercyjne, przygotowaniu dokumentacji. Zajmowała się też konsultingiem i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Od 2000 r. realizuje własne projekty inwestycyjne w branży mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego oraz w sektorze magazynowym.

– W grudniu zeszłego roku ogłosiliśmy nasze pierwsze przejęcie na terenie Polski i wskazywaliśmy na potencjalną dalszą ekspansję. Dziś realizujemy tę obietnicę. Polska jawi nam się jako bardzo atrakcyjny rynek. Obecnie mamy tu prawie 1350 mieszkań w budowie przeznaczonych na wynajem i rozglądamy się za kolejnymi okazjami. W naszym podejściu ważne jest, aby mieć kontrolę nad projektem i wyposażeniem lokali oraz powierzchni wspólnych, dlatego też wolimy inwestować w całe budynki przeznaczone na wynajem – objaśnił Stanislav Kubáček, który kieruje w Heimstaden zespołem odpowiedzialnym za przejęcia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i w Niemczech.

– Moko Botanika, Studio Okęcie oraz Unique Tower to atrakcyjne zlokalizowane, wyróżniające się jakością wykonania i funkcjonalnością projekty. Zainteresowanie nimi ze strony tak renomowanego inwestora jak Heimstaden stanowi dla nas potwierdzenie słuszności naszej filozofii działania, stawiającej na pierwszym miejscu jakość realizowanych inwestycji. Zawarcie umowy z Heimstaden wpisuje się w strategię rozwoju Grupy Marvipol Development, zakładającą m.in. dywersyfikację grona klientów naszych projektów – skomentował Mariusz Ksiażek, prezes Marvipolu.

Projekt Unique Tower (www.marvipol.pl)

Unique Tower to wysokościowy kompleks mieszkaniowy budowany przy ulicy Grzybowskiej 51 w dzielnicy Wola. na tzw. „warszawskim Manhattanie”. Transakcja jego zakupu została przeprowadzona w formule forward purchase (inwestor nabędzie budynek gotowy, finansując zakup po jego ukończeniu i przeniesieniu własności) z terminem oddania inwestycji do użytku w trzecim kwartale 2021 r.

Projekt Studio Okęcie (www.rynekpierwotny.pl)

Moko Botanika to osiedle trzech budynków na Służewcu o wysokości od ośmiu do dwunastu pięter. Studio Okęcie w dzielnicy Włochy to osiedle budynków czteropiętrowych. Oba zostaną oddane do użytku przed końcem 2022 r. Transakcja ich nabycia została przeprowadzona w formule forward funding commitment (inwestor finansuje poszczególne etapy w trakcie trwania procesu budowlanego w formie zaliczek na poczet ceny).

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Heimstaden Bostad doradzała w transakcji kancelaria Dentons. Kancelaria podała na swej witrynie internetowej, że obsługę wykonywali counsel  Jarosław Stąpel, associates Maciej Roman, Patrycja Pakla, pod nadzorem partnera Piotra Szafarza, kierującego zespołem nieruchomości  w Polsce oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Marvipol Development doradzała w transakcji kancelaria Greenberg Traurig.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl